Olcsóbb lehet a prágai nyári olimpia, mint ahogy korábban gondolták

olimpiapraga.jpg

Mintegy 88 milliárd koronás közvetlen beruházásokra lenne szükség, ha Prága 2016-ben nyári olimpiai játékokat rendezne. Ez 36 százalékkal alacsonyabb összeg, mint korábban gondolták – derült ki a Pricewaterhouse Coopers pénzügyi elemző csoport gazdasági tanulmányából, amelyet csütörtökön hoztak nyilvánosságra Prágában.

A Pricewaterhouse Coopers korábbi, 2004-ben készített hasonló tanulmánya még 136 milliárd koronás közvetlen beruházásokat tartott szükségesnek.
   
A cseh főváros a cseh nemzeti olimpiai bizottsággal karöltve szeptemberben nyújtotta be jelentkezését a 2016-os nyári olimpia megrendezésére.
   
Csehországban azóta nyílt vita folyik arról, hogy van-e értelme Prágában olimpiát rendezni. Felmérések szerint az ország és maga a főváros lakossága is megosztott ebben a kérdésben, a támogatók és az ellenzők aránya nagyjából egyforma. A kisebb cseh városok az ősszel ugyanakkor közösen felhívást tettek közzé, amelyben leszögezték: ha Prága olimpiát akar rendezni, tegye, de a saját költségvetéséből, saját szakállára, s ne állami közreműködéssel, segítséggel. A kisebb városok ugyanis attól tartanak, hogy az olimpia miatt ők alacsonyabb központi támogatáshoz jutnának.
   
A Mirek Topolánek vezette jobbközép kormány közölte, hogy nem hajlandó a városnak semmiféle garanciákat nyújtani a költségek fedezésére. Topolánek egy ellenzéki képviselő interpellációjára válaszolva ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy Prága részéről hivatalos kéréssel még senki sem fordult az olimpia ügyében a kormányhoz.
   
"A kormány ezzel nem foglalkozott, mert nem is foglalkozhatott hivatalosan. Semmiféle felkérést nem kaptunk" – jelentette ki Topolánek.
   
A pénzügyi tárca szintén óvatos, és semmire sem akarja elkötelezni magát.
   
"Egy ilyen hatalmas akció nagy kockázatot jelent a közpénzek számára. Csak az infrastrukturális beruházások tervezett értéke meghaladja a 30 milliárd koronát. Nem gondolom, hogy ezek a legfontosabb beruházások, amelyekre most vagy a következő években a legnagyobb szükségünk lenne" – véli Miroslav Kalousek pénzügyminiszter.
   
A cseh parlamenti ellenzék politikai hibának tartja, hogy a város vezetése még nem fordult a kormányhoz. A prágai városi önkormányzat szerint azonban ebben a pillanatban még nincs szükség a kormány garanciáira, s az ügyről még tárgyalni fognak.
   
Pavel Bém, Prága főpolgármestere szerint ugyan nincs túl nagy esély arra, hogy a cseh főváros megszerezhetné a 2016-os nyári olimpia rendezési jogát, de a jelentkezés bemutatkozásnak jó és szükséges. "Ha nem sikerül 2016-ban, akkor kandidálunk 2020-ra. Gazdagabbak leszünk sok tapasztalattal, s úgy vélem, hogy már jóval nagyobb esélyünk lesz a sikerre" – mondta újságíróknak Bém.
   
Budapest is fontolgatta a 2016-os jelentkezést, azonban – szintén a PricewaterhouseCoopers jelentése alapján – a szükséges feltételek reálisan 2020-ra teremthetőek meg.

MTI