Prof. Dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora komoly rálátással rendelkezik a minőségi- és a szabadidősport helyzetére egyaránt. Mindkét terület eredményességében döntő szerepük van az edzőknek. Az ő képzésükben és továbbképzésükben pedig a TE szerepe kiemelkedő jelentőségű. Az Edzők Napja alkalmából egy gratulációval kereste meg Rektor Urat a Magyar Edzők Társasága (MET) a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnökévé történt kinevezése alkalmából. Majd arra kértük, a felsőoktatásban résztvevők sportjáról mondja el meglátásait.
Dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora (fotó: jochapress)
– Milyen összkép alakult ki Önben erről a nagyon fontos területről, a felsőfokú tanulmányokat végzők sportéletéről?
– A bolognai egyezményt követő időszakról elmondható, hogy az egyetemi sportélet szervezettsége terén csökkenő aktivitást figyelhettünk meg. A felsőoktatás életében résztvevő hallgatói létszámhoz viszonyítva elenyészően alacsony a rendszeres és komoly sporttevékenységet folytatók száma. A közép-európai paradoxon azt mutatja, hogy a javuló életfeltételek, az egyre jobb körülmények ellenére Magyarországon is az egészség megőrzésére, az egészséges életmód, életminőség jobbítására nem irányul kellő energia, odafigyelés. A fiatal nemzedék számára az egyéni érvényesülés, a saját „egó” válik a legnagyobb ellenféllé. Az egyetemistákat sajnos sok esetben az egyéni, individuális életpálya, a saját karriercéljaik irányítják. Mindez úgy történik, hogy az informatika és a digitális technológia észrevétlenül az egyedüli lét útvesztőjébe tereli őket. Mivel a magyar fiatalok jelentős része igazi értékközösségekbe vágyik, ezért a rendszeres sporttevékenység irányába kell mozdítanunk őket, amely az egészség megőrzése szempontjából nemzetgazdasági tényező lehet,
– Tapasztalatai összegzése során melyek voltak azok a pozitívumok, amelyek megtartását, illetve megerősítését elengedhetetlenül fontosnak tartja?
– A legnagyobb pozitívumnak elődeim áldozatos munkáját, tiszteletre méltó törekvéseit, a szervezettség átfogó javítását, az országos sportirodák létrehozását, a hazai és nemzetközi versenyek megtartására és rendezésére történő erőfeszítéseket tartom. Miután az egyetemi hallgatók, a leendő értelmiségi lét, a vezetői-döntéshozói réteg igen magas százaléka nem vesz részt a testkulturális élmények, értékek gyakorlásában, ezért egyrészről folytatni szeretném azt a munkát, amely a korábbiakban elkezdődött, továbbá a felsőoktatással kapcsolatos vízióimat is szeretném a magyar egyetemi sport területén érvényesíteni.
– Hol vannak a MEFS életében azok a gyenge pontok, kihasználatlan lehetőségek, amely területek mindenképpen erősítésre szorulnak?
– Inkább ennek a területnek a pozitív irányba történő elmozdításáról és változtatásáról érdemes elsősorban beszélni. Számomra az első és legfontosabb az a bizalom, amely a titkos szavazás során 100 százalékban megnyilvánult, ami egy operatív, cselekvő elnöki pozíció betöltésére motivál. Az elnökség, valamint a bizottságok vezetőinek, létszámának meghatározásakor egy rendkívül agilis, tevékeny, a munkavégzésben feladatot örömmel vállaló és teljesítő partnerekkel kívánok együtt dolgozni.
– Időrendben a második feladatunk – folytatta Mocsai rektor úr, – hogy meghatározzuk azt a célfilozófiát, amely kiemelten a magyar sport minőségi bázisaként értelmezhető, valamint a rekreációs sporttevékenység színtereként működteti az egyetemi sportaktivitást. Az olimpiai mozgalom átstrukturálódása láttán kiemelt feladatomnak tekintem az „Egyetemi Sportoló” státusz létrehozását, amely a világban meglévő tendenciát követné. Elengedhetetlen, hogy az intézményekben jelen legyenek azok a nemzetközi élmezőnyhöz tartozó, nemzeti válogatott minősítésű sportolók, akik a felsőoktatásban töltött éveik alatt, a napi többszöri edzéslehetőséget élvezve, megfelelő szakmai és létesítménybeli háttérrel, maguk körül kialakíthatóvá tegyék azokat az értékhordozó közösségeket, ahová a fiatalok kötődni tudnak. Meggyőződésem, hogy a sport egészségmegőrző illetve példaértéket képviselő tulajdonságaival felruházva valós egyetemi közösségek alakítható ki.
– A világ élvonalában tevékenykedő sportolókról elmondható, hogy nagyrészük diplomásként fejezik be pályafutásukat, az adott egyetem büszkeségévé válnak, azonban ehhez az intézmény részéről kellő mentorálást és segítséget kapnak.
– Nem feledkeznék meg arról sem, hogy a gyógytestnevelésre és a gyógytornára szoruló hallgatók megfelelő mozgáskulturális aktivitásban kell részesüljenek. Az ő egészségük fejlesztése, kiegészülve a primer prevenciós tevékenységgel, meghatározó faktoraivá kell, hogy váljanak a magyar értelmiség nevelésének, képzésének.
– A minőségi és tömegsportban egyaránt megkerülhetetlen szerepük van az edzőknek. A Testnevelési Egyetem az utóbbi években működése egyik kiemelt területévé nyilvánította az edzőképzés folyamatának mennyiségi és minőségi megerősítését. Az edzőképzés már eddig is elért eredményei, illetve a következő években várható eredményességének fokozása befolyásolhatja a MEFS szervezésében zajló sportélet bővítését, illetve hatékonyságát is?
– Kifejezett célunk és feladatunk, hogy az edzőképzésből kikerülő szakemberek, – akiknek képzése jelen pillanatban alap- és mesterképzési szinten is folyik – az egyetemi sportegyesületekben is kiemelkedő munkát tudjanak végezni, ahol a minőségi és az élsport követelményei szintén megjelennek. A pedagógusok képzésében is a kvalifikált, sokoldalúan képzett testnevelő tanárok és a speciális igényt kielégítő egyetemi testkulturális területekre alkalmas szakemberek oktatása folyik.
A napi testnevelés kultúrájának továbbgondolásával érhető el az, hogy az egyetemi sportban megjelenjen a sporttevékenység „divattá válása”, hogy kimagasló képességű sportszakemberek tevékenykedjenek ezen a műveltségi területen is. Fontosnak tartom, hogy ezek a szakemberek a depresszió, az idegi labilitás elleni küzdelemben, a legnagyobb betegségcsoportokkal szembeni eredményes terápiában, valamint a zenés mozgásanyagokra épülő tevékenységekben is képzettek és alkotóképesek legyenek.
– Mint több évtizedes edzői gyakorlattal rendelkező sportvezető, mit üzen a magyar edzők sokezres táborának az Edzők Napja alkalmából?
– Kívánom, hogy saját sportágukban teremtsék meg azokat a sporttudományi alapokon nyugvó, speciális, korosztályos minimumokat, amely alapján áldozatos munkájukkal az egész magyar sport előre léphet.
Nagy szeretettel kívánok eredményes munkát és jó egészséget minden kollégának az Edzők Napja alkalmából!
(jochapress / Jocha Károly)