Pekingbe tart a női kosárválogatott

Kosarlabda3.jpgSosem látott összefogásról számolt be a soros olimpiai egyeztetésen a kosárlabda-szövetség vezérkara, amelynek gyümölcse akár pekingi kvalifikáció is lehet.

A kétharmados többséggel megválasztott új menedzsmentről Berényi János elnök bevezetésképp elmondta: csak olyanok irányítják a sportágat, akiket ő személyesen kért fel a posztra, így végre összetartó vezetése van a kosarasoknak – és ez az eredményekben is visszaköszönhet.

"Végre nagy az összefogás, és így hosszútávra tervezhetünk, többek között azzal is számolunk, hogy a lányok már most kiharcolják az olimpiai részvételt, míg a fiúknál Londont céloztuk meg elsősorban" – adta meg az egyeztetés alaphangját Berényi János, aki emlékeztett arra, hogy a hölgyeknél 1980-ban, az uraknál pedig 1964-ben dobtunk kosárra utoljára ötkarikás eseményen.

Berényi saját tapasztalataira alapozva jelentette ki, hogy új éra vette kezdetét: "iszonyatos erő van ebben a sportágban. Nemrég választottak meg, csupán néhány városban jártam, de mindenütt a polgármester fogadott, a helyi média hatalmas figyelmet szentelt pusztán a látogatásnak." Az elnök szerint azért fontos a pekingi részvétel kiharcolása, mert itthon nagyon olimpiacentrikus a sportközvélemény szemlélete, "aki kint van, az számít, aki nincs kint, az a futottak még kategóriába tartozik."

A nőknél 2008 reális cél

Sterbenz Tamás főtitkár, szakmai alelnök szerint a hölgyeknél reális esély van a pekingi kvalifikációra, a férfiaknál valóban London lehet inkább a cél. "A lányoknál a nagy generációnak vannak klubsikerei, de a felnőtt karrierjük egy olimpiai szerepléssel válna teljessé. Ezt ők is tudják, és mindent meg is fognak tenni ennek érdekében" – szögezte le Sterbenz (aki nemrég még a női együttes szakvezetője volt). A főtitkár úgy vélte, korábban csak névleges támogatást kapott a válogatott, ezért csúsztak le az eddigi legnagyobb esélyükről, az athéni játékokról, mindazonáltal meggyőződése, most más szelek fújnak, és a teljes csapat képes lesz ötbe kerülni az Európa-bajnokságon, amivel megnyílna az út Peking felé. Sterbenz egyébként jelezte, egy igen eredményes új generáció is felnövőben van, ami Londonra is gyönyörű távlatokat nyit, hiszen az utóbbi években utánpótlás-válogatottjaink rendszeresen 2-4. helyen végeztek a kontinensviadalokon, az U20-as csapat például az idén világbajnokságon játszik, amire korábban nemigen volt példa.

Egy magyar legyen a pályán

Kovács Tamás, a MOB sportigazgatója felvetette, hogy a túl sok külföldi mellett mennyire jutnak szóhoz a tehetséges fiatalok. Sterbenz Tamás jelezte, a férfiaknál már készül az új versenykiírás, melynek értelmében jövőre egy magyarnak mindig kell majd lennie a pályán, ami fontos előrelépés a jelenlegi helyzethez képest – a végcél pedig az, hogy 2-3 külföldinél ne legyen több a csapatoknál, csak abban az esetben, ha a hölgyekhez hasonlóan az európai élmezőnyben való szereplés a cél.

Bencze Tamás, a női együttes új szövetségi kapitánya a pekingi esélyek konkrét felvázolásánál elmondta, először pótselejtezőt kell vívniuk Izrael és Bulgária ellen, ami megoldható feladat, majd az olaszországi Eb helyszínén jön egy második kör: aki innen bekerül, az a csehek, a törökök és a lettek társaságában küzd majd a továbbjutásért. "A csehek ellen jelenleg nincs sok esélyünk, a másik két gárda ellen viszont igenis van, második továbbjutóként pedig jó esélyünk lehet a legjobb öt közé kerülésre" – magyarázta Bencze Tamás.

Ivkovics: "Soha nem adom fel"

Kollégája, a férfiak élére frissiben kinevezett Ivkovics Sztojan a nálunk eltöltött tizenegy év alatt remekül megtanult magyarul, így a már-már legendának nevezhető szerb kosaras gond nélkül fejtette ki nézeteit a válogatási elvekről. "Nálam nincs fiatal vagy idős játékos, csak jó játékos van és rossz. Aki harcolni akar, és aki nem. A válogatott elvesztette az image-ét, a hitét, ezen kell változtatni. Szeretném, ha más klubok is követnék azt a gyakorlatot, amit mi Pécsett alkalmazunk. Nyolc magyar van és két külföldi: és ez működik, mert sikerült a négy közé kerülnünk."

Az ötkarikás esélyekről szólva Ivkovics kifejtette, az elméleti esély most is megvan, és mindenki számára az a csúcs, ha egyszer olimpián játszik. "Nekem ez nem sikerült, remélem, a fiúknak egyszer fog, velem együtt. Egyébként aki ismer, az tudja, soha nem adom fel, és úgy készülök, hogy már Pekingben olimpiát fogunk nyerni." Igaz, ez utóbbi, mosolyogva tett megjegyzését aztán árnyalta egy döbbenetes párhuzammal: "Kiszámoltam: a CSZKA Moszkva éves költségvetéséből a magyar bajnokság összes csapata hat évig tudna működni…"

A férfivonal újjáéled

Dr. Nyerges Zsolt gazdasági alelnök úgy vélte, a sportág erejét az adja, hogy 14 városban mindig telt ház előtt zajlanak a mérkőzések, "márpedig ezt ma Magyarországon csak ez a sportág mondhatja el magáról. Minimum ezerötszázan vannak egy bajnokin, a forduló össznézettsége magasabb, mint a labdarúgásé." Nyerges doktor szerint a régió legjobb férfibajnoksága a miénk, mert ugyan a szomszédos országokban akad egy-két európai léptékkel is számottevő csapat, ám a többiek nagyon le vannak szakadva tőlük, míg nálunk tíz-tizenegy gárda szinte azonos eséllyel indul harcba a bajnoki címért. Az alelnök szerint rendkívül népszerű az országban a kosárlabda, de a sportág még nem heverte ki azt, hogy a rendszerváltás idején szétverődött a sportiskolás rendszer. "A szülők most kezdik elfogadni, hogy bizony a szerelést nekik kell megvenniük a gyerekeknek: az utolsó, még védettségben felnőtt Mészáros-féle generációt ezért nem követték újabbak, ott van egy nagy visszaesés, de azóta újraindult az élet, és néhány éven belül látszani fog a felnőttek szintjén is, hogy egyre több gyerek kosárlabdázik."

Bár az egyeztetés előtt megállapodtak a felek, hogy a múlt felhánytorgatásától eltekintenek, egy kérdést nem lehetett megkerülni: mennyi időt vesz igénybe a kassza rendbetétele, azaz az előző éra súlyos örökségének felszámolása. Nyerges Zsolt erre úgy felelt, hogy ez az év biztosított, a beszállítókkal pedig megegyeztek, hogy három év alatt rendezik a tartozásokat. "Úgy vélem, mindenütt ideje meghonosítani azt az elvet, amit én Szolnokon alkalmazok több mint egy évtizede: csak annyit költünk, amennyi a kasszában van."

Nincs politikai megosztottság

Az egyeztetést Szetey Gábor alelnök hozzászólása zárta, melyből kiderült, az összetartás valóban rendkívül szilárd a kosárlabdázóknál. Az alelnök ugyanis civilben a kormányzat személyügyi államtitkára, és ebbéli minőségében a manapság szokásos, igen élénk vitát folytatott a minap egy tévéműsorban Szíjjártó Péterrel, az ellenzék egyik prominensével, aki egyébként szintén a szövetség elnökségének a tagja. Aztán amikor kijöttek a stúdióból, leültek, és teljes egyetértésben beszélgettek arról, hogyan is kéne még jobban előrelendíteni a sportág szekerét.

Ami azért jelzi: tényleg nem olyan kilátástalan a helyzet…

www.mob.hu