Mosolyszünet

A válogatott érdekeire hivatkozva nem engedélyezték a Medúza 21 szinkronúszó-egyesületnek és több klubnak, hogy induljanak a decemberi „Christmas Prize 2016” nevű versenyen az utánpótlás-kategóriában. Az ügyről a klubot és a szövetséget is megkérdeztük.

Roska Emese Boglárka  A klubnak szomorú hír hozó határozatot kapott október 7-i keltezéssel Szedlák Krisztina, a Medúza 21 Sport Egyesület szinkronúszó-szakosztályának vezetője. A leírtak szerint a hazai szövetség nem járul hozzá ahhoz, hogy az egyesület csapata induljon az utánpótlás-korosztályban (15 évesek és fiatalabbak) a „Christmas Prize 2016” nevű viadalon. Az indok: a versenyen a magyar válogatott is részt kíván venni, amely elsőbbséget élvez az elbírálás során. Márpedig – az indoklás szerint – a válogatott nemzetközi versenyen való bírói megítélése érdekében, sportpolitikai okokból nem engedélyezik az indulást (igaz ez a felnőttekre is, de profilunkból fakadóan a korosztályos sportolókat érintő üggyel foglalkozunk.)

szinkron_meduza

 •  Forrás: Medúza 21 SE

Nemcsak a Medúza járt így. A Veszprémi UK és a BHSZE sem mutathatja meg magát a december 2-4-ig tartó prágai viadalon. Sőt a Medúza 21 SE gyermekcsapata a belgrádi Crystal Cup 2016 nevű megméretésen nem szállhat vízbe, mert a válogatott oda is nevezett, s a szereplését – a szövetség olvasatában – sportpolitikai okból hátráltatná magyar egyesület indulása. Ugyancsak elutasították a Medúza Slovakia Synchro-Olympic Hopes 2016 viadalra vonatkozó kérelmét: sem a gyermek-, sem az utánpótlás-kategóriában sem szerepelhetnek (a szövetség vonatkozó határozatait itt olvashatja el).

A prágai kupán a korábbi években rendre szerepeltek magyar klubcsapatok, a Medúza tavaly nyert is a fiatalok között, a kombinációban. A versenyre egyébként egyesületi csapatok és válogatottak jelentkezését egyaránt várják.

„Eddig nem kaptunk valódi választ arra, miért zárja ki a magyar válogatott indulása a mienket vagy bármelyik más klubét – indít felháborodottan Szedlák Krisztina. – Hogyan kell értelmezni ezt? A klubunk versenyzői rossz színben tüntetik fel a válogatottat az esetleges gyenge szerepléssel? Ha így van, azt kikérem magamnak! Másrészről nem tartom sem a fair play, sem az etika elveivel összeegyeztethetőnek a feltételezést, hogy a bírók befolyásolhatók. A gyerekek mindenesetre csalódottak, sokat dolgoztak, szerették volna megmutatni magukat.”

szinkron_elutasitas

A kérelem elutasítása

Szedlák eleve nem tartja szerencsésnek, hogy nemzetközi versenyen való induláshoz a nevezési határidő lejárta előtt legelőbb harminc, legkésőbb húsz nappal lehet engedélyt kérni a szövetségtől. A Medúza vezetője arra hivatkozik, hogy az előző években bejáratott rendszerrel ellentétben így nem tudja időben tájékoztatni az iskolákat, hogy mikor engedjék el a gyerekeket, illetve a szülőket. Ráadásul ha időben minél közelebb szervezkednek a versenyhez, annál drágább az utazás, a szállás, minden.

Márpedig a költségek húsbavágó terhet jelentenek. A sportágban a legtöbbször még a válogatottnak a világversenyen való indulása is részben önköltséges (adatokért ugyancsak érdemes a határozatokat böngészni), a klubokban pedig végképp mindent a sportolók, pontosabban a családok finanszíroznak.

A felsoroltak miatt érezhették úgy a szülők, hogy joguk van részt venni az október 16-án rendezett egyeztető beszélgetésen, amelyet a szövetség a klubokkal szervezett. Ugyancsak Szedlák elmondása szerint ebből támadt némi probléma, de végül a szülők is a megbeszélésen maradhattak.

„Az egyeztetésen az elnökség három tagja, Felföldiné Rozsovits Erika, Iker Bernadett és Szabó Géza jelent meg. Nem kaptunk érdemi választ – folytatja Szedlák. – Azt mondták, hogy Natalja Taraszova szövetségi kapitány kérése az, hogy a válogatott mellett ne indulhassanak a klubcsapatok. Márpedig ők a válogatott előrelépésére esküdtek fel. Elismerik, hogy rossz a kommunikáció, és elnézést kérnek. Én azonban továbbra is elfogadhatatlannak tartom az eljárást. Azt ígérték, igyekeznek megoldást találni szerdáig, de csak időhúzásnak érzem.”

Természetesen kíváncsiak voltunk a MSZÚSZ álláspontjára is.

Az alábbi reakciót kaptuk:
A szövetség hosszú távú célja megalapozni a sportág fejlődését azzal, hogy a jelenleginél jelentősen magasabbra emelje a válogatott nemzetközi elismertségét, továbbá hogy támogassa a klubokat. Rövid távú cél, hogy a jövő évi budapesti vizes-világbajnokságon a lehető legjobb eredményt érje el a válogatott. Természetesen jó néhány olyan klub van, amely megfelelő szakmai munkát végez, de jelenleg elsősorban a válogatott kell pozicionálni. A célok eléréséhez összefogásra, bizonyos szabályok meghozatalára és betartására, illetve szigorítására van szükség.

A szövetség szerint a korábbi időszakokban több magyar klub edzőjét is foglalkoztatták szövetségi edzőként, és több esetben is általános elv volt, hogy amely versenyen a válogatott részt vesz, ott nem indul egyesület. A most ebben a pozícióban dolgozó Natalja Taraszova az edzésmódszerekben és a sportdiplomáciában is az orosz vonalat képviseli. Az elnökség válaszlevele szerint Oroszország és általában a nagy országok nem delegálnak klubokat azokra a viadalokra, amelyeken a válogatott is részt vesz.

A szövetség tisztában van azzal, hogy a kluboknak érdeksérelmet okoz, ha a nekik is könnyen elérhető versenyeken nem indulhatnak. Az elnökség azonban ezért anyagi támogatással kívánja kompenzálni őket az előző szezon, valamint a 2016. évi Magyar Kupa eredményei alapján, amelyre az MK eredményhirdetését követően kerítenek sort. Továbbá bíznak abban, hogy a múlt pénteken kezdeményezett párbeszéd mindenki megelégedésével zárul.

Ami pedig a szereplés engedélyezését illeti, az MSZÚSZ a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) szabályzata szerint jár el.

A problémás üggyel kapcsolatban bemutattuk mindkét fél álláspontját, mindenki érzése szerint eldöntheti, kinek ad igazat.

A továbbiakban pedig beszéljenek a medencében elért eredmények.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS