Peking 2008: Mao és az öt karika

A világ híres helyei közül az olimpia előtt vélhetően a Tienanmen tér a leglátogatottabb, érdeklődők ezrei lepik el a tiltott város Mao Ce-tung portréjával díszített kapuja előtti térséget. A 44 hektáros területen azonban csak elvétve találkozni külföldiekkel.

A kínaiak szerint mintegy másfél millió belföldi turista látogat az ötkarikás játékok idején a fővárosba. Ők ugyanúgy pózolnak és fényképezkednek a monumentális épületek, Mao mauzóleuma, az Országos Népi Gyűlés Csarnoka és a Történeti Múzeum előtt, mint az angolok, amerikaiak vagy hollandok. A világ történelmébe leginkább a rossz emlékű 1989-es eseményekkel bevonult, 500 méter széles és 800 méter hosszú téren hatalmas virágkompozíciók hirdetik az olimpiát – így váltva valóra részben az egykori jelszót: Virágozzék száz virág!. Az aktuális mottó ezúttal a játékokról így szól: Egy világ, egy álom – és jelzi, hogy Kína immár nem zárkózik el a többi országtól, Európától és Amerikától. Mao a játékok logójával és az öt karikával néz farkasszemet, két oldalt pedig a Madárfészek (Központi Stadion) kicsinyített mása, valamint a sportágakat megjelenítő virágszobrok bizonyítják, hogy a Föld legnépesebb országának mennyire fontos a világ legnagyobb sporteseménye. Az olimpia most valóban varázsszó Kínában, a nép egy emberként sorakozik fel a sikeres lebonyolítás érdekében tett erőfeszítések mögé.
   
A teret az odavezető, felújított aluljárókon keresztül lehet megközelíteni, ahol átnézik és átvilágítják a látogatók csomagjait. A rendőrök és biztonságiak diszkréten elvegyülnek a tömegben, a kis dobogójukon posztoló katonák pedig vigyázzállásban válaszolnak az érdeklődők kérdéseire, s moccanatlanul tűrik, hogy a nagy televíziós társaságok mellettük forgassanak.
   
Az emlékezetes felvételek elkészítését csak a szürke égbolt, valamint a magas páratartalom miatti kis látótávolság akadályozza.

MTI