Nagy pénz, nagy foci?

Kína a világ első számú futballhatalma akar lenni. Röviden így foglalható össze, hogy mi zajlik az eurótízmilliókért játékosokat vásároló, európai topklubokba befektető országban, ahol a belátható időn belüli világbajnoki cím reményében a földkerekség egyik legnagyobb utánpótlás-akadémiáját is létrehozták. A hosszabbitas.hu segítségével utánajártunk a tőlünk mintegy 10 ezer kilométerre zajló folyamatnak.

Majer Dániel Emberi ésszel felfoghatatlan költekezés zajlik Kínában, már ami a labdarúgást illeti. Amellett, hogy a klubcsapatok igyekeznek minél több sztárjátékost leigazolni, az utánpótlást sem hanyagolják el. A cél, hogy a világ legerősebb bajnoksága mellett idővel a világ legjobb válogatottja is az övék legyen.

A Guangzhou akadémiája. Futballpályák, amíg a szem ellát Forrás: sportquake.com

A Guangzhou akadémiája. Futballpályák, amíg a szem ellát  •  Forrás: sportquake.com

Ahhoz, hogy megértsük a Guangzhou Evergrande által épített gigaakadémia létrejöttének miértjét, kicsit korábbról kell indulnunk. Lassan hozzászokunk, hogy az európai labdarúgásba ömlő közel-keleti tőkét felváltja a Távol-Keletről, egészen pontosan Kínából érkező pénz. Sorban fektetnek be, vásárolnak tulajdonrészt európai nagycsapatokban kínai vállalatok, az Atlético Madrid új stadionjának például egy kínai cég lesz a névadó szponzora, a Barcelona katari mezszponzorát cseréli le a távol-keleti országból érkező támogatóra, a Manchester City anyavállalata pedig részesedést adott el egy kínai vállalatnak.

A kínai nemzeti bajnokság sokáig szinte teljesen ismeretlen volt Európában, csak egy-két, karrierje végén levezető sztár kapcsán hallhattunk róla. Ám az utóbbi időben egyre több, pályafutása csúcsán levő európai topjátékos igazol oda. Hogy csak pár nevet említsünk, nemrég szerződött Kínába Hulk, Jackson Martínez, Ramires, Axel Witsel vagy Oscar. Utóbbi klubváltása egyébként átigazolási rekordot is jelentett, potom 60 millió eurót fizetett ki érte a Chelsea-nek a sanghaji SIPG csapata. A klubok, különösen a Guanghzou Evergrande, a Jiangsu Suning, a Shanghai Shenhua és a már említett SIPG jóval a piaci áruk fölött szerzik meg a játékosokat, és az addigi fizetésükre is jócskán rátesznek. Oscar például a Chelsea-ben kapott heti 90 ezer fontos bérét cserélte heti 400 ezer fontosra. A kínaiak pedig nem állnak le, a hírek szerint a China Fortune nevű együttes évi 100 millió eurós (heti 1,93 millió euró) fizetésért próbálta meg elcsábítani Lionel Messit, Cristiano Ronaldóért pedig egy meg nem nevezett klub 300 millió eurót ajánlott a Real Madridnak.

A Guangzhou Evergrande futballakadémiája Forrás: yaomingmania.com

A Guangzhou Evergrande futballakadémiája  •  Forrás: yaomingmania.com

Hogy mi ennek az eszeveszett költekezésnek az oka? Inkább ki. Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke hatalmas fociőrült és úgy döntött, futballnagyhatalommá teszi az országot. Ezért aztán többnyire a kormányzat által nagy mértékben befolyásolt magánvállalatok állnak oda egy-egy klub mögé. A tizenhat első osztályban szereplő együttes felét ingatlancég pénzeli, de találni a „befektetők” között állami tulajdonú vállalatokat is. Az elnök célja pedig az, hogy Kína 2030-ig világbajnokságot nyerjen, ezért a bajnokság fejlesztése mellett az utánpótlásba is elkezdtek folyni a dollármilliók.

Ennek a folyamatnak az első és igencsak látványos hozománya a Guangzhou Evergrande 185 millió dollárból épített akadémiája, amelyben 2500 gyerek futballozik ötven, szabványos méretű pályán. A penzum heti hat edzés huszonnégy, a Real Madriddal való együttműködés keretében érkezett spanyol edző felügyelete mellett. A gyerekek futball melletti kikapcsolódásáról uszoda, kosárlabda-, tenisz- és röplabdapálya, valamint mozi, edzőterem, könyvtár és étterem is gondoskodik.

És hogy senki ne feledje, miért is jár az akadémiára, az intézmény kapujában a világbajnoki trófea valaha készített legnagyobb, negyven méter magas mását állították ki.

Aki videón is kíváncsi, hogyan néz ki az Evergrande akadémiája belülről és miként töltik napjaikat az ott futballozó gyerekek, alább megteheti.

 

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS