A női vízilabda-válogatott sikere révén 13 fővel gyarapodott a kvalifikáltak száma, s mivel pénteken a műugró Barta Nóra is kvótát szerzett, jelen helyzet szerint 108 magyar sportoló jogosult indulásra az augusztusi, pekingi olimpián.
Pillanatnyilag csak a vízilabda képviseli a csapatsportokat, hozzájuk még a női kézilabdások csatlakozhatnak, ha március végén eredményesen veszik a franciaországi selejtező jelentette akadályt.
A női vízilabda az egyik legfiatalabb "menüpont"” az ötkarikás programban, hiszen először a 2000-es, sydneyi játékokon szállhattak medencébe a legjobbak. A sportágtörténeti bemutatkozásról a magyar nemzeti csapat lemaradt, a 2004-es athéni olimpiára viszont már sikeresen selejtezett, más kérdés, hogy a debütáláskor be kellett érnie a szerénynek mondható 6. helyezéssel.
Az egyenjogúságért viszont még küzdeniük kell a pólós hölgyeknek, mivel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyelőre nem járult hozzá, hogy – akárcsak a férfimezőnyben – a nőknél is 12 válogatott szerepeljen. Pekingben – Athénhoz hasonlóan – nyolc csapat vehet részt, s a kiválasztottak társaságának immár tagja Godova Gábor alakulata is, amely a vasárnap záruló olaszországi világkvalifikáción csütörtökön elért csoportelsőségével közvetlenül bejutott az elődöntőbe. Mivel Imperiából az első négy helyezett lehet ott a kínai fővárosban, Stieber Mercedesék biztos olimpiai szereplőkké váltak.
Magyarországon kívül Oroszország – mint a másik hatcsapatos csoport győztese – társult frissiben a pekingi mezőnyhöz, amelyhez csatlakozik még Imperiából a görög-kanadai és az olasz-spanyol párharc győztese. A házigazda Kína – Ázsia képviselőjeként – a rendező jogán "helyből" indulásra jogosult, s már tagja a nyolcaknak a pánamerikai bajnok Egyesült Államok, az óceániai bajnok Ausztrália és a tavaly nyári, európai selejtezőn első Hollandia.
MTI