Egy hetet töltöttek a magyar fiú ifjúsági tornászválogatott tagjai Moszkvában, ahol együtt edzhettek az oroszok legjobbjaival. A tapasztalatokat már a hétvégén rendezett csapat- és Budapest–Vidék-bajnokságon kamatoztathatták.
Pusztai Viola • Oroszországi edzőtáborral készültek a magyar ifjúsági tornászok a szezonnyitó csapat-, illetve Budapest–Vidék-bajnokságra. A hazai viadalon az FTC a legjobbja, Boncsér Krisztián nélkül volt kénytelen a szerekhez állni, a tizenhét éves versenyző ugyanis lágyékhúzódást szenvedett. Bár az EYOF-bronzérmes tornász reggel elkezdte a bemelegítést, végül csak a Központi Tornacsarnok lelátójáról nézte a társakat.
A zöld-fehérek elsőéves ifjúságiakkal felálló, Balázs Krisztián Tomcsányi Benedek, Vizlendvai Máté alkotta csapata a második helyet szerezte meg a Honvéd (Csorvási Soma, Földes Márton, Kiss Balázs) együttese mögött. A három fős mezőnyben a Győr (Mészáros Krisztofer, Siket Olivér, Varga Csenger) végzett a harmadik helyen az első fordulóban.
Egyéni összetettben a budapesti hét indulóból Balázs Krisztián bizonyult a legjobbnak, a vidékiek közül pedig Mészáros Krisztofer, aki az egész mezőnyt nézve a legmagasabb pontszámot kapta (77.300).
A fiúkat ezúttal nem arra kértük, hogy a versenyről beszéljenek, hanem az edzőtáborról.
Az orosz tornászok a világ élvonalába tartoznak, így természetes, hogy különleges élményt jelentett a magyar fiúválogatott tíz tagjának az egyhetes, közös moszkvai tábor. A körülmények természetesen minden igényt kielégítőek voltak, Csorvási Soma szavaival élve, a tornatermet meglátva „dobtak egy hátast”. Minden, ami kell, és az megszorozva kettővel: csavarást, illetve kiugrást segítő eszköz, különböző nyújtófelszerelések, állítható nehézségű gyűrűfelezők, gumiasztalcsík és még számtalan dolog.
Ahogyan Földes Márton mondja, olyan kiegészítő szereket is láttak a teremben, amelyekről azt sem tudták, mire kell használni.
‒ Korábban még sosem találkoztunk azzal a köralakú szerkezettel, amelyet csak meg kell fogni, és olyan erőt fejt ki az egész testedre, hogy ellazítja a teljes izomzatodat – magyarázza a Honvéd 17 éves tornásza. – Ezen kívül a gumiasztalon olyan gyakorlatokat végeztek, amilyeneket mi egyáltalán nem szoktunk. Az orosz tornászok nagyjából kétszer akkora teremben edzenek, mint a budapesti Központi Tornacsarnok, és minden szerből három-négy áll a rendelkezésükre.
Azt Boncsér Krisztián is kiemeli, sok mindenben kell még fejlődniük, hogy olyan színvonalon tornázzanak, mint az orosz fiatalok. De az nemcsak a tréning intenzitásától függ, hanem az akarat és az alázat is fontos szerepet játszik. A tbiliszi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon talajon bronzérmet nyert versenyző egyenesen megtiszteltetésnek tartja, hogy világbajnok, olimpiai helyezett, felnőttválogatott orosz tornászokkal edzhetett.
‒ Rendkívül jó érzés volt, amikor egy-egy szépen sikerült elem után megtapsoltak, megdicsértek minket – idézi fel az FTC szintén 17 éves versenyzője. – Én amúgy elsősorban az ifjúságiakat figyeltem, különösen talajon, mert a korosztályos Európa-bajnokságon azon a szeren akarok csillogni. Nem mondom, hogy nem veszélyesek, de az edzők úgy vélik: ha úgy hajtom végre a gyakorlatomat, ahogy tudom, közülük senki sem győzhet le.
A tíz fiú és az őket kísérő hat edző napi két edzésen vett részt, majd rendszerint a teremben maradt megnézni, hogyan dolgoznak a felnőttek. Földes szerint a rövidebb terjedelem ellenére sokkal intenzívebb az oroszok edzése, mint az övék. Krisztiánnak a legnagyobb élményt az jelentette, hogy kedvenc szerén, ugrásban személyesen tapasztalhatta meg, hogyan és milyen mentalitással edz a világ egyik legjobbja, Gyenyisz Abljazin.
Az edzések után a vendéglátóikhoz hasonlóan igénybe vehették a különböző rehabilitációs és regenerációs segédeszközöket. Csorvási ‒ aki kisebb nyakhúzódást szenvedett az táborban ‒ kipróbálta a keleti gyógymódokat is, amitől még akkor is robotra hajazott a mozgása, amikor hazaért. Ettől persze még széles volt a mosoly az arcán, hiszen rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagodott.
Ami kevésbé tetszett a fiúknak Moszkvában, az a mínusz tizenöt fok. Úgy fogalmaznak, hiába vettek fel három réteg ruhát, az ájulás kerülgette őket, amíg megnézték az orosz főváros nevezetességeit. Ezen kívül az ételt sem találták ízletesnek, pedig a halat és csirkehúst mindennap másképpen készítették el a vendéglátók.
A szezon első hazai korosztályos versenyén természetesen a serdülők is megmérettek. A csapatbajnokság első fordulójában a KSI és a Honvéd versengett egymással, utóbbi nyert. Egyéni összetettben heten álltak a szerekhez, és a KSI-s Kiss Márton diadalmaskodott.