Nyeretlenül esett ki mindhárom magyar szereplő a szarajevói kadet-világbajnokság első szabadfogású napján. A fogásnem vezető országai rövidre zárták a történetet, mindent vittek, amit lehetett. India azonban elcsent előlük egy aranyat.
Szekeres István • Nem kerül a magyar szabadfogás aranykönyvébe a szarajevói Amel Bečković Sportcsarnok, ahol a kadet-világbajnokságon a fogásnem első napja nekünk három vesztes meccsel, hamar véget ért. Kezdődött a 69 kg-mal, amelyben a japán Taro Umebajasi 54 másodperc alatt 11-0-ra lerohanta Gulyás Botondot. Jött az 50 kg-os Németh Márton, aki a második menetben levitellel és orsóval 0-4-ről 4-4-re egyenlített, hogy rögtön utána levitellel megszerezze a győzelmet ellene a romániai Juon Mihály. A 85 kg-ban megint japán ellenfél nyert a magyar ellen, Szurovszki Patrik ugyanis csak 0-3 után szépített levitellel (2-3), de fordítani már nem tudott Szjutaro Jamada ellenében.
A gond nem a három vereséggel volt, az előfordul. Hanem hát a versenyzőink legyőzői nem sorolhatók a fogásnem meghatározó figurái közé, egyedül abban reménykedhettünk, hogy Gulyást legyőző Umebajasi valahogyan elverekszi magát a döntőig, és nekünk megmarad a vigaszág.
De mi is történt a folytatásban?
Az 50 kg-ban a romániai Juon már a következő körben technikai tussal, 16-6-ra kikapott az iráni Aeinitől. Németh Márton azzal kiesett.
A 69 kg-ban a japán Umebajasi a nyolcaddöntőben technikai tussal verte görög ellenfelét, de a következő állomáson folyó, szép csatát 10-6-ra elvesztette a nap legjobbja címet kiérdemlő, immár világbajnok orosz Szlavik Nanyijev ellen. Gulyás Botond akkor esett ki.
A 85 kg-os Jamada a következő fordulóban, 0-8-as álláskor tussal kapott ki a későbbi ezüstérmes, üzbég Rahimovtól. Az egyben Szurovszki Patrik kiesését is jelentette.
A három magyarból három dolog hiányzott. A saját akció, amelyet „kenyérkereső fogásnak” hív a birkózótársadalom. Aztán a saját akció tudatos előkészítése. Végül pedig a végrehajtásához szükséges robbanékonyság.
Ez a három a siker titka.
És alapjában véve erről a háromról szól maga a birkózás.
De távol álljon tőlem, hogy pálcát törjek a fiatalok fölött. Elvégre maximum tizenhét évesek. Látszik rajtuk, hogy ígéretes sportemberek, akik sokat dolgoznak, kiváló mesterek irányításával.
Hiányzik viszont a nemzetközi rutin, amelyet a vékony hazai élmezőnyben nem tudnak megszerezni. Sok külföldi versenyre és edzőtáborra lenne szükségük. De a kérdés már kívül esik a szarajevói történéseken.
Ráadásul a zárónap öt magyar szereplője közül bárki „esernyőt” nyithat a csapat fölé. Akár ötödik hellyel is. És akkor már nem tér haza üres kézzel a társaság.
Most pedig, kérem, vessenek egy pillantást az itt látható képre!
Csak látszólag teszünk kitérőt, hiszen a fotón Yianni Diakomihalis, az 58 kg új kadetvilágbajnoka látható. Igaz, 2013-ban, az amerikai bajnokságon. Óriási fölénnyel nyert, és az év korosztályos legjobbjának választották meg.
Nem akarok belemenni részletekbe, de a világhírű amerikai szabadfogású iskolák egyikének a neveltje. Figyeljék meg az arcára kiülő magabiztosságot, amint orsóba fűzi az ellenfél két lábát.
És, ugye, látják a zsúfolt lelátókat is? Magyar kadetbajnokságon ilyet elképzelni sem tudunk. Sajnos.
Az önbizalom onnan ered, hogy az Egyesült Államok korosztályos élmezőnye is kiterjedt, Yianni csupa kiváló edzőpartnerrel készül fel a nagy erőpróbákra. A birkózás olimpiai vesszőfutásakor, amikor ki akarták venni az ötkarikás programból, az amerikai olimpiai bajnok, John Smith felháborodottan nyilatkozott. „Azt a birkózást akarják eltakarítani, amelyikben az Egyesült Államokban egyedül a középiskolai bajnokságnak 275 ezer résztvevője van, és amelyik a hatodik legnépszerűbb sportág az amerikai fiatalok körében?”
(A birkózásban kevésbé jártas olvasóinknak illusztráció a fotó: ezzel a mozzanattal kell előkészíteni az úgynevezett orsót, amelyet oly sokszor emlegettünk már az előző napokban. Ha a versenyző már összefonta az ellenfél két lábát, elkezd forogni a saját hossztengelye körül, az ellenfél pedig a fején át pörög. Ahányszor pördül, annyiszor két pont jár érte. Az orsót megelőzni lehet, de ha már rendesen befonták, kivédeni nem.)
Yianni Diakomihalis ma mindenkit rendesen elvert, aki az útjába került. A kirgiz Talkambajevet technikai tussal, az azeri Haszanovot két vállra fektette, az ukrán Mihnyukot ugyancsak technikaival győzte le, az elődöntőben az orosz Gucsakovot 10-5-re, majd a fináléban a japán Motojamát 6-3-ra.
Öt nagy győzelem, egy arany…
Az első szabadfogású napon született indiai arany, üzbég ezüst, kirgiz bronz. De a maradék tizenhét érmet hat vezető szakági hatalom söpörte be.
Íme, a részletek:
4 érem Oroszország – 3 arany, 0 ezüst, 1 bronz
4 érem Irán – 0 arany, 2 ezüst, 2 bronz
3 érem Azerbajdzsán – 0 arany, 1 ezüst, 2 bronz
2 érem Egyesült Államok – 1 arany, 0 ezüst, 1 bronz
2 érem Japán – 0 arany, 1 ezüst, 1 bronz
2 érem Törökország – 0 arany, 0 ezüst, 2 bronz
KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, SZARAJEVÓ
Az első szabadfogású versenynap
A magyar szereplők. 42 kg (16 induló): magyar nincs. 50 kg (23): Németh Márton. 58 kg (25): magyar induló nincs. 69 kg (25): Gulyás Botond. 85 kg (21): Szurovszki Patrik
A magyar mérkőzések. Selejtező. Mihály Juon (romániai)–Németh Márton 6-4, Taro Umebajasi (japán)–Gulyás Botond 11-0, technikai tus a 0:54. percben, Szjutaro Jamada (japán)–Szurovszki Patrik 3-2
A nap bajnokai és a magyarok helyezése
42 kg: Ivan Okonyesnyikov (Oroszország), magyar induló nem volt
50 kg: Anil Anil (India), 14. Németh Márton
58 kg: Yianni Diakomihalis (Egyesült Államok), magyar induló nem volt
69 kg: Szlavik Nanyijev (Oroszország), 24. Gulyás Botond
85 kg: David-Szoszlan Lavojev (Oroszország), 17. Szurovszki Patrik
A kadetvébéről eddig közzétett beszámolóink
1. versenynap. Kötöttfogás 50, 54, 58, 63, 100 kg
2. versenynap. Kötöttfogás 42, 46, 69, 76, 85 kg
3. versenynap. Női birkózás 38, 43, 49, 56, 65 kg
4. versenynap. Női birkózás 40, 46, 52, 60, 70 kg