Peking 2008: lecsúszott a bronzéremről női vízilabda-válogatottunk

A magyar női vízilabda-válogatott alig nyolc másodpercre volt a bronzéremtől, mégis negyedik lett a pekingi olimpián, miután hosszabbítást követően büntetőpárbajban kikapott Ausztráliától.

Eredmény, a 3. helyért:
Ausztrália-Magyarország 12-11 (2-2, 1-3, 3-1, 1-1 – 2-1, 0-1 – büntetőkkel 3-2)
——————————————————————————-
Peking, 500 néző

Magyarország:
Horváth Patrícia – Szremkó Krisztina, Stieber Mercedes, Drávucz Rita 2, Zantleitner Krisztina 1, Pelle Anikó 1 (a büntetőpárbajban), Valkai Ágnes 3

Csere: Sós Ildikó, Kisteleki Dóra 4(1), Takács Orsolya, Brávik Fruzsina, Primász Ágnes, Györe Anett

Az ausztrál góldobók: Gynther 2, Fraser 2, Knox 2, Beadsworth 1, R. Rippon 1, M. Rippon 1, a büntetőpárbajban: Gynther, Knox, Santoromito

Vélhetően a párhuzamosan zajló öttusa- és kajak-kenu-küzdelmek miatt ezúttal csupán mintegy 10-15 magyar szurkoló látogatott ki a Jingtung uszodába, így ezúttal elmaradt a létesítményben már megszokott buzdítás. A múlt heti csoportmeccset a Godova-csapat Pelle Anikónak négy másodperccel a vége előtt dobott góljával mentette 7-7-es döntetlenre, tehát az elődöntő mindkét vesztesének akadt elszámolnivalója a másikkal.

A magyar együttes három perc alatt Pelle révén egy kapufáig jutott, melyre Beadsworth az ellentámadásból góllal válaszolt, majd Gynther torolt meg egy szellős védekezést. Az első piros-fehér-zöld találatra a 7. percig kellett várni, akkor Kisteleki bombázott a bal felső sarokba. Zantleitner ügyesen használt ki egy emberelőnyt, majd Horváth hárított látványosan, így 2-2 lett a nyitónegyed.

A folytatásban – számtalan kimaradt lehetőséget követően – ismét Kisteleki ejtette át E. Knoxot, ezzel először volt "itt" a vezetés. Időközben befutottak a budakalászi zászlós hívek, a hangosabb támogatást Valkai és Drávucz hálálta meg egy-egy góllal, ám B. Knox büntetőből szépített. A félidőben 5-3 volt az állás.

A nagyszünet utáni ráúszásnál érdekes módon csak harmadszorra dőlt el a labdabirtokló csapat kiléte, aztán Drávucz találatára Fraser kettővel "riposztolt", majd Gynther egyenlített (6-6).

A zárófelvonásban Valkai helyezett a bal alsóba, erre három ausztrál kapufa érkezett. Mindkét oldalon sorra maradtak ki a helyzetek, majd a 7-6-ról indult utolsó percben emberelőnyhöz jutott a rivális, és R. Rippon 8 másodperccel a vége előtt – ahogy Pelle a múlt heti mérkőzésen – döntetlenre mentett, jöhetett a hosszabbítás.

A 2×3 perces ráadás – amely előtt 13/9 volt a kiállítások aránya – Knox újabb találatával indult, melyre Valkai pompás ejtése volt a válasz. A soron következő kettős emberhátrány miatt a második három percnek 9-8-as ausztrál előnynél vágtak neki a csapatok. A ráúszásban újfent alulmaradt, majd egy létszámfölényt is elpuskázott a Godova-gárda, ám Kisteleki révén 17 mp-cel a vége előtt sikerült az egyenlítés.

Az 5-5 főt érintő büntetőpárbajban az ellenfélnél Beadsworth és Cuffe, magyar részről Györe és Stieber rontott, majd a sorsdöntő ötméterest Drávucz kihagyta. Ezzel a 2004-es athéni játékokon hatodik válogatott a negyedik helyen végzett Pekingben.

A játékosok többsége elsírta magát a vereség után, többen a döntő ötöst elhibázó Drávuczot vigasztalták, aki még a vegyes zónában is könnyes szemmel, de nagy lelki erőről tanúságot téve nyilatkozott:

"Sok olyan pont volt a mérkőzésen, amikor nyerhettünk volna, a végén már a szerencsén múlott. A rendes játékidő utolsó percében nem kellett volna ellenünk befújni a kiállítást, ez két, így küzdő csapat esetében nem szokás. A vesztes elődöntő után bizonyítani akartunk magunknak és a szurkolóknak."

Godova Gábor kijelentette: büszke csapatára.

"Nem szoktam a bírókkal foglalkozni, de a végjátékban elvették tőlünk a győzelmet, aztán persze a hosszabbításban visszaadták nekünk a lehetőséget az egyenlítésre. Büszke vagyok a csapatra, nagy élmény és nagy felelősség volt az olimpián játszani, ennek a felelősségnek a tudatában szálltunk mindig vízbe. Csalódottak vagyunk, mert nem sikerült érmet szerezni. Mindent megtettünk a győzelemért, s bízom benne, hogy nem esünk kétségbe ettől a vereségtől."