Női A-válogatott: Tisztes helytállás Skócia ellen

A vb-selejtezős sorozatra készülő, megfiatalított magyar női A-válogatott felkészülési mérkőzésen 3–0-ra kikapott az európai elithez tartozó skót válogatottól Telkiben.

A magyar válogatott Telkiben készült a mérkőzésre, az összetartás során sok fiatal is lehetőséget kap a bizonyításra. A felkészülést nehezíti, hogy számos sérülés hátráltatja a csapatot. Tóth Gabriella, a Werder Bremen balhátvédje nem lehet velünk, Zeller Dóra (Hoffenheim) még a Balaton Kupán szenvedett keresztszalagszakadást, Zágor Bernadettnek (FTC) a combizma sérült, és Szarvas Alexandra (FC Basel) sem léphetett. Emellett Tálosi Szabina bokasérüléssel, Szeitl Szilvia pedig gyomorproblémákkal küzd.

Ennek ellenére a mérkőzés nem kezdődött rosszul a magyar csapat számára, amely nemcsak hogy többször is eljutott az ellenfél kapujáig, de helyzeteket tudott kialakítani. Mégis a világranglistán 22. skót csapat szerezte meg a vezetést, miután egy bal oldali szöglet mindenki előtt elment a rövid kapufánál, majd Lana Clelland reagált a leggyorsabban, és közelről a kapuba lőtt (0–1).

Csapatunk nem esett össze, sőt néhány perccel később rögtön egyenlíthetett is volna a magyar csapat, ám Jakabfi Zsanett lövése a felső lécet találta el. A 27. percben Claire Emslie labdája viszont nem: a 18 méterről leadott lövése centikkel a felső léc alatt, Szőcs Réka keze mellett süvített be a kapuba (0–2).

Ez a találat már megfogta a csapatot, amely nem találta az erőszakos, dinamikus skót letámadás ellenszerét. Ellenfelünk uralta a mérkőzés, technikailag és fizikálisan is a magyar csapat fölé nőtt, és a meccs végén egy hosszú indítást követően tovább növelte előnyét: a 89. percben a védők közül kilépő Ross lőtt a kapu jobb oldalába a kiszolgáltatott Szőcs mellett (0–3).

Nagyon hasznos mérkőzést játszottunk Skócia ellen, jól szolgálta a felkészülésünket, hogy testközelből tapasztalhattuk meg, hol tartanak a kontinens legjobbjai. Ugyanakkor szegény embert az ág is húzza: a sérültjeink mellett Csiszár és Jakabfi is valamilyen vírusos problémával küzd, mindkettőjüket le is kellett cserélni. Elemeznünk kell a látottakat, a játékosok szempontjából fontos a regeneráció, a szakmai stábnak pedig alaposan fel kell készíteni a csapatot a még skótoknál is erősebb Dánia elleni meccsre – fogalmazott Markó Edina a mérkőzést követően.

Magyarország–Skócia 0–3 (0–2)
Gól: Clelland (15.), Emslie (27.), Ross (89.)

Magyarország: Szőcs Réka – Csiszár Henrietta, Tóth Alexandra, Németh Loretta, Szabó Viktória, Vágó Fanni, Jakabfi Zsanett, Mosdóczi Evelin, Rácz Zsófia, Fenyvesi Evelin, Balogh Henrietta

A női A-válogatottra következő mérkőzése:
Szeptember 19., 18:00, Magyarország–Dánia (vb-selejtező, Gyirmót, Alcufer Stadion)

A vb-selejtezősorozatban 35 csapat vesz részt, hét darab ötös csoportban zajlanak majd a küzdelmek. A magyar válogatott a negyedik kalapba kapott besorolást, vagyis három magasabban és egy alacsonyabban rangsorolt válogatottal kell majd megküzdenie a vb-t érő első, és a rájátszásra esélyt adó második helyért. Az ötödik kalapból a horvátokat, a harmadikból az ukránokat, a másodikból a dánokat, az elsőből pedig a svédeket sorsolták ki a mieink mellé, ennél nehezebb csoport talán nem is jöhetett volna össze a válogatottunk számára.

A csoportok győztesei automatikus résztvevői lesznek a 2019-es, franciaországi világbajnokságnak, a hét csoport négy legjobb második helyezettje pedig rájátszás során harcolhatja ki a vb-részvételt.