Olimpiai csokor – Aranyos női négyes, történelmi érem női pólóban

Kormány Sport

Bearanyozták az amúgy esős reggelt Tokióban a női kajaknégyesünk tagjai, miután aranyérmet nyertek 500 méteren. Az egység tagja volt Kozák Danuta, aki újabb elsőségével immár hatszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát, így ő lett a legsikeresebb magyar női versenyző az olimpiák történetében. Óriási csatában bronzérmet szereztek női vízilabdázóink, a sportág történetében ez az első magyar női olimpiai érem. Birkózásban, női kenuban és öttusában egy-egy pontszerző hely a szombati mérleg. Napi összefoglaló.

Kajak-kenu

A magyar női kajaknégyes ismét megvédte címét 500 méteren a tokiói olimpián, az egység vezérevezőse, Kozák Danuta pályafutása hatodik ötkarikás aranyérmét szerezte. A Kozák, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású egység fantasztikus versenyzéssel sorozatban harmadszor hozta Magyarországnak az aranyérmet ebben a számban. A magyarok amellett, hogy ők az aktuális világbajnokok, kétszeres címvédőként érkeztek a japán fővárosba, Kozák Londonban és Rióban is a győztes csapat tagja volt, és öt éve a csütörtökön egyesben ezüstérmes Csipes is tevékeny részese volt a sikernek. A korábban Tokióban Kozákkal párosban bronzérmes Bodonyi, valamint Kárász most szerepel először olimpián. A Ferencváros 34 éves kajakosa, Kozák Danuta pályafutása hatodik olimpiai aranyérmével a magyar örökrangsorban utolérte a vívó Kovács Pált és Kárpáti Rudolfot, s az összesen nyolc dobogós helyével – hat első, valamint egy-egy második és harmadik – a hét elsőséggel (plusz egy ezüsttel és két bronzzal) csúcstartó Gerevich Aladár mögött minden idők második legeredményesebb magyar olimpikonja lett. Csipes pályafutása második, Kárász és Bodonyi pedig egyformán első olimpiai bajnoki címét szerezte. Előbbi kajakos ezzel túlszárnyalta edző-édesapját, Csipes Ferencet, aki egyszeres ötkarikás aranyérmes. Ez a tokiói magyar küldöttség hatodik aranyérme, az első olyan, amelyet nők szereztek. Női kenupárosban Balla Virág és Takács Kincső 500 m-en 5., kenu 1000 méteren B döntőben Adolf Balázs 7. (15.), a férfi négyes 500 m-en Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos és Tótka Sándor összeállításban 7. lett. A sportágban Magyarország zárt az éremtábla első helyén 3 arany-, 2 ezüst- és 1 bronzéremmel.

Vízilabda

A magyar női vízilabda-válogatott megszerezte a harmadik helyet szombaton a tokiói olimpián, miután 11-9-re legyőzte az orosz csapatot, és ezzel első olimpiai érmét nyerte. A női válogatott a legutóbbi három olimpián mindig a negyedik helyen végzett, Rióban éppen az oroszoktól kapott ki a bronzmeccsen. A csoportmeccsek nyitányán 10-10-es döntetlent játszott a két csapat. Az oroszok az amerikaiaktól, míg a magyarok a spanyoloktól kaptak ki az elődöntőben. Női vízilabdatorna, a 3. helyért: Magyarország-Orosz Olimpiai Csapat 11-9 (2-2, 5-3, 0-3, 4-1). Bíró Attila együttese az olimpián: Gangl Edina, Magyari Alda, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda, Rybanska Natasa, Parkes Rebecca, Keszthelyi Rita, Garda Krisztina, Gyöngyössy Anikó, Illés Anna, Gurisatti Gréta, Leimeter Dóra, Szücs Gabriella. Vasárnap a férficsapat bronzérméért szurkolhatunk.

Birkózás

Muszukajev Iszmailen (kékben) a pontszerző 5. helyen végzett a szabadfogásúak 65 kg-os súlykategóriájában. A kabardföldi születésű, 2019 óta magyar színekben versenyző Muszukajev a helyosztón 5-0-s vereséget szenvedett a vb-címvédő orosz Gadzsimurad Rasidovtól. A hatfős magyar birkózócsapat így két-két éremmel és pontszerző helyezéssel zárt a japán fővárosban. Korábban a kötöttfogásúaknál a 77 kilós Lőrincz Tamás arany-, 87 kilogrammos öccse, Viktor ezüstérmet nyert, míg a 97 kilósok között Szőke Alex lett ötödik.

Öttusa

Marosi Ádám a hatodik helyen végzett a férfi öttusázók versenyében. A másik magyar induló, Kasza Róbert 26. lett. A 37 éves, Londonban olimpiai bronzérmes, 2009-ben és idén világbajnok Marosi tizedik volt a csütörtöki körvívás után, majd apránként zárkózott fel, a lövészetekkel kombinált számnak már hetedikként vághatott neki, végül pedig még egy pozíciót tudott javítani, azaz pontszerzőként zárt. A 35 éves Kaszának nem sikerült a vívása, ez alapvetően határozta meg a versenyét, végig a mezőny hátsó harmadában állt.

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany (6):
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m)
Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-4 500 m)

Ezüst (7):
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m)

Bronz (5):
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (judo, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)