Peking 2008: pozitív a fehéroroszok A próbája

pars_krisztian1.jpg

A Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) nem hivatalos, de számára biztos forrásból úgy értesült, hogy a pekingi olimpián Pars Krisztián előtt második és harmadik helyen végzett fehérorosz kalapácsvetők első doppingvizsgálata, az A próba pozitív eredményt hozott – ezt Gyulai Márton, a MASZ főtitkára mondta az MTI-nek.

Az orosz vessport hírügynökség szerdán számolt be arról, hogy Vagyim Gyevjatovszkij, illetve Ivan Tyihon is megbukott a doppingellenőrzésen, mindkettejük szervezetében túlságosan magas volt a tesztoszteronszint az augusztus 17-i döntő után.
   
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szóvivője, Emmannuelle Moreau az AP amerikai hírügynökségnek elmondta: a NOB fegyelmi bizottsága a hónap végi ülésén tárgyalja az ügyet.
   
"Csalódott vagyok és nagy szomorúsággal tölt el, hogy a NOB csak az eredményhirdetés után közel másfél hónappal kíván foglalkozni az üggyel, amikor itt olimpiai érmekről, sorsokról, sportkarrierekről és esetleges rágalmazásokról van szó" – reagált Gyulai Márton a NOB közlésére.
   
Anasztaszija Marinyina sajtófelelős szerint a Fehérorosz Atlétikai Szövetség eddig semmilyen dokumentumot vagy egyéb értesítést nem kapott az esetleges pozitív tesztekről. Hozzátette: a két versenyző tagadja a vádakat.
   
A MASZ versenyszervezőktől úgy értesült, hogy a két érintett már le is mondta idénybeli három hátralévő viadalát. Így egyikőjük sem lesz ott vasárnap a szlovákiai Dubnicán, szeptember 9-én Zágrábban és a szeptember 13-14-i stuttgarti Világdöntőn.
   
Gyulai Márton a nap során korábban azt mondta: a NOB, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hivatalosan addig nem jelentheti be, hogy az olimpiai második Gyevjatovszkij és harmadik Tyihon doppingolt, amíg a második, úgynevezett B teszt ezt nem igazolja.
   
"Korábban akadtak olyan esetek, amikor a B próba más eredményt hozott, mint az A, éppen ezért nem akarnak rágalmazási pereket" – tette hozzá Gyulai Márton. "Szintén nem hivatalos, de számunkra megbízható forrásból úgy tudjuk, hogy a két fehérorosz atléta mintáját a második próbához csak szeptember 21-én akarják felnyitni. Én viszont nem hinném, hogy addig várnának, ha már egyszer napvilágot látott az első teszt pozitív eredménye. Igaz, a WADA által akkreditált laboratóriumok maximális kapacitással dolgoznak, és nem biztos, hogy van előbb lehetőség a vizsgálat elvégzésére. Márpedig most az idő nem sürget. A versenyzők ráadásul rendelkeznek egy olyan jogosítvánnyal, melynek értelmében amikor kinyitják a második vizsgálathoz a mintáikat, személyesen jelen lehetnek. Ezt a szándékukat viszont előre kell jelezniük. Azt nem tudjuk, hogy melyik labor elemzi Gyevjatovszkij és Tyihon mintáját" – mondta Gyulai Márton.
   
Amennyiben a két fehérorosz B próbája is pozitív, akkor a WADA ezt jelezi a NOB-nak, amely meghallgatásra berendelni a vétkeseket, és kötelezően felteszi nekik azt a kérdést: hogyan kerülhetett a tiltott szer a szervezetükbe.
   
"Itt a versenyzők elmondhatják, hogy ártatlannak tartják magát, vagy egyszerűen el sem mennek, hanem írásban jelzik, nem élnek ezzel a jogukkal. Ha véglegesen bebizonyosodik a vétkességük, elveszik az érmeket, majd azt az előreugró versenyzők olimpiai bizottságának kipostázzák. Nem akarok előrerohanni, de ha Pars megkapja az ezüstérmet, nagy ünnepséget rendezünk a tiszteletére" – jelezte a MASZ főtitkára.
   
A 31 éves Gyevjatovszkijt egyszer már eltiltották, a 2000-es sydneyi olimpia után nandrolon-használat miatt 2002 szeptemberéig nem versenyezhetett. Kettejük közül a 32 éves Tyihon a nagyobb név, ő az elmúlt három világbajnokság győztese, négy éve Athénban pedig olimpiai ezüstérmet szerzett.
   
Pekingben a szlovén Primoz Kozmus 82,02 méterrel diadalmaskodott, Gyevjatovszkij 81,61-et, Tyihon pedig 81,51-et dobott, Pars 80,96-tal lett negyedik.

MTI