Nincs finn titok

Finnország majdnem mindent vitt a világbajnokságokon 2016-ban, az NHL-drafton soha annyi jégkorongozójuk játékjoga nem kelt el az első körben. Vajon mi történt a finn hokival az elmúlt években, mi hozta a sikert?

UP-info Megnyerték az U18-as és az U20-as világbajnokságot és csupán a kanadaiak ütötték el Finnországot attól, hogy egy éven belül triplázzanak, azaz övék legyen a felnőttvilágbajnoki cím is. Az NHL-draftron az első ötben három finn kelt el, ami azért is nagy szó, mert eddig összesen öt honfitársuk szerepelt a topban. A második helyen elkelt Patrik Laine 18 évesen lett az A csoportos vb legértékesebb játékosa,  a negyedik helyen draftolt Jesse Puljurjävi az U18-as és az U20-as válogatott vezéreként csillogott, míg az ötödikként megvásárolt védő, Olli Juolevit a junior vb-n az All Star-csapatba választották.

Vajon mi a finn hoki titka?

2009-ben a finn szövetség úgy látta, hogy a játékosok nem fejlődnek megfelelően, Kanada, Oroszország, Svédország és az Egyesült Államok sokkal jobb képességű hokisokat nevel.

„Mindenkit, aki részt vesz az utánpótlás-nevelésben, meghívtunk a Vierumäkiban működő sportintézetünkbe, hogy együtt találjunk megoldást – mondja a finn szövetség sportigazgatója, Timo Backman. – A klubcsapatok és a válogatott munkája között nagy volt a szakadék, ezért arra jutottunk, hogy jobban össze kell hangolni.”

Összefogás, ez a finn hoki fejlődésének titka Forrás: IIHF

Összefogás, ez a finn hoki fejlődésének titka  •  Forrás: IIHF

Négy éve a szövetség olyan főállású válogatott edzőket alkalmazott, akik az utánpótlás-fejlesztési programot a klubedzőkkel és a legjobb játékosokkal együtt kezdték el alkalmazni. Most mindenki azonos nyelvet beszél, és ahogy fejlődött az egymás közötti kommunikáció, a játékfelfogás is változott.

„Mivel kis ország vagyunk, nincs olyan sok jó játékosunk. Korábban arra fókuszáltunk, hogy csapatként, erős védőjátékkal érjünk el eredményeket. A megbeszélés után azonban előtérbe helyeztük a játékosok egyéni képzését, így jobb képességekkel rendelkező csapatot tudtunk építeni” – magyarázza a szövetség általános igazgatója, Matti Nurminen.

A válogatottedzők a tornák a játékosokkal és a klubedzőkkel elemezték a videókat, és elmondták, hogy annak tükrében a következő viadalon mit várnak a csapattól. Így mindenki úgy érezte, hogy része a rendszernek.

A tudatos program eredményét fentebb már olvashatták, arról azonban még nem esett szó, hogy a 18 éves Patrik Laine sikere milyen hatással van.

Patrik Laine Forrás: Internet

Patrik Laine  •  Forrás: Internet

„Tíz hónapja mindenki róla beszél, és bizonyára még sokáig téma lesz – mondja Nurminen. – Remek hírverése ez a finn hokinak, és ha az NHL-drafton az első helyen választották volna ki, még nagyobb lett volna, de igazából neki is mindegy volt, hogy az első vagy a második helyen kel el a játékjoga.”

Backman hozzáteszi: „A finn újságok címlapjára kerül, a gyerekek látják, és közülük talán többen akarnak jégkorongozni.”

Jarmo Kekalainen, az NHL-ben szereplő Columbus Blue Jackets menedzsere szerint Finnországnak mindig is erős csapata volt – jól felépített szerkezet, remek védekezés és kapusteljesítmény –, most azonban a jobb képességű játékosok nagyobb önbizalommal mennek be a támadózónába, és nemcsak reménykednek, hogy gólt szereznek, hanem meg is teszik.

„A hokisaink olyan mentalitással lépnek jégre, hogy képesek megnyerni bármelyik tornát, amelyen elindulnak. Korábban mindig csak hittük, hogy megcsináljuk, most viszont már tudjuk, hogy tényleg.”

Nem is olyan halkan tesszük hozzá: a magyar utánpótlásban ugyanez a képzési program működik.

Forrás: nytimes.com

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS