Csaknem napra pontosan egy év múlva lobban fel az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál lángja Győrben. Annak jártunk utána, hogyan állnak az előkészületek az eseményre gőzerővel készülő városban.
Pusztai Viola • A magyar fiatalok hagyományosan kiemelkedően szerepelnek a kétévente rendezendő Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon. Tavaly nyáron Tbilisziben is remekeltek, halmozták az érmeket – kilenc arany, három ezüst, tizenkét bronz volt a termés –, és számos pontszerző helyezést értek el. Ezért – no meg a hazai rendezés miatt – természetesen nagy várakozás előzi meg a 2017-es győri EYOF-ot, amelyen egy év múlva, július 23-án lobban fel a láng.
Azok a versenyzők, akik várhatóan harcba szállhatnak a minél jobb eredményekért, már most tudatosan készülnek a viadalra. Ráadásul közülük az idén többen is felhívták magukra a figyelmet. Például a 15 éves győri tornász, Mészáros Krisztofer, aki első ifjúsági Európa-bajnokságán állt helyt, és a teljesítményével hozzásegítette a fiúcsapatot az előkelő nyolcadik helyhez.
A szintén győri cselgáncsozó, Sipőcz Richárd ennél is továbbment: pályafutása első ifi Eb-jén aranyérmes lett a plusz 90 kg-ban, magasra helyezve a mércét önmagának, s egyúttal motivációt is szerezve az előtte álló feladatokra, köztük a hazai rendezésű EYOF-on való szereplésre.
„Az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál rendkívül fontos cél az életemben – mondja a Győri AC 15 éves versenyzője. – Az is inspirál, hogy hazai közönség előtt léphetek tatamira, szeretnék minél jobban szerepelni. Nagyon várom már az eseményt.”
Így vannak ezzel a szervezők is, akik különleges lelkesedéssel dolgoznak azon, hogy a viadal egy hete alatt elégedett arcokkal találkozzanak. Borkai Zsolt polgármester – a legkevésbé sem mellékesen: a MOB elnöke – arról számolt be, hogy egy évvel az EYOF kezdete előtt minden terv szerint halad, az építkezéseken sürögnek-forognak a munkások, a daruk. Vagyis mindennap újabb, látványos szakaszba érkeznek az előkészületek.
A két esztendeje átadott Audi Aréna, valamint az új versenyuszoda, az Aqua Sportközpont mellett további létesítmények is állnak már; a GYAC sportolói például birtokba is vehették a gyakorló atlétikai pályát. Az ezzel párhuzamosan épülő olimpiai falu – a kollégium a Széchenyi István Egyetem kampuszán, valamint a lakópark az egykori olajgyár területén – létesítése ugyancsak a megfelelő tempóban halad. Az olimpiai sportközpont és az olimpiai falu átadása a jövő év tavaszán várható.
Az EYOF célja nemcsak az, hogy a kontinens legjobb ifjúsági versenyzői összemérjék tudásukat, hanem az is, hogy – miként az elnevezésben is szerepel – fesztiváli hangulatban tegyék. Arra szolgálnak a különféle kulturális, oktatási és szórakoztató programok, amelyek az összeállításán a szervezőbizottság szintén gőz erővel dolgozik.
„A programokat két részre osztjuk. Lesznek olyanok, amelyeket a sportolóknak, az edzőknek, a vezetőknek szánjuk a falu területén, az úgynevezett Fan Zone-ban – magyarázza Borkai. – De készülünk olyan, a versenyeket kísérő betétprogramokkal is, amelyeknek Győr belvárosa ad otthont. Ezek természetesen elsősorban a hazai és külföldi nézőknek, szurkolóknak, a helyi és a környékbeli lakosoknak szólnak, városimázs, sőt országimázs jelleget öltenek. Azt szeretnénk, ha a hazánkba érkezők közelebbről is megismernék az ország kultúráját, gasztronómiáját, aki pedig más tájegységről látogat el Győrbe, felfedezhesse a település, a környék szépségeit.”
Az esemény megrendezésének célja is az volt, hogy ismertséget, elismertséget hozzon Győrnek idehaza, Európában és a világon egyaránt. A szervezők azt várják, hogy a 2024-es olimpiai helyszín kijelölése előtt néhány héttel a budapesti pályázat kapcsán nagyobb figyelem vetül az EYOF-ra, amely a 2017-es budapesti vizes világbajnoksággal együtt akár tesztversenyként is szolgálhat. Az olimpiai sportközpont egyébként egy évvel a viadal után újabb utánpótlás-világversenynek ad otthont: 2018-ban Győrben rendezik az U18-as atlétikai Európa-bajnokságot.
A 2017. július 23-tól július 30-ig zajló eseményre mintegy 3600 sportolót, edzőt, szakvezetőt várnak. Ahhoz jönnek még a különféle sportszervezetek, -szövetségek vezetői, a média képviselői, s persze a szurkolók.
„A nézők létszáma nehezen kalkulálható, hiszen utánpótlás-eseményről van szó. Sok múlik azon, mennyire tudjuk népszerűvé, ismertté tenni a rendezvényt – így Borkai. – A nemzetközi érdeklődés még nehezebben felmérhető, a tbiliszi adatokat nem tekinthetjük mérvadónak, hiszen Grúzia Európa peremén helyezkedik el, és a megközelítése sem egyszerű. Ugyanakkor Magyarország és azon belül Győr centrális helyen található, közel a repterekhez, remek vasúti közlekedéssel, így reméljük, sokan érkeznek a városunkba.”
További érdekesség, hogy már tervezés alatt van az országos lángfutás,. Eddig mintegy negyven településsel vették fel a szervezők a kapcsolatot. A programban szereplő tíz sportág – atlétika, cselgáncs, kajak-kenu, kerékpár, kézilabda, kosárlabda, röplabda, tenisz, torna, úszás, – „arcának” pedig olyan sikeres élsportolókat kérnének fel – kézilabdában például Görbicz Anitát – akik példaképei lehetnek az EYOF-on szereplő reménységeknek.