Ralf Rangnick a Gazzettának adott interjújában felfedte, hogy mi történt a háttérben az elmúlt hónapokban és mikor lépett vele először kapcsolatba a Milan.
A német szakember közel állt ahhoz, hogy csatlakozzon a Milanhoz, azonban a szezon végén a klub úgy döntött, hogy Stefano Piolival folytatja tovább és ennek eredményeképpen meghiúsult Rangnick érkezése.
A sajtóban felröppent az a hír, hogy hónapokkal ezelőtt a Milan és Rangnick előszerződést kötött, amely tartalmazott egy több millió eurós büntetési záradékot arra vonatkozóan, ha esetleg bármely fél visszalépne az üzlettől.
“Október végén történt az első kapcsolat, amikor a csapat nehéz helyzetben volt és mindössze három pont választotta el a kiesőzónától. Soha nem beszéltem a Milanról a nyilvánosság előtt. Szeretném világossá tenni, hogy nem volt semmiféle szerződés vagy záradék. Egészen három héttel ezelőttig a Red Bull alkalmazottja voltam.” – mondta Rangnick.
“A Milan volt a legjobban teljesítő csapat az újrakezdést követően, így az edzőváltás nem lett volna bölcs vagy tiszteletteljes döntés. Pioli megérdemelte, hogy maradjon a vezetőedzői pozícióban, már a személye miatt is. Nagyon tetszettek a nyilatkozatai, mert mindig a céljaira összpontosított. Az más kérdés, hogy közép- és hosszú távon megfelelő választás született-e.”
Az év első felében Paolo Maldini és Zvonimir Boban egyaránt nem túl pozitív hangnemben beszélt Rangnickról, miután felröppent a neve a Milan háza táján.
“Az egyik alapszabályom az életben, hogy soha ne beszélj olyan emberről, akit személyesen nem ismersz. Ami engem illet: Maldiniről, mint korábbi játékosról tudok csak beszélni. Ő egy rendkívüli személy, egy igazi legenda. Ugyanezt nem mondhatom el róla sportigazgatóként, mert egyszerűen nem ismerem őt ebben a szerepkörben. Kívülállóként kíváncsi lennék, hogy a tulajdonos elégedett-e az elért eredményekkel az elmúlt években befektetett pénzösszeg függvényében. Én okoztam-e a szétválást Boban és a Milan között? Ezt a klubtól kell megkérdezni.”
Úgy tűnik, hogy Rangnick érkezése esetén Zlatan Ibrahimovicnak és Simon Kjaernek sem lett volna helye a a Milanban a következő szezonban.
“Miért fordult hozzám a Milan? Mit szerettek volna, hogy megtegyek? Ha megkerestek engem, akkor az talán azért volt, mert irányváltásban gondolkodtak. Nem az én stílusom, hogy egy 38 éves játékosra összpontosítsak. Nem azért, mert nem elég jók, hiszen Ibra természetesen az, hanem azért, mert jobban szeretek értéket teremteni és a tehetséges játékosokat fejleszteni. Nincs értelme számomra Ibrahimovicra és Kjaerre fókuszálni. Én így látom a dolgokat, de ez nem feltétlenül helyes vagy rossz, egyszerűen csak más látásmód. Ibra nem tévedett, amikor azt nyilatkozta, hogy nem ismer engem. Soha nem találkoztunk és soha nem beszéltünk.”
“A Milannak ki kell tűznie egy konkrét célt, például a Bajnokok Ligája-indulást, mert senki sem játszik szívesen az Európa Ligában. Van egy tökéletes példa mindössze 30 km-re Milánótól, méghozzá az Atalanta. A Milan bevételeinek egyharmadából gazdálkodnak, de a tabellán előttük állnak. Okos befektetéseket visznek véghez és az egyik legjobb utánpótlással rendelkeznek Európában. Ha valaki jó, akkor megpróbálom megérteni, hogy mely utat követte. Gasperini nagyon jó, de nem ő az egyetlen. Az olasz trénerek közül Conte azonnal lenyűgözött. Kifinomult, aktív és agresszív játékstílusa van.”
“Ha sikereket akarsz elérni, akkor a klubnak tudnia kell, hogy milyen értéket képvisel. A Red Bullnál az elképzelés mindig a nagyon gyors játékstílus volt gegenpressinget alkalmazva. Amerikában most Ralfballnak hívják és minden fiatal játékost így képeznek.”
“Mi a titok? 2012 júniusában felhívott a Red Bull társalapítója, Dietrich Mateschitz, hogy legyek a Salzburg edzője. Helikopterrel érkezett a backnangi házamhoz és megkérdezte tőlem, hogy hogyan érhetne el ugyanolyan sikereket a futballban, mint Sebastian Vettellel a Forma 1-ben. A válaszom az volt, hogy olyan játékosokra kell összpontosítani, akiknek az első vagy a második profi szerződésük van és nem az utolsó. Aztán azt javasoltam, hogy az összes azonos, közös játékstílussal és játékosmegfigyelői bázissal rendelkezzen. Meggyőzött arról, hogy a csapatainak sportigazgatója legyek. A Leipziget a negyedosztályból vittük fel és tudjuk, hogy hová jutott. Évekig olyan játékosok voltak velünk, mint Lukas Klostermann, Diego Demme, Yussuf Poulsen, Marcel Halstenberg, Gulácsi Péter, Marcel Sabitzer, Emil Forsberg, Timo Werner és Dayot Upamecano. Soha nem voltunk krízisben és a megtett lépéseket nehéz lesz megismételni a következő 100 évben. Ma a Leipzig 800 millió eurót ér. Mindig azt mondtam Mateschitznak, hogy úgy költöm el a pénzét, mintha a sajátom lenne. Biztonságos befektetésekre, mint például Erling Haaland, ait három évvel ezelőtt láttam játszani a Moldéban. A Hoffenheimet, a Leipziget és a Salzburgot tekintve az általunk megvásárolt játékosok értéke 120 millió euróról 1,2 milliárd euróra nőtt, ami 10-szeres növekedés.”
Rangnickot arról is kérdezték, hogy a jövőben edzőként vagy inkább sportigazgatóként tekint magára, esetleg egyszerre mindkettőként.
“Ez a projekttől függ. Az elmúlt 36 évben mindig sikeresebb voltam, amikor nem csupán edzőként dolgoztam, hanem egyszerre edző és sportigazgató voltam. Úgy gondolom, hogy én egy sok darabból álló gépezet fogaskerekének része vagyok. A legjobb embereket keresem, akikkel együtt dolgozhatok, legyen az a szakmai stábtól kezdve a táplálkozási szakértőkön, a pszichológusokon és a videoelemzőkön keresztül egészen a játékosmegfigyelőkig.”
“Ez a gépezet bárhol működik, ha megvan a támogatás. Jürgen Klopp nem szerződtet olyan játékost, akinek a mentalitása vagy a jellemvonása nem felel meg a játékstílusának. Pep Guardiola szintén.”
“Egyszer játékosedzőként játszottam a Valeriy Lobanovskyi által irányított Dinamo Kijev ellen és egyszerűen lenyűgözött. Olyan volt, mintha egyszerre 14-en lettek volna a pályán. 1991-ben a feleségemmel Trentinóban voltam és hallottam, hogy a Zeman vezette Foggia a közelben edz. Minden nap oda-vissza ingáztam, hogy figyelemmel kövessem őt. Aztán ott van Sacchi is, akit követtem. Van egy emlékem, amely Milánóhoz kötődik. 2011-ben a Schalkéval 5-2-re legyőztük a triplázó Intert a San Siróban és kiejtettük őket a Bajnokok Ligája-negyeddöntőjében. Egy nappal azelőtt a szállodában találkoztam Gallianival, aki olvasta néhány interjúmat és azt javasolta, hogy beszéljek Arrigóval telefonon. Azt mondtam Gallianinak, hogy a Milanja jobban lenyűgözött és formált engem, mint bármely más csapat. Ma elégedettséggel tölt el, hogy a 18 Bundesliga edző közül 8-al együtt dolgoztam, valamint más személyekkel, akik most külföldön vannak, mint Roger Schmidt, Ralph Hasenhüttl, Gerhard Struber és Löw Zsolt, aki Thomas Tuchel segédje.”