„Egy érem és 12-16 olimpiai pont reális lehet Pjongcsangban, igaz, a versenyzőknek ennél szebb terveik is vannak” – mondta sportága vonatkozásában Orendi Mihály, a Magyar Országos Korcsolyázó-szövetség (MOKSZ) ügyvezető igazgatója, a MOB téli sportágakért felelős alelnöke 244 nappal a 2018-as téli olimpia megnyitója előtt, a gyakorló jégcsarnokban tartott pénteki sajtótájékoztatón, melyen részt vett Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is.
„Történelmi pillanatok, hiszen MOB-elnök első ízben vesz részt a sportáőgunk sajtótájékoztatóján” – jegyezte meg Orendi Mihály, aki felidézte, az eddigi legsikeresebb sportági szereplés az 1980-as Lake Placid-i játékokon elért öt pont volt, a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtáncpáros ezüstérme révén. A 2014-es szocsi játékok óta a 2015-ös vb-n 12, tavaly 16, míg idén 20 olimpiai pontnak megfelelő sikereket értek el a magyar versenyzők. Így – mint mondta – reális elvárás lehet ez a célkitűzés, melynek elérése esetén „elégedetten, emelt fővel” térhetnek majd haza.
„Az olimpiát semmilyen más eseménnyel, még egy világbajnoksággal sem lehet összehasonlítani. A versenyzőink azonban nemcsak tehetségesek, hanem vagányak is. A fiúkról még azt is mondhatnám, hogy kicsit játéknak fogják fel. Nem félnek senkitől, egyértelmű számukra, hogy bárkit meg tudnak verni” – fejtette ki. Hozzátette, mindkét nemnél van hat-nyolc olyan versenyző, aki bármelyik számot meg tudja nyerni. Kitért rá, a kajak-kenu szövetséggel folytatott egyeztetések alapján versenyzőink olimpián szerepelt kajakosokkal ülnek majd össze, hogy ezáltal is segítsék a mentális felkészülésüket.
„Tizenkét sportolóval számolunk, a műkorcsolyázók közül Tóth Ivett szerzett kvótát Magyarországnak. A női és férfi rövid pályás gyorskorcsolya-csapat is kiharcolhatja a szereplést a világkupákon, így először lehetne ott egyszerre mindkét nem váltója az ötkarikás játékokon. Ez öt-öt főt jelentene, illetve a nagypályás korcsolyázó Nagy Konrád is ott lehet Pjongcsangban” – fejtette ki.
Orendi Mihály elmondta, az április közepe óta tartó felkészülés eddig Mátraházán, illetve Budapesten zajlott. A teljes short track-keret vasárnap Calgaryba utazik, majd Olaszországban folytatja a munkát. A két csapat a 111 nap múlva, Budapesten rajtoló négyállomásos vk-sorozatban vívhatja ki az olimpiai szereplést: ehhez a három legjobb eredményt figyelembe véve kell az első nyolc közé kerülnie az idei rotterdami vb-n ezüstérmes női, illetve bronzérmes férfi váltónak.
Kulcsár Krisztián emlékeztetett, a magyar korcsolyasportoknak a téli olimpiai sikerei egészen 1932-ig nyúlnak vissza; azóta összesen 2 ezüst- és 4 bronzérem a műkorcsolyázók, jégtáncosok ötkarikás mérlege. A pontszerzéshez már a gyorskorcsolyázók, short track-esek is hozzátettek. A rövidpályás gyorskorcsolya Magyarországon 1985-től számítható, amikor Martos György elkezdte szervezni a sportágat. Sorra alakultak a klubok, versenyzőink világversenyeken vettek részt. Budapest Európa-kupának, Eb-nek adott otthont, 2013-ban sikeres vb-t rendezett Debrecen.
„A Magyar Kormány stratégiai ágazatként kezeli a sportot, sportstratégiát fogadott el. A Kiemelt Sportágfejlesztési programnak része lett a korcsolya is. A korcsolyasport 2015-ben a MOB szövetségi ranglistáján első ízben lett dobogós a felnőtt Európa-bajnokságok és világbajnokságok éremszerző eredményei alapján az olimpiai versenyszámokban. A befektetett támogatás és munka megtérülésének jó példája a short track; a hazai szövetség és a sportolók 2015 után bizonyítottak a 2016-os lillehammeri téli ifjúsági olimpián, a világ- és Európa-bajnokságokon, világkupákon is, jól indult 2017 is. Az új generáció tagjai – a Liu testvérek, Sándor és Shaoang (Ádo), az 5. olimpiájára készülő Knoch Viktor, de említhetnénk a hölgyeket is – sorra szállítják a jó eredményeket, világbajnoki címet, világkupa-dobogós helyezéseket az elmúlt 3 évben.”
A MOB elnöke kifejtette, a MOB joggal bizakodó a pjongcsangi téli olimpia előtt 244 nappal. „A korcsolyasportok mellett sí, biatlon és snowboard sportágakban van reális esély a részvételre, a magyar csapat közel felét a korcsolyázók adhatják, short trackben éremesélyesek lehetünk, de ne feledjük, 2010 után újra lesz műkorcsolyázó a magyar csapatban. Az első kvótát Tóth Ivett műkorcsolyázó szerezte a nemzetnek. A kvóták kiharcolásához, tisztességes helytálláshoz, szerepléshez az olimpiára készülő sportágak, szövetségek, sportolók a nyári játékokon résztvevő csapathoz hasonlóan megkapják a MOB-tól a kiemelt figyelmet, szakmaiságot és segítséget, ehhez a szövetségekkel partnerségre, párbeszédre, konzultációkra van szükség.”
„Amíg Szocsiban 16 magyar sportoló vett részt, Pjongcsangba közel a duplája is utazhat. Anélkül, hogy a sportolókra terhet tennénk, az első olyan téli olimpiánk lehet, ahova több sportágban éremesélyesként utazunk” – mondta Kulcsár Krisztián.
A sportvezető a budapesti, első olimpiai kvalifikációs világkupához sok sikert kívánt.
Dobor Dezső, a szeptember 28. és október 1. között Budapesten sorra kerülő olimpiai kvalifikációs vk-viadal sajtófőnöke ismertette, a mobil jégen ötezer néző előtt negyven ország mintegy négyszáz versenyzője méretteti meg magát. Megjegyezte: a világbajnokságokon negyvennél kevesebb nemzet sportolói vesznek részt. A vk-sorozat Dordrechtben és Sanghajban folytatódik, majd november 19-én Szöulban zárul.
A sajtótájékoztatót követően egy rövidfilmet vetítettek le, amely a rövid pályás férfi gyorskorcsolya-váltó versenyét mutatta be egy drónnal.
Ezután a MOB elnöke minden sportolót üdvözölt, sikeres, sérülésmentes felkészűlést kivánt a csapat minden tagjának.
(MOB-MTI, fotó: MOKSZ, MOB/Szalmás Péter)