Párbajhősök, tőrbe csaltak

A junior párbajtőrözők országos bajnokságán egyéniben Buta Levente és Kolczonay Borbála, csapatban a BVSC és az Alföldi Vívó Akadémia szerezte meg az elsőséget. A tőrözők mezőnyében Bencze Attila és Pásztor Flóra, illetve az MTK és a Törekvés együttese állhatott fel a dobogó  legfelső fokára.

Pusztai Viola Nem rendeztek döntőt a Vasas vívói nélkül a junior párbajtőr országos bajnokságon, a pasarétiek által megszerzett hat éremből azonban csak egy fénylett aranyként. Buta Levente egyéniben állhatott fel a dobogó legfelső fokára, pedig több technikai gondja is akadt a versenyen, ami kizökkenthette volna a nyugalmából. Először a fegyverét kellett javíttatni, majd amikor már úgy érezte, túltette magát a csoportkörben nyújtott gyengébb vívásán, a vezeték romlott el. De nem végzetesen.

A nap legfontosabb asszójának az elődöntőt tartja, hiszen akkori riválisa Esztergályos Patrik közvetlenül előtte áll a hazai ranglistán. Ezért elsősorban az volt a fontos neki, hogy vele szemben faragjon a hátrányából, mivel a tét a junior-világversenyeken való részvétel. A fiatalok aztán az asszóban nem nagyon „bántották” egymást, az első harmad 1-1-es eredménye után a hátralévő időben „passzívot” vívtak.

A férfi junior párbajtőrözők csapatversenyének dobogósai Forrás: MVSZ

A férfi junior párbajtőrözők csapatversenyének dobogósai  •  Forrás: MVSZ

− Patrik lett a kedvezményezett, öt másodperccel a vége előtt 3-3-ra állt az asszó, de sikerült parád riposzttal átvennem a vezetést – idézi fel a történteket a tizennyolc éves Levente. − Aztán még szúrtunk egy együttest, így nyertem 5-3-ra. A döntőt csapattársammal, Bányai Zsomborral vívtam. Elmentem 7-2-re, ő onnan még visszajött 9-9-re, de a végén nekem jött ki jobban a lépés és 15-13-ra nyertem. Elégedett vagyok a teljesítményemmel.

A győztes a csapatversenyben duplázhatott volna, hiszen a Bányai, Buta, Fenyvesi Csaba, Nagy Dávid alkotta Vasas együttese esélyeshez méltóan menetelt a döntőig, ott azonban a BVSC-Zugló – Andrásfi Tibor, Debnár Gergely, Dudás Balázs, Kis Máté – 45-40-re diadalmaskodott ellenük.

A kadetkorú Andrásfi az elődöntőben és a döntőben is a junior korosztály legjobb befejező embereinek számító Siklósi Gergellyel, illetve Bányai Zsomborral nézett farkasszemet, és mindkétszer győztesen hagyta el a pástot.

− A csapatom hozott egy-két tusos előnyt, én pedig úgy mentem fel a pástra, hogy nincs tétje a csörtének – így az egyéniben bronzérmes párbajtőröző. −  Nem baj, ha kikapok tőlük, ha meg nyerek, az bravúr. Ezért nyugodtam vívtam és ez eredményre is vezetett.

A lányok mezőnyében a tizennégy éves Kolczonay Borbála – a hajdani olimpiai ezüstérmes, világbajnok párbajtőröző, Kolczonay Ernő unokahúga − szerezte meg a bajnoki címet, pedig ahogyan fogalmazott, a verseny elején nem érezte úgy, hogy ez az ő napja. De amikor jöttek egymás után az asszók, mindinkább feloldódott, hiszen veszíteni valója nem volt az idősebbek között.

− Nagyon sok szoros és nehéz asszót vívtam, de a leginkább a nyolcaddöntőben izgultam – mondja az óbudai Fless Vívósport Egyesület versenyzője. – Ugyanis nekem már nagy szót jelentett, hogy bejuthattam a nyolc közé.

A női junior párbajtőrözők érmesei, helyezettjei Forrás: MVSZ

A női junior párbajtőrözők érmesei, helyezettjei  •  Forrás: MVSZ

Borbála a döntőben hatalmasat küzdött a vasasos Kardos Edinával, kettejük csatája egytusos asszóban dőlt el: Kolczonay 11-10-re nyert, és megszerezte első junior országos bajnoki címét. Csapatban vidéki bajnokot avattak: az Alföldi Vívó Akadémia lányai – Balogh Alexandra, Kazár Dóra, Keszthelyi Zorka, Petri Renáta – a döntőben a Vasas második számú csapatát győzték le 45-39-re.

A tőröző Pásztor Flóra a viadal egyik esélyeseként lépett pástra a Gerevich Aladár Sportcsarnokban. De az ilyesmit ő nem teherként éli meg, hanem még inkább arra ösztökéli, hogy a legjobb legyen.

− A döntőt Balogh Orsolyával vívtam, és 15-7-re nyertem – így a Törekvés SE tizenhét éves vívója. − Nem azt mondom, hogy sima volt, de miután a többi asszómhoz hasonlóan maximálisan koncentráltam, már az elején sikerült a kezembe venni az irányítást, és nem is engedtem ki onnan.

Pásztor végül duplázott, hiszen a Törekvés első számú csapata – Hajas Nórával, Kálmán Eszterrel és Tóth Jankával – rendkívül küzdelmes, változatos mérkőzésen 45-42-re felülmúlta a Honvéd együttesét a döntőben.

A fiúk egyéni versenyében meglepetésgyőzelem született. Az esélyesek közül Mészáros Tamás már a nyolc között búcsúzott, a felnőtt országos bajnokságon ezüstérmes Balogh Boldizsár pedig az elődöntőben fejezte be a versenyt Frühauf Benjáminnal egyetemben. A döntőt a törekvéses Nagy Balázs és a honvédos Bencze Attila vívta, utóbbi nyert 15-10-re.

A csapatdöntőben úgy tetszett, az UTE-nak áll a zászló, hiszen a lilák már 35-28-ra is vezettek, amikor Insperger Sámuel az utolsó előtti asszóban visszahozta a meccsbe az MTK-t. Egytusos hátránnyal adta át a stafétát Frühaufnak, aki gyorsan megfordította az állást, és tovább növelte az előnyt. Mészáros persze nem adta fel, de a küzdeni tudása most kevés volt a végső győzelemhez: a kékek 45-41-re nyertek.

− Amikor elhúzott az ellenfél, kétségünk támadt, hogy meglehet-e még az első hely – idézi fel Frühauf. − Ahogy Samu jött fel, én úgy izgultam egyre jobban, de ez elmúlt, amikor felléptem a pástra, mert tudtam, hogy harcolnom kell a csapatért. Régóta nem nyertünk országos bajnokságot, mindig csak második, harmadik hely jutott, így ez a cím rengeteget jelent nekünk.

A junior párbajtőr és tőr országos bajnokság részletes eredményei ITT és ITT tekinthetők meg.