Tovább íródik a futsal-saga. Az elsőosztályú U17-es fiúbajnokság bajnoki címe körül kialakult szabályértelmezési vita nem akar csillapodni. A budaörsi Aramis SE és a győri Rába ETO egyaránt győztesként ünnepli magát. A versenyigazgatóságnak bölcs döntést kell hoznia.
Majer Dániel • A budaörsi Aramis SE az elsőosztályú U17-es fiúbajnokság győztese, legalábbis a klub honlapja, a csapat edzője és a szövetség adatbankjának táblázata szerint. A győri Rába ETO internetes oldalán már egész mást találunk, ott az ETO bajnoki címét hirdetik, és nem azért, mert a nagy gólkülönbség jelentette előny tudatában korán örültek, hanem mert a mai napig állítják, valóban ők nyerték a bajnokságot.
Ahogy azt korábban megírtuk, az Aramis SE 32-es gólkülönbséghátrányt dolgozott le az utolsó fordulóban a Rába ETO kárára, és azzal megnyerte a bajnokságot, gondolták a legtöbben.
Felhívtuk dr. Drucskó Zoltánt, az ETO elnökét, egyben az MLSZ futsalbizottságának elnökét, hogy akkor most mi is az igazság. „Azokban a bajnokságokban, ahol felső- és alsóházi rájátszás van, a csapatok az alapszakasz végén elvesztik az ott szerzett pontjaikat és bónuszpontokat visznek magukkal” – mondta az elnök. Ez a felnőtteknél valóban így van, az alapszakasz első helyezetteje 7, a második 5, a harmadik 4 és így tovább, egészen a hatodikig, mely 1 pontot visz magával. Az U17-eseknél viszont más a helyzet. „A bajnokság eredményét az őszi alapszakaszban és a tavaszi rájátszásban szerzett pontok összege adja. Ez minket is meglepett. Amikor feltöltöttük az internetre a versenykiírást, egy kollégám szólt, hogy ez nem biztos, hogy ugyanaz, mint a felnőtteké. Megnéztük, és meglepődve tapasztaltuk, hogy tényleg másképp van, ezért is örömködtünk korábban, már az utolsó forduló befejezése előtt. Ez persze kellemetlen, érzékelem a szövetségben is, mi sem készültünk rá, hogy ekkora sajtónyilvánosságot kap. A versenyigazgatóság is kínos helyzetbe került, meglátjuk, hogy milyen bölcs döntést hoz, de tény, hogy lehetne finomítani a kiíráson.”
Csopaki István, az Aramis fiataljainak edzője továbbra is biztos csapata bajnoki címében: „Mi vagyunk a bajnokok, remélhetőleg ezt az MLSZ is megerősíti rövidesen. Egyébként meg egyetlen európai országban sincs felsőházi körmérkőzés, mindenhol kieséses rendszerben játszanak a csapatok. Véleményem szerint nálunk ennek az az oka, hogy az ETO felnőttcsapatának légiósait haza lehessen engedni, amint megszerezte a csapat a bajnoki címet, ezzel is spórolva a fizetésükön – mondta Csopaki. Majd hozzátette: – „Az ügyvédeink szerint a versenykiírás hatodik pontja felülírja a nyolcadikat, így arra nem hivatkozhat az ETO.”
Mi nem vagyunk jogászok, és a döntőbíró szerepét sem kívánjuk felvállalni, de jogosan merül fel a kérdés: ha az alapszakasz és a rájátszás összesített pontjai döntik el a bajnokságot, akkor minek egyáltalán a rájátszás? És ha már külön szabályok szerint, mégis megrendezik, akkor az MLSZ adatbankjának táblázatában miért nem az összesített eredményt látjuk a felsőházi tabellán ahelyett, hogy nekünk kelljen számolgatni. Azt nem lehet elvárni, hogy minden szurkoló ismerje a versenykiírást, és ha kíváncsi a bajnokság állására, azt matematikai feladvány helyes megfejtésével tudja meg.
Egy biztos, mindenki érdekeit az szolgálná, ha a következő szezonnak tisztázott körülmények és szabályok között vágnának neki a csapatok, hátha akkor a bajnokság utolsó mérkőzésének végeztével bajnokot lehet hirdetni.