A világszerte ismert magyar játékosról olyan dokumentumfilm született, amely Magyarországról kilépve, Puskás Ferenc jelentőségét tágabb kontextusba helyezve, a világ összes országában érvényes mű lehet.
Rendező-forgatókönyvíró: Almási Tamás
Operatőr: Tóth Zsolt
Zeneszerző: Dés László
Producerek: Hollósi Zsuzsa – Varga Gábor
Részlet Almási Tamással készített interjúból:
-Először az volt a film címe, hogy Az igazi Puskás, aztán arra gondoltam, hogy nem vindikálom a jogot arra, hogy én mondjam meg, ki az igazi Puskás. A dokumentumfilm ugyanannyira szubjektív műfaj, mint a játékfilm. Fel kellett építeni Puskást. Nyilván annak alapján, amit kiolvastam a dokumentumokból, a leveleiből, az archív anyagokból. Összeállt egy személyiség képe, egy élet történései, és ezt próbáltam filmes formába önteni. A filmben látszik egy ember, aki tipikus magyar – azzal együtt, hogy sváb származású -, kicsit svindler, átveri a hatalmaskodókat, megcibálja a bajszukat, ugyanakkor mérhetetlenül tehetséges. Puskás titka abban van, hogy ő olyan, mint amilyenek mi szeretnénk lenni. Élete során folyamatosan vált egyre jobbá, izgalmasabb személyiséggé. Jó nézni, hogy ő helyettünk is elért valamit, ráadásul sok országban. Nem is csoda, hogy imádják Spanyolországban, Görögországban, Ausztráliában és a világon mindenfelé, hiszen elfogadta szokásaikat, kultúrájukat, megtanulta nyelvüket. És mindeközben megmaradt magyarnak, és ő lett a világ legismertebb magyarja. Puskás neve jelenti Magyarországot.-
A dokumentumfilm célja, hogy minél hitelesebb képet alkossunk Puskás Ferencről, a világ egyik leghíresebb magyar emberéről, a XX. század nagy góllövőjéről. Az elkészült dokumentumfilm egyedi és különleges, hiszen számos játékfilmes eszközt is felvonultat. Úgy mutatja be Puskás életét, ahogy eddig még senki nem tette.
Az alkotók olyan emberekkel is készíthettek interjút, akiket még nem láthatott a Puskást rajongva tisztelő közönség. Olyan dokumentumokat, helyszíneket, történeteket láthatnak e film nézői, amelyek még azoknak is újdonságot nyújtanak, akik jól ismerik Puskás Ferenc életét.
A film készítői munkájuk során az alábbi dokumentumokra támaszkodtak.
1. Levéltári kutatásokAz alkotók évekig tartó kutatásokat végeztek több budapesti levéltárban. Kutatásaik során megismert dokumentumok sok Puskás Ferenchez és az Aranycsapathoz kapcsolódó legendát igazolnak, sokat pedig cáfolnak. Több olyan dokumentum van a birtokukban, amelyek bemutatása jelentős lehet a magyar sporttörténelem és a szocialista korszak történelmének hiteles, pontos bemutatásakor. A film a korszak legfontosabb – azóta is vitatott – sportkérdéseire adhat bizonyíték erejű válaszokat. Emellett hiteles dokumentumokkal igazolhatja Puskás Ferenc emberi nagyságát.
2. Puskás Ferenc által írt levelek
Kutatások során megszerezték Puskás Ferenc számtalan, külföldről írt levelét. Ezekből a levelekből következtethetünk Puskás spanyolországi, görögországi, chilei, ausztráliai stb. éveire. A sok esetben intim, őszinte vallomások árnyalhatják azt a képet, amelyet a magyar emberek többsége Puskásról kialakított. A levelek szintén megmutatják Puskás Öcsi emberi nagyságát, igazi jellemét.
3. Interjúk a nyilvánosság számára ismert és ismeretlen emberekkel
Interjúkat készítettek olyan emberekkel, akik Puskás legszűkebb környezetébe tartoztak, és akik még nem szólaltak meg a nyilvánosság előtt. Beszélgettek Puskás Ferenc feleségével, testvérével, rokonaival, barátaival, csapattársaival, munkatársaival. A magyarországi forgatások során olyan, Puskás Ferenc életéhez kapcsolódó helyszíneken is jártunk, amelyek bemutatása érdekes és hiánypótló. Szenzációs interjúkat adtak a film számára a Puskáshoz hasonló labdarúgó legendák: Beckenbauer, Kopa, Sir Alex Ferguson, Pelé, Platini.
4. Külföldi forgatások
A magyar emberek Puskás magyarországi korszakát ismerik leginkább, fontos azonban, hogy külföldön töltött évein végre hitelesen megismerhetők legyenek. Mivel Puskás játékosként a Real Madridban lett ünnepelt világsztár, interjúkat készültek Spanyolországban is azokkal az emberekkel, akik a közelében voltak és szemtanúi lehettek annak, amint az egész világ ünnepeli a 30 évnél idősebb magyar játékost. Beszélgettek a világsztár csapattársakkal, Di Stéfanoval, Santamariaval, és a többiekkel, akik együtt játszottak vele. Exkluzív interjút adott a Real Madrid elnöke és edzője is.
Puskás edzőként is jelentős eredményeket ért. Hogy a kevésbé ismert, ám eredményei alapján számottevő edzői karrierjét is hitelesen bemutassák, forgattak Görögországban is. Puskás edzőként az esélytelen Panathinaikosz csapatával bravúrosan bejutott a BEK-döntőbe, görögországi népszerűsége azóta is óriási.
Forgattak Németországban, ahol a mai szurkolókat kérdezték Puskásról és csodálatos érzés volt látni és hallani, hogy nem felejtették el, ma is él az emberek szívében. Itt készítették a riportokat a ma még élő német csapat tagjaival, akik meséltek az 54-es VB döntőről.
5. Kutatások archívumokban, múzeumokban
Több napilap archívumában, több könyvtárban, a Magyar Testnevelési és Sportmúzeumban, külföldi fotótárak és napilapok archívumaiban is kutatták Puskással és az Aranycsapattal kapcsolatos könyveket, újságcikkeket és fotókat..
Hazai és külföldi film-, tévé-, és rádióarchívumok felvételeit is felhasználták a dokumentumfilmben, hogy minél sokrétűbb képet festhessenek az évszázad góllövőjéről. Rengeteg eddig nem látott archív felvételt sikerül felkutatni.
A világszerte ismert magyar játékosról olyan dokumentumfilm született, amely Magyarországról kilépve, Puskás Ferenc jelentőségét tágabb kontextusba helyezve, a világ összes országában érvényes mű lehet.
Az alkotók reményei szerint, olyan emléket állíthattak Puskás Ferencnek, amelyet – mint az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar ember – megérdemel.