Halla Péter rengeteg gyerekkel iskolázik nap mint nap, tanítványai a kadet- és junior-korosztályban is az élvonalba tartoznak. A Vasas párbajtőr-mesteredzőjének nincs könnyű dolga, de ahogy arról a Vasas Pasaréti Sportcentrumában is beszélt, állja a sarat.
Pusztai Viola • Bányai Zsombor hosszú ideje vezeti a vívók junior-világranglistáját, Nagy Dávid a szezonban már kétszer nyert a kadetek európai körversenysorozatában, Koch Máté legutóbb Pozsonyban ugyancsak dobogóra állhatott, Buta Levente pedig az országos juniorbajnokságon végzett az élen, miközben a felnőttek között bronzérmes lett. S hogy mi a közös bennük? Amellett, hogy a Vasas párbajtőrözői, mindannyian Halla Péter mesteredző tanítványai.
– Bármikor jöhetnek, délután kettőtől egészen estig itt vagyok a vívóteremben – mondja az edző, amikor arról érdeklődünk, mikor kaphatnánk némi betekintést a munkájába.
A Vasas budai csarnokában nagy a nyüzsgés már háromkor is. Ekkor még a legkisebbek uralják a pástot, az iskolázás után köröket vívnak, majd ahogyan az óramutató halad, mind nagyobb gyerekek jelennek meg. Bár a korosztályos világversenyekre készülő versenyzőknek csak hatkor kezdődik az edzés, Nagy Dávid már fél négykor megérkezik.
– Mindenki ismeri a beosztását, előre tudja, melyik nap mikor iskolázom vele külön. Rendszert állítottam fel a munkámban, és jól működik: a gyerekek tudják, mit várhatnak az edzésen, fel tudnak készülni. Sokan azt mondják, szigorú vagyok, de amint az edzésekről, úgy rólam is tudják, mire számíthatnak. Szeretem a humort, a jókedvet, ami azonban soha nem mehet a fegyelem kárára. Ha valakit megbüntetek, az tudja, miért történt. Megtartom a tanítványaimmal a tisztes távolságot, de nem azért, mert nem akarok hozzájuk közelebb kerülni. Egyszerűen arról van szó, hogy a gyerekek kisebb korban ösztönösen visszaélnek azzal, ha az edző barátkozik velük.
Ha a tanítványai közül bárkit megkérdezünk „Péter bácsiról”, az elismerés hangján szól. A csaknem harminc évig tőredzőként dolgozó mester 2004-ben váltott párbajtőrre, amikor Nagy Tímea Athénban szerzett olimpiai bajnoki címe után egyre többen jelentkeztek a Vasasba, hogy ezt a fegyvernemet választanák. Hosszú pályája során sok olyan ígéretes tanítványa volt, aki – kilépve az utánpótláskorból – inkább a tanulás mellett tette le a voksot. Kezdetben nehezen viselte, de azt mondja, idővel ahhoz is hozzászokik az ember.
Amikor arról kérdezem, szerencse vagy véletlen közrejátszik-e abban, hogy jelenleg több tanítványa is rendre érdekelt a nemzetközi versenyek eredményhirdetésekor, azt mondja: tudatos kiválasztási folyamat eredménye.
– Alapelvem, hogy minél nagyobb tömeget kell megmozgatni, és közülük kiemelni a legtehetségesebbeket. Tegyük fel, bejön tíz gyerek a vívóterembe, azt mondom, olimpiai bajnokot faragok belőlük. De lehetek én a világ legjobb edzője, egyáltalán nem biztos, hogy megvan bennük mindaz, ami a csúcs eléréséhez kell. A Vasas mellett az egyik budapesti iskolában is tartok edzéseket első és második osztályosoknak. Amikor hozzám kerülnek, elsősorban a mozgáskultúrájukat figyelem, illetve azt, mennyire tanulékonyak, gyorsak, milyen a fizikai felépítésük. A teremben az első iskolázáskor kiderül, milyen a szúrás pontossága. Ezek mind-mind fontosak, de kell még sok minden más is. A hosszú évek alatt rengeteg gyerekkel találkoztam, akik kifejezetten a vívásra termettek, a szüleik azonban nem támogatták őket eléggé. Vagyis a sikerhez elengedhetetlen a környezet is. A legjobb példa Bányai Zsombor édesanyja, aki mindent megtanult a sportágról annak érdekében, hogy segítse a fia pályafutását.
További szempont, hogy az ígéretes vívó olyan csoportba kerüljön, amelyben hasonló kvalitású, céltudatos társak veszik körül, így ugyanis egymást is húzzák előre. Halla a Vasasban arra törekedett, hogy megteremtse ezt a feltételt is. Egyébként nincs könnyű dolga, hiszen nagyjából negyven vívóval iskolázik folyamatosan, ami egyetlen edzőnek rendkívül megterhelő feladat. Így nem csoda, hogy a tréningek és a rendkívül feszített versenytempó miatt a szezon vége felé elfárad. Pedig a nagy megméretés még csak február végén a kadet és junior Európa-bajnokságon, majd egy hónap múlva a világbajnokságon vár a tanítványokra, s persze a mesterre is.
– Az Eb-ig a kadetek országos bajnokságon, majd a juniorokkal együtt az udinei Világ Kupa-versenyen vesznek részt, így egyelőre még ezekre a viadalokra koncentrálunk. Utána kapnak kis pihenőt, mérsékeltebb intenzitású edzéseket tartok, hiszen azt kell elérni, hogy frissen, pengeéhesen utazzanak a világversenyekre.
A búcsúzáskor fontosnak tartja megjegyezni: a felesége támogatása sokat jelent neki, hiszen – mint tudjuk – minden sikeres férfi mögött áll egy nő. Mármint a tehetséges tanítványokon kívül.