Rajki Béla, a magyar olimpiai mozgalom, a hazai és nemzetközi vízilabda és úszósport kiemelkedő személyisége születésének 100. évfordulója alkalmából emléktáblát helyeznek el a Margitszigeti Hajós Alfréd uszoda előcsarnokában.
-Minden idők legsikeresebb magyar vízilabda kapitánya- – írta Gyarmati Dezső, a világ legjobb vízilabda játékosa 2001-ben megjelent kötetében – még Kemény Dénes sikersorozata előtt.
Így igaz, hiszen a köztiszteletben állt Béla bácsi Helsinkiben diadalra vezette a csapatot, Melbourneben, a nehéz időkben, a szabadságharc leverése után, néhány nappal a torna megkezdése előtt azt a mondta játékosainak, hogy a sportra, a győzelemre összpontosítsanak, nyerjék meg az olimpiát és utána majd ki-ki saját elhatározása alapján döntsön sorsáról,de olimpiai bajnokként könnyebben, jobbam lehet majd érvényesülni S a csapat megnyerte az olimpiát.
München előtt újra visszahívták, a németek elleni szerencsétlen döntetlen után az utolsó mérkőzésen újabb pontot vesztettek a szovjetek ellen, s a csapat -csak- második lett. Béla bácsi korábbi nyilatkozatának megfelelően lemondott, mert a második hely mint kijelentette elfogadhatatlan a magyar póló számára
A Nemzeti Sport Club egykori úszója a BSZKRT csapatában már pólózott is, majd edzője, vezetője lett a csapatnak, az egyesületnek. Kinevezték az Albertfalván épült uszoda gondnokának.
Az úszó válogatott kapitánya volt, amikor gyorsúszó tanítványa, Mitró György 1947-ben megnyerte a magyar sport háború utáni első Európa-bajnokságát. Másik világhírű tanítványa Temes Judit Helsinkiben -csak- a váltóban nyert olimpiai bajnokságot.
A Margitszigeti Sportuszoda igazgatójaként az úszás és a póló jelentette életét. A kötelező úszásoktatás egyik apostola volt. A világon elsőként készített víz alatti felvételeket több nyelvre lefordított szakkönyvei illusztrálásához.
Már 1950-ben a LEN (Európai Úszó Liga) alelnökélvé választották, majd az 1958-ban a Budapesten rendezett sikeres Európa-bajnokság után elnökké lépett elő. A Nemzetközi Úszó Szövetség /FINA) alelnökeként segítette kedvenc sportját, a vízilabda szabályalkotó testületének vezetője a korszerű vízilabda szabályainak megteremtője volt.
S mindemellett fiatal éveitől kezdve a komoly zene, az opera szerelmese. Az egyik leghíresebb magyar lemez gyűjtemény tulajdonosa volt.