Peking 2008: Kína kontra dalai láma

kina.jpg

A pekingi kormányzat azzal vádolta meg a dalai lámát, hogy "kárt akar okozni Kína és más nemzetek kapcsolataiban".

A kritikát Csiang Jü (Jiang Yu) kínai külügyminisztériumi szóvivő fogalmazta meg sajtértekezletén, ahol annak a reménynek is hangot adott, hogy a nemzetközi közösség nem segíti a tibeti vezetőt.
   
A 72 éves dalai láma, aki 1959 óta Indiában él száműzetésben, egy nappal korábban arra hívta fel követőit, hogy békésen tüntessenek az augusztusi, pekingi olimpia alatt, ily módon fejezve ki elégedetlenségüket a Kína részéről Tibetben elkövetett visszaélések miatt. A brit ITV News tévének nyilatkozva ama kívánságának is hangot adott, hogy a protestálások gyarapodásával a kínai nép figyelmét is ráirányíthatják Tibet gondjaira.
   
A szóvivő a kínai hivatalos álláspontot ismertetve úgy fogalmazott, hogy a dalai láma nem vallási vezető, hanem olyan valaki, aki "a hazájától való különállást keresi".
   
"Reméljük, hogy más országok kiismerik igazi természetét, és nem segítik tevékenységét" – fogalmazott Csiang.
   
A béke Nobel-díjas dalai láma kezdettől hirdeti azt a nézetét, hogy Tibetben romlott az emberi jogok helyzete azóta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2001-ben Pekingre bízta a 2008-as ötkarikás játékok megrendezését.
   
A jelenleg az ázsiai országóriás autonóm területének számító himalájai Tibetet a helybéliek szerint a múlt század ötvenes éveiben Kína katonailag megszállta, miközben Peking a "világ tetejét" évszázadok óta Kína szerves részének tekinti.

MTI/EFE