Wittmann Kristóf elődöntőt birkózott a szabadfogás első napján a bukaresti junior Európa-bajnokságon, végül ötödik lett. Tudósítónk értékelése szerint a kötöttfogásban aranyérmes Lévai Zoltán után a második legjobb magyar teljesítményt nyújtotta (a verseny zárónapjáig) a Haladás VSE Veréb István vezette műhelyének eminense.
Szekeres István • Veréb István, a Haladás VSE mestere a szabadfogású felnőttválogatott legfőbb beszállítója, minimum másfél évtizede. Olyan kiválóságok jöttek ki a keze alól, mint Wöller Gergő, Hatos Gábor, Csercsics Richárd… Továbbá ifj. Veréb István és Ligeti Dániel: ők ketten képviselik a magyar szabadfogást Rióban.
Az újabb kiváló tanítványok közé tartozik a most, a junior Eb-n, a 96 kg-ban ötödik helyet szerző Wittmann Kristóf.
A sorsolás szeszélye folytán selejtezőt kellett vívnia a hazai szőnyegen birkózó Andrei Chiorean ellen, amelyben a román statisztaszerepre kényszerült. Kristóf az első menetben levitte, majd kiléptette a szőnyegről (3-0). A másodikban egy perc huszonegy másodperc alatt ledöntéssel, mögékerüléssel, majd két levitellel (11-0) sebesen vitte döntésre a dolgot.
A negyeddöntőben jött a következő áldozat, az ukrán Andrij Haleta.
A részletek ismertetése előtt rövid szakmai bevezető a sportágban kevésbé járatos olvasóink kedvéért. A kötöttfogásban a versenyzők összekapaszkodva küzdenek mindvégig, azt nevezi a szakirodalom magas nekiállásnak. A szabadfogásban általánosabb a mély, amikor a két ellenfél egymástól karnyújtásnyira, némileg előregörnyedve keresi az alkalmat, hogy gyors vetődéssel elkapja a másik lábát (ezt nevezik lábramenésnek), amiből aztán különböző, látványos akciók születnek. Az ázsiai típusú szabadfogásra ez a jellemző.
Az ukrán Haleta a hajdani szovjet szabadfogású iskola képviselőjeként nyilván ebben a felfogásban nőtt fel. Csakhogy – és itt a lényeg – Wittmann rákényszerítette a kapaszkodásra. Remek erőben és állóképességgel ment előre folyamatosan, őrölte az ellenfél erejét, aki nem is tudott mit kezdeni a helyzettel. Mindkét menetben napnál világosabb volt, hogy meg kell inteni. A bírók meg is tették, azzal alakult ki a végeredmény, a 2-0.
Emberül hely állt a magyar az elődöntőben is a címvédő (és későbbi győztes), orosz Jurij Vlaszko ellen. Őt is összekapaszkodásra késztette, és akciópontot is szerzett ellene. Az persze csak amolyan szépségtapasz volt az idősebb, rutinos és – egyelőre – nagyobb tudású orosz ellen, de majdnem hat percen át a szőnyegen tudott maradni ellene. A vége 12-1 lett az 5:28. percben. Mert Vlaszko a kötöttfogású kapaszkodásból tudott vérbeli szabadfogást birkózni: villámgyors féllábkiemelésekkel gyűjtögette a pontjait.
A bronzéremért a török Feyzullah Aktürk volt az ellenfél, aki a selejtezőben alig több mint egy perc alatt kapott ki 10-0-ra Vlaszkótól, majd a vigaszágon ő verte meg 41 másodperc alatt 10-0-ra a lengyel vetélytársat. Aktürknek eddig nem volt jegyzett nemzetközi eredménye, azt azonban pontosan tudtuk, hogy a török iskolából könnyen legyőzhető ellenfelet soha nem küldenek nemzetközi porondra…
Wittmann Kristóf ellene is nagyot küzdött, végül 6-3-ra alulmaradt, és „csak” ötödik lett. A saját értékítéletem szerint az aranyérmes, kötöttfogású Lévai Zoltán kiemelkedő teljesítménye után a szombathelyié a második hely. Aztán majd a szakemberek is elmondják a maguk verzióját…
A másik három magyar induló közül egyedül az amúgy is jó benyomást keltő, még a legyőzőjével, az orosz Zaurbek Szidakovval szemben is vérbeli szabadfogást birkózó Lukács Botond (74 kg) került vigaszágra. Ott azonban a török Fevzi Erylmaz 11-1-re legyőzte.
A szabadfogás első napja, amint az várható volt, az ex-szovjet szereplők fölényének jegyében telt el: három orosz és egy azeri aranyérem született.
A nap kellemes meglepetést is tartogatott a birkózóvilágnak. A 60 kg-ban harmadik lett bizonyos George Ramm… Sporttörténelmet írt, hiszen ő Nagy-Britannia első birkózója, aki érmet szerzett junior-világversenyen.
JUNIOR EURÓPA-BAJNOKSÁG, BUKAREST
Szabadfogás, 1. versenynap: 50, 60, 74, 9k kg
A magyar szereplők. 50 kg (15 induló): Balog Zoltán. 60 kg (22): Egyed Balázs. 74 kg (18): Lukács Botond. 96 kg (15): Wittmann Kristóf
A magyar mérkőzések. Selejtező. Hajk Badaljan (örmény)–Balog technikai tus, 10-0 a 2:09. percben. Petru Iovu (moldovai)–Egyed technikai tus, 11-0 az 5:21. percben. Wittmann–Andrei Chiorean (román) technikai tus, 11-0 a 4:11. percben. Nyolcaddöntő. Zaurbek Szidakov (orosz)–Lukács technikai tus, 11-0 a 3:36. percben. Negyeddöntő. Wittmann–Andrij Haleta (ukrán) 2-0
Elődöntő. Jurij Vlaszko (orosz)–Wittmann technikai tus, 12-1 az 5:28. percben
Vigaszág. Favzi Erilmaz (török)–Lukács technikai tus, 11-1- a 4:34. percben
Bronzmérkőzés. Feyzullah Aktürk (török)–Wittmann 6-3
A nap Európa-bajnokai és a magyar versenyzők helyezése
50 kg: Georgij Okoroko (Oroszország),… 12. Balog Zoltán
60 kg: Uzurbek Comartov (Oroszország),… 22. Egyed Balázs
74 kg: Murad Szulejmanov (Azerbajdzsán),… 12. Lukács Botond
96 kg: Jurij Vlaszko (Oroszország),… 5. Wittmann Kristóf
Amit eddig írtunk a junior Eb-ről:
1. versenynap: kötöttfogás 50, 60, 74, 96 kg
2. versenynap: kötöttfogás 55, 66, 84, 120 kg
3. versenynap: női birkózás 44, 51, 59, 67 kg
4. versenynap: női birkózás 48, 55, 63, 72 kg