A magyar junior ökölvívó válogatott útra kel, hogy a 15-16 éves korosztály világbajnokságán részt vegyen Kazahsztán fővárosában, a teljesen újjáépített modern Asztanában, régen nem látott reális éremesélyekkel. A mérce ezúttal nagyon magasra van állítva, elvégre a korosztály képviselői az Európa-bajnokságon két arany-, és három bronzéremmel örvendeztették meg néhány héttel ezelőtt a keszthelyi közönséget, és a sportszerető közvéleményt.
Egy világbajnokságon természetesen mindig nehezebb kiemelkedően szerepelni a riválisok nagyobb száma, valamint az ezúttal teljesen idegen közeg miatt, de a keszthelyi verseny egyértelműen bebizonyította, hogy a korosztályos válogatottjainknak senkitől sem kell megijednie a ringben.
Magyar versenyző utoljára hat évvel ezelőtt Liverpoolban állhatott ebben a korosztályban dobogóra, akkor Mihály János és Lakatos Péter egyaránt bronzérmet szerzett az akkor még kadett korcsoport részére kiírt világbajnokságon. A magyar szakmai stáb ezen a hat éve tartó ínséges időszakon szeretne változtatni érmekkel a tarsolyban hazatérve.
A világbajnokságon teljes csapattal vesz részt a házigazda Kazahsztán, a roppant erős Oroszország, Ukrajna, Üzbegisztán, Fehéroroszország, Örményország, Moldova, Írország, Törökország, és meglepetésre Ausztrália is, míg Azerbajdzsán és Németország egyaránt tizenkét bokszolót nevezett az eseményre.
A nagy utazási távolságok, és az ezzel járó magas költségek miatt nem vesznek részt az amerikai kontinens kiemelkedő nemzeti a világbajnokságon, így nem láthatjuk a kubai, az amerikai, a brazil, az argentin, a kolumbiai, a kanadai, és a Puerto Ricó-i korosztályos válogatottat sem Asztanában.
Az amerikai kontinens legjobb versenyzői mellett a kínaiak sem vesznek részt a világbajnokságon, míg az öreg kontinens boksznemzetei közül egyértelműen Franciaország a legnevesebb hiányzó, de meglepetésre Lengyelország, és Horvátország sem nevezett az asztanai versenyre.
A hiányzók mellett új nemzetek ezúttal is felbukkannak a junior korcsoportban első alkalommal, az összesen 51 induló ország között találjuk a junior világbajnokság újoncait is: Afganisztán, Banglades, Bosznia-Hercegovina, Francia Polinézia, Fülöp-szigetek, Irak, Myanmar, Skócia, Szingapúr és Új-Zéland.
Két évvel ezelőtt a junior világbajnokságnak az örmény főváros, Jereván adott otthont, és akkor a Karen Demircsjan sportcsarnokban az oroszok végeztek az éremtáblázat első helyén a megszerzett öt aranyéremmel, és kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a kubaiak, az örmények, az üzbégek, és a litvánok is.
A magyar válogatott hét versenyzővel Farkas József vezetésével az alábbi összetételben szerepel a junior világbajnokságon:
50KG: Könnyű Richárd (Eger)
54KG: Herczeg Norbert (Kecskemét)
57KG: Bársony Bernárd (Zuglói BC)
63KG: Sinkó Krisztián (Vasas-Süllős)
70KG: Csutak Dániel (KSI)
75KG: Hámori Ádám (Kőszeg)
+80KG: Komor László (Debrecen)
A súlycsoportonkénti esélyeink az alábbiak:
50 kg:
A kategória aktuális kontinensbajnoka, az angol Pat McCormack nem vesz részt az eseményen, mivel a nemzeti bajnokságon a serdülő Eb-ezüstérmes Archie Sharp magabiztosan legyőzte őt, így utóbbi a világbajnokságon is aranyeséllyel lép ringbe.
Az orosz Juszup Gazajev ezüstérmet szerzett a keszthelyi kontinensbajnokságon, a dominikai Sparkinson Almonte aranyérmes lett a Pánamerika bajnokságon, míg az indiai Naveen Kumar nyerte meg a Hejdar Alijev emlékversenyt májusban, így mindhárman a végső győzelemre esélyesek közé tartoznak.
Az ír Eb-bronzérmes John Nevin, a világbajnokság előtt egy súllyal feljebb lépő kazah Alibek Baszala, az azeri Orhan Alijev, az ukrán Vlagyiszlav Kutyepov, a serdülő Európa-bajnok Krisztian Dojcsev, az algériai Semszeddin Kramu, és az ecuadori Jean Caicedo egyaránt az éremesélyesek közé tartozik.
A magyar színeket a jövőre is juniorkorú Könnyű Richárd képviseli, aki mindössze egy ponttal szenvedett vereséget az orosz Gazajevtől Keszthelyen, így nemcsak a tisztes helytállásban reménykedhet a szépreményű ifjú.
54 kg:
A kecskeméti Herczeg Norbert a junior Európa-bajnokságon minden riválisát legyőzte, így méltán remélhetünk tőle komoly szereplést Asztanában is. Legyőzöttjei, az Eb-bronzérmes orosz Samil Aszkerov, és az ezüstérmes török Nurettin Onat megpróbálnak visszavágni a magyar versenyzőnek a kazah fővárosban, talán ők lehetnek újra a magyar versenyző legnagyobb ellenfelei.
A nemzetközi szinten kevéssé rutinos kazah Bekzsan Kibitkalijev csupán bronzérmes volt hazája bajnokságán, de otthoni környezetben versenyezhet, amely komoly eredményt hozhat ki a tizenhat esztendős bokszolóból.
Az azeri Iman Ahmedli, az indiai Abhay Singh, a technikás türkmén Samurad Cserkezov, az üzbég Donijorbek Jergasev, a skót Samuel Ball, a román Arsen Mustafa, és a roppant tehetséges tizenöt esztendős német Marcel Hadyali egyaránt odaérhet a dobogóra.
57 kg:
A súlycsoport legnagyobb esélyese az oroszok junior Eb-aranyérmese, az idén veretlen Iszmail Aszkerov Keszthely után ismét kesztyűt húz a végső győzelemért.
Elsőszámú kihívója a nemzetközi szinten eddig veretlen dominikai Huascar Ramirez, de az umanyi junior tornán győztes üzbég Alijor Noralijev, a kazahok kiválósága, Jerbolat Jermekov, valamint az indiai Sandeep Kumar is odaérhet akár a dobogó legfelsőbb fokára.
Az ukránok fiatalja, a serdülő Eb-ezüstérmes Gyenyisz Peszockij, a török Tekin Inak, a junior Eb-bronzérmes azeri Nurlan Nagijev, valamint a szíriaiak legjobbja, Ahmad Ghossoun, akinek három bátyja is hazája felnőtt válogatottjának tagja, egyaránt eséllyel pályázik egy kiugró szereplésre.
A jövőre is a junior korosztályt erősítő zuglói Bársony Bernárd Keszthelyen bronzérmet szerzett, és az orosz Iszmail Aszkerovot is megszorította egy kiegyenlített mérkőzésen, ezért ő sem csak nézőként utazik Asztanába.
63 kg:
A kazahok klasszisa, Kajirgeldi Dauitbek minden nemzetközi tornát megnyert, ahol elindult idén és tavaly egyaránt, de odahaza csupán ezüstérmes lett a nemzeti bajnokságon. Természetesen veresége ellenére ő kapta meg a bizalmat a kazah szakvezetéstől, hogy megszerezze a közép-ázsiai országnak a várt aranyérmet.
Az örmény felmenőkkel rendelkező orosz Grant Margarjan is szinte minden nemzetközi tornát megnyert, de váratlanul vereséget szenvedett az idei junior Eb-n. Legyőzője a magyar Sinkó Krisztián volt, aki végül bronzérmes lett a keszthelyi eseményen, így ő is a medáliák várományosai közé tartozik.
Az angol Isaac McLeod nemcsak a brit bajnokságot, hanem a junior Eb-t is megnyerte idén, és ezzel a remek ajánlólevéllel utazik Asztanába is. A rutinos török Hasan Özan, a serdülő Európa-bajnok izraeli Tomer Yadgarov, a szintén serdülő Eb-győztes örmény Radik Grigorjan, az ecuadori Miguel Ferrin, a fehérorosz Artyom Lipko, és a junior Eb-bronzérmes 15 éves ír Luke Thomas szintén a súlycsoport legjobbjai közé tartozik.
70 kg:
Az oroszok legfiatalabb csapattagja Magomed Magomedov lesz Asztanában, aki annak ellenére, hogy a tizenötödik életévét csak novemberben fogja betölteni, Keszthelyen Európa-bajnok lett és kiváló szezont tudhat maga mögött.
A kazah Daulet Bajgabatov több mint egy évvel idősebb orosz riválisánál, és mindössze egyetlen vereséget jegyez idén, hazai környezetben az aranyéremre pályázik, akárcsak az Eb-ezüstérmes ukrán Olekszandr Hizsnyak.
A szerb Denisz Memetovics tavaly és idén ugyan csak negyeddöntős volt a junior Eb-n, de korengedménnyel már több ifjúsági viadalon indulhatott, és ezeken rendre aranyérmeket gyűjtött, így mindenképpen számolni kell vele.
A junior Eb-bronzérmes török Ceyhan Baris, az azeri Orhan Majili, a németek nemzeti bajnoka, Bodo Schölhammer, az ecuadori Pánamerika bajnok Paul Anangono, és az örmény Narek Manaszjan is éremért száll harcba a kazah fővárosban.
A KSI versenyzője, Csutak Dániel reálisan szerezhet győzelmeket a világbajnokságon, de tőle az éremszerzés kiugró szereplés lenne.
75 kg:
A csecsen származású Zelim Imadajev lett idén magabiztosan az orosz nemzeti bajnok, ezzel pedig a világbajnokság egyik esélyesének számít. A bolgár felmenőkkel rendelkező, de német színekben versenyző Dimitar Tilev idén veretlen teljesítménnyel utazik Asztanába, és választott nemzete legjobb junior versenyzőjének számít.
Varsányi Áron tanítványa, a kőszegi Hámori Ádám csupán három évvel ezelőtt kezdett el bokszolni, de idén hatalmasat fejlődve nemcsak a magyar, de a nemzetközi mezőnyt is maga mögé utasította Keszthelyen, és éremesélyesnek számít a világbajnokságon is.
A roppant kemény ukrán Vlagyiszlav Mihajlov, kazahok nemzeti bajnoka, Aszkar Dujszali, a svédek junior Eb-bronzérmese, a nemzetközi szinten rendkívül rutinos Loran Batti, az ír Martin Conroy, a fehérorosz Szergej Dubavickij, valamint az üzbég Rahimdzson Alidzsonov bárki ellen sikerrel veheti fel a küzdelmet.
+80 kg:
A legnagyobbak küzdelmében az üzbég Ojbek Saripov már minden magasan jegyzett riválisát legyőzte a nemzetközi tornákon, és egy éve nem talált legyőzőre. Az oroszok klasszisa, a serdülő Európa-bajnok Hadzsiakbar Mamakov is fejet hajtott már előtte, de alapvetően kettejük különmeccse várható a világbajnokságon.
A kazahok nemzeti bajnoka, és az Alijev emlékversenyen győztes Didar Tolegen csupán a két klasszis után következik a sorban, akárcsak az angolok tehetsége, Daniel Williams, és az azeri junior Eb-ezüstérmes 15 éves Muhamedali Tairov.
A németek ifjú titánja, Albon Pervizaj egy súllyal feljebb lépett közvetlenül a világbajnokság előtt, míg az ukrán Artyom Verhogljad, a fehérorosz Jevgenyij Mednyik, és a kirgiz Ataj Szopujev szintén beleszólhat az éremcsatákba.
A 15 éves debreceni Komor László sem esélytelenül utazik el a kazah fővárosba, a keszthelyi junior Eb-n bronzérmet vehetett át, de ez a medália akár fényesebb is lehetett volna, ha nem lázasodik be az elődöntők napján.
Írta: Kincses Tibor