Náluk (is) a labda

Az idén éppen a fennállásának 25. évfordulóját ünnepli a XVI. kerületi Kézilabda MSE és Utánpótlás Bázis: a fővárosi egyesületnek több mint kétszáz igazolt utánpótláskorú játékosa van, akik szépen szerepelnek a különböző korosztályos bajnokságokban.

reb Ha a gyermek- vagy serdülőbajnokság tabelláit böngésszük, többször egészen előkelő helyen találkozhatunk a XVI. kerületi kézilabda-egyesület nevével. Csapatot egyébként a felnőtt férfi NB II-ben is indítanak, de az utánpótlásban eredményesebbek – már amennyiben egyáltalán az eredményekben mérik a sikert.

Az elnöki posztot húsz éve betöltő Rozmán Attila és két osztálytársa a Taurus szétesését követően, 1991-ben alakította meg a klubot, s előbb női, majd férfi-felnőttcsapat állt össze. Az utánpótlásbázist nagyjából 1995-től alakították ki, azaz a tető alá építették a házat.

kezi_xvi_ker

 •  Forrás: MKSZ/Cseh Péter

„Valóban, mintha a gombhoz varrtuk volna a kabátot – nyugtázza Rozmán. – Igaz, nem szeretem, amikor arról beszélnek, hogy csak a felnőttek miatt, kényszerűen foglalkozunk az utánpótlással, hiszen fontosnak tartjuk a nevelést, ráadásul sikeresebbek is vagyunk a korosztályos versengésben. Több olyan játékost is nevelt a klub, aki profiként versenyez az élvonalban vagy szerepel a korosztályos válogatottakban.”

A XVI. kerületben elvileg tervezik sportcsarnok építését, de jelenleg nincs olyan bázisa a kézilabdának, amelyet állandóan használhatnának. Különböző iskolákban bérelnek termet, amely ráadásul jelentősen megdobja a költségeket, s így sem sikerül mindig szabványméretű pályán tartani az edzést.

A korábban kézilabdázó elnök nem híve annak, hogy pusztán a patinásabb klub neve hallatán eligazoljanak a gyerekek, hiszen szerinte nincs értelme annak, hogy a pecsét szerepel a lapon, a játékos viszont a kispadon üldögél. „Nem egy kézilabdázó távozott tőlünk jelentős egyesülethez nagy reményekkel, aztán visszatért, mert a nagy létszám miatt nem kapott elég játéklehetőséget.”

A kivételek közé tartozik például a jelenleg Győrben kézilabdázó Tomori Zsuzsanna.

Rozmán meglátása szerint szakmailag legalább a serdülőkor befejeztéig megfelelő képzést tudnak adni: heti négy-öt edzés, atlétikai tréner, továbbá a korábbi Európa-bajnok, az alapvetően Székesfehérvárott dolgozó Sugár Tímea személyében kapusedző. Ha pedig eljön az idő, a gyerek adottságait, egyéniségét, lehetőségeit komplexen mérlegelve igyekeznek segíteni neki a következő állomás kiválasztásában.

A lokálpatrióta egyesület alapvetően a XVI. kerületi fiatalokat várja, de érkeznek hozzájuk más, közeli budapesti kerületekből is. Az óvodákban és iskolákban tartanak foglalkozásokat, így igyekeznek a sportba csábítani a fiatalokat, ám nem egyszerű, számos más lehetőség vonhatja el a gyerekeket.

(Megjegyzés: a Kézilabda MSE névben az M a Modellező rövidítése, és bár ilyen szakosztály már nincs, az egyesület nevében – főleg hagyománytiszteletből – megőrizték – A szerk.)

Számokban a XVI.
Az U10-es korosztálytól a junior NB II-ig 12 csapatot versenyeztetnek, míg az U10 alatti korosztályokban, a szivacskézilabdában kilenc együttesek indul – fiúk-lányok vegyesen. A gyerekekkel kilenc-tíz edző foglalkozik. A legutóbbi évadban az egyesület 11 aranyat, 11 ezüstöt és 12 bronzérmet nyert országos és nemzetközi kupákon.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS