Nyolcszoros világbajnokként lett sportága főtitkára

kalnoki_kis_attila.jpg

Többek között nyolc világbajnoki címet gyűjtött be pályafutása során Kálnoki Kis Attila (képünkön), aki a nyugdíjba vonult Pécsi Gábort követte a Magyar Öttusa Szövetség főtitkári székében. A 2009. májusa óta funkcionáló sportvezetővel az öttusa jelenlegi helyzetéről, aktuális örömeikről és gondjaikról beszélgettünk.

– Milyen alaphelyzetben vette át a sportág főtitkári tisztét?

– A 2008-as, pekingi olimpiát követően elsősorban a férfiaknál alapos személyi változások következtek be, hiszen Balogh Gábor, Horváth Viktor, Kállai Ádám és Fülep Sándor egyaránt visszavonult. A sportág erejét bizonyítja, hogy helyükre igen tehetséges fiatalok – Marosi Ádám, Németh Róbert, Tibolya Péter és Kasza Róbert – léptek. A nőknél az athéni olimpiai bajnok Vörös Zsuzsa lépett hátrébb, de Gyenesei Leila, Tóth Adrien és Kovács Sarolta révén náluk is biztosítottnak látszik a megfelelő utánpótlás. Pillanatnyilag a fiúk eredményesebbek, de a lányok jövőjét is bíztatónak látom.

– Milyen konkrét erőpróbák várnak válogatottjainkra a közeljövőben?

– Június elején a berlini VK a férfiakat és a nőket is rajthoz szólítja, majd két héttel később Moszkvában öt VK-forduló alapján rendezik meg a döntőket. Marosi Ádám pillanatnyilag összesítésben az első, a másik ágon Gyenesei Leila áll a legjobban.

– Mikor vonulnak edzőtáborba a legjobb magyar öttusázók?

– Csak a moszkvai VK-döntőt követően, amikor megkezdődik a konkrét rákészülés a júliusban, Debrecenben esedékes Európa-bajnokságra. A magyar öttusában mindig is az aranyérem megszerzése volt a legfőbb cél, s ez alkalommal is ebben bízunk. Ha az aranyérem netán nem jönne össze a férfi- és a női egyéni verseny végére, abban mindenképpen reménykedem, hogy mindkét nem egy-egy magyar képviselője felállhat majd a dobogó valamelyik fokára. Most sem tévesztjük szem elől szövetségi kapitányunk, Pálvölgyi Miklós kedvenc mondását, mely szerint ”csapataink harcban állnak a győzelemért”.

– Milyen alaphelyzetből nevelődnek ki a legjobb magyar öttusázók? Talán maradjunk a legkényesebb kérdésnél, a létesítmény helyzetnél? 

– A Magyar Öttusa Szövetség nem rendelkezik saját létesítményekkel, így éves költségvetésünk 45-50 százaléka a különböző bérleti díjak kiegyenlítésére megy el. A legnagyobb tételt a lovarda és a lovak bérlése jelenti. A nehézségek ellenére nagy örömmel dolgozom szeretett sportágamért, amelynek már a 2016-os olimpiai részvétele is biztosítva van.

– Végül egy konkrét kérdés Debrecennel kapcsolatosan: hogyan állnak ott a kontinens bajnokság előkészületei?

– A Debreceni Sportközpont vezetőjével, Orendi Mihály úrral – aki híres precizitásáról – kitűnő a kapcsolatunk. A város készséges, befogadó, a helyszín adott, az előkészületek jól állnak. Az Eb lebonyolítását illetően is optimista vagyok.