Nenad Lalovic: Budapest a valaha volt legjobb vb-t rendezte!

A Nemzetközi Birkózó Szövetség (UWW) elnöke, Nenad Lalovic a 2018-as Birkózó-világbajnokságot nem csak hazánkban, hanem külföldön is dicsérte.

„A valaha volt legjobbnak” titulálta az eseményt a sportvezető a sport világában igencsak befolyásosnak számító insidethegames.biz oldalnak.

Nenad Lalovic, akit 2014-ben választottak meg az UWW elnökének, és aki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vezető testületének is tagja, állítja, hogy egyebek mellett a kiemelés, a passzivitás büntetése, a zene és fény show is hozzájárult ahhoz, hogy ez az esemény ilyen hatalmas sikert arasson.

„Bátran mondhatom, hogy Budapest a valaha volt legjobb vb-t rendezte” – jelentette ki a sportvezető. „Több mint 140 ország vett részt, és több mint 35 TV-állomás közvetítette élőben az eseményeket. 850 birkózó, 933 küzdelem során mérte össze erejét, és egy rendkívül magas színvonalú bíráskodásról, valamint Fair Play-ről beszélhettünk a mérkőzések mindegyikén. A szervezés szempontjából pedig, bár a házigazdák nagyon jó rendezőnek bizonyultak, el kell mondani, hogy a fejlődés a szabályoknak köszönhető elsősorban.” – tette hozzá Nenad Lalovic, aki hangsúlyozta: az utóbbi években sokat változott a sportág.

Ebben az évben először büntették passzivitásért a birkózókat, ezzel megpróbálva ösztönözni őket arra, hogy többet támadjanak. Azt a versenyzőt, aki túlságosan védekezően birkózott, úgy büntették, hogy az ellenfele kapott egy pontot. Kötöttfogásban a büntetett birkózónak le kellett feküdnie a szőnyegre, és hagyni, hogy ellenfele ebből a számára előnyös pozícióból támadjon.

„Az új szabályok kényszerítik a versenyzőket a támadásra, máskülönben nincs esélyük nyerni, ez viszont mindeddig nem így volt” – jelentette ki Lalovic. „Korábban arra vártak, hogy az ellenfél hibázzon. Most ez teljesen másképp van. Szabadfogásban van egy úgynevezett aktivitási idő, amikor pontot kell szereznie a büntetett birkózónak. Kötöttfogásban, passzivitás esetén egyből lekerülnek a szőnyegre, és az ellenfélnek máris van egy pontja.  Majd ezután, a büntetett birkózónak muszáj támadnia és pontot szereznie, különben elveszítheti a meccset. Szóval minden sokkal gyorsabban megy.”

A kiemelést minden súlycsoportban bevezették, ezzel biztosítva, hogy a legerősebb birkózókat ne sorsolják ki egymás ellenfeleként már az első körökben. Emellett pedig, hangos zene és fény show ment minden éremért folyó összecsapás előtt és után.

„Mindennek nagy hatása van a szőnyegen folyó küzdelmek színvonalára”- állítja az UWW elnöke. „A birkózók érzik, hogy milyen a légkör, és ezáltal többet akarnak mutatni, emiatt több kockázatot vállalnak, és mi pontosan ezt szeretnénk. Azonban ez gondot is jelent néhány bíró számára, ugyanis nincsenek hozzászokva a nagy tömeghez, a hangokhoz és a fény-effektekhez sem. Nagyon tapasztalt bírónak kell lenned ahhoz, hogy tudd kezelni mindezt.”

Időnként a Papp László Budapest Sportarénában fülsüketítő volt a hangulat, a harsogó zene és a nézősereg felől érkező dudaszó miatt. Arra a kérdésre, hogy a birkózás felfelé tart-e, a válasz azonnal érkezett:

„Határozottan! Úgy gondolom, hogy azok, akik néhány évvel ezelőtt néztek birkózást, és a mostani világbajnokságot is megtekintették, óriási különbséget láthattak. Rengeteg üzenet, megjegyzés érkezett hozzám a világ minden tájáról.”

Forrás: http://.sportbanyaszat.reblog.hu – RSS