Rapszodikus szezont tudhat maga mögött a Milan

Történelmi mélypont, rapszodikus teljesítmény, fordulat, Zlatan-reménysugár és happy end. Ezekkel a szavakkal jellemezhető a Milan 2019/2020-as idénye, amely különböző okoknál fogva roppant emlékezetes marad.

2019 nyarát írtunk, amikor a Milan nagy reményekkel, új edzővel és fél tucat új igazolással vágott neki a Serie A idényének. A vezetőedzői poszton Giampaolo váltotta azt a Gattusót, akinek az irányításával a csapat az ötödik helyen zárt. Közben a klub vezetősége egyezséget kötött az UEFA-val és a későbbi súlyos büntetés elkerülése érdekében visszalépett az Európa Liga-szerepléstől a Pénzügyi Fair Play megszegése miatt. A nyáron érkezett a realos Theo Hernández, továbbá Rafael Leao, Leo Duarte és az Empolitól csomagban Bennacer és Krunic. Ezen kívül életbe lépett a klub kötelező vásárlási joga Kessié esetében, míg a mercato utolsó napján Rebic öltözött piros-feketébe. Távozókból sem volt hiány: Zapata, Montolivo, Bertolacci, Mauri és Abate szerződése már a nyár elején lejárt, Bakayoko a kölcsön lejártával visszament a Chelsea-hez, míg Locatellit (Sassuolo) és Gomezt (Palmeiras) végleg értékesítette a klub. Ezen kívül Cutrone a Wolves játékosa lett és Laxalt Torinóban, André Silva pedig Frankfurtban próbált szerencsét egy kölcsönüzlet keretein belül.

Giampaolo irányításával már az előszezonban is akadozott a Milan gépezete. A csapat 6 felkészülési meccséből mindössze 1-et nyert meg, azt is a koszovói Feronikeli ellen. Az előjelek sem voltak kedvezőek a bajnoki rajt előtt, ugyanis a Milan 0-0-s döntetlent játszott az alsóbb osztályú Cesenával.

Augusztus végén a Rossoneri egy udinei vereséggel rajtolt a bajnokságban. A teljesen felforgatott 4-3-1-2-ben játszó Milan – amelyben Borini belső középpályás, Calhanoglu védekező-középpályás és Castillejo középcsatár volt – gól és kaput eltaláló lövés nélkül hozta le a meccset. Ezután két szerény egygólos siker jött a Brescia és a Hellas ellen, majd három vereség (Inter, Torino, Fiorentina), ami összességében megpecsételte Giampaolo sorsát. Október elején a Genoa elleni 2-1-es győzelem sem segített, másnap a klub menesztette az olasz szakembert.

Az új edző Pioli lett, akinek a debütálását a 92. percben Calderoni rontotta el a San Siróban, miután 2-2-re mentette az állást a Milan-Lecce bajnokin. Kezdetben az edzőváltás sem hozta meg a kellő eredményt, ugyanis csak bukdácsolt a csapat. Ráadásul 14 fordulót követően a csapat már közelebb állt a kieséshez, mint a nemzetközi porondot érő helyekhez. Decemberben négy veretlenül megvívott meccs után várhatta a Milan az Atalanta elleni összecsapást, amelynek csúnya vége lett: a bergamóiak 5-0-ra kiütötték a szétesett Milant.

Néhány nappal a bergamói megsemmisítő vereséget követően egy halvány reménysugár jelent meg Milánóban. Ő nem volt más, mint Zlatan Ibrahimovic. A 38 éves csatár elfogadta a klub ajánlatát és hét és fél év után visszatért a San Siróba. Ekkor csillant fel a remény a Rossoneri rajongók számára, hogy a svéd klasszis segítségével sikerül talpra állítani és összekapni a csapatot a szezon hátralévő részére. Zlatan stílusosan közölte a döntését a Milan vezetőségével karácsony estéjén.

“Gratulálok! Megszereztétek Ibrahimovicot. Boldog karácsonyt, hamarosan találkozunk!”

Ibra érkezése megreformálta a csapatot: Pioli formációt váltott, előbb a 4-4-2, majd a 4-2-3-1 mellett tette le a voksát, további kikerült a kezdőből Suso és Piatek, míg Rebic egyre többször kapott lehetőséget és nagyszerű teljesítménnyel rukkolt elő. A Milan januárban Zlatannal a fedélzeten legyőzte a Cagliarit, az Udinesét és a Bresciát, míg a kupában továbbment a Spal és a Torino ellen. Ami a téli mercatót illeti: érkezett erősítésként Ibra mellett Kjaer, Begovic és Saelemaekers, míg Laxalt visszajött kölcsönből vészmegoldásként. Ezzel együtt távozott Caldara, Borini, Reina, Suso, Piatek és Rodríguez.

Február elején következett a Derby della Madonnina, amelyen egy 4-2-es vereségbe szaladt bele Pioli együttese. A Milan egy félidő alatt kétgólos előnyre tett szert Ibra és Rebic révén, ám a második játékrészben négy góllal válaszolt a városi rivális. A következő hónapban a világjárvány miatt hosszabb időre leállt a bajnokság, a Milan a Genoa ellen játszotta utolsó meccsét a szünet előtt, a vége egy 2-1-es vereség lett.

A szünet alatt felerősödtek a hírek Ralf Rangnick esetleges nyári érkezéséről, akivel – mint később kiderült – előrehaladott tárgyalásokat folytatott a Milan vezetősége. A klub természetesen tagadta a híreszteléseket. Rangnick egyszerre edző és sportigazgatói pozíciót töltött volna be a következő szezontól a Milanban, azonban Pioli és a csapat jelentősen keresztülhúzta a számításokat a karantén után mutatott formával.

Májusban megkezdődhettek az edzések és a kényszerszünet után június közepén folytatódtak a bajnokságok küzdelmei is. A Milan nem akármilyen teljesítménnyel tért vissza és gyakorlatilag rá sem lehetett ismerni a csapatra. Arra a csapatra, amely pont egy Genoa elleni vereséggel ment szünetre.

Az újrakezdést követően rögtön a Juventusszal játszott a Milan és 0-0-s döntetlen született az Olasz kupában, azonban az 1-1-es első meccs miatt idegenben szerzett góllal a Zebrák jutottak a döntőbe. Ezután jött a Rossoneri menetelése és a parádés szériába csak egy Spal elleni 2-2-es döntetlen rondított bele. A Milan legyőzte a Leccét, a Romát, a Laziót, a Juventust, a Parmát, a Bolognát, a Sassuolót, a Sampdoriát és a Cagliarit is, míg a Napolival és az Atalantával egyaránt ikszelt.

Ilyen fantasztikus sorozat nem mostanában volt a Milan háza táján. Több mint 28 éve, vagyis az 1991/92-es szezon óta nem fordult elő olyan, hogy a piros-feketék legalább 12 meccses veretlenségi sorozattal zárják az adott szezont. Ezen kívül a Milan volt az a csapat, amely a legtöbb bajnoki gólt (35) szerezte az újrakezdés óta Európában, míg pontszámban csak a Real Madrid (31) szerzett többet a milánóiak 30 pontjánál az említett időszakban.

A jó széria ellenére a Milan a 6. helyen zárta a bajnokságot 66 ponttal, a mérleg 38 forduló alatt 19 győzelem, 9 döntetlen és 10 vereség volt. Idén a csapat két ponttal kevesebbet szerzett és 1 hellyel hátrébb végzett, mint az előző idényben Gattusóval. Az alapvető célkitűzés teljesítve lett az Európa Liga-indulás kiharcolásával, azonban 12 pont volt a hátrány a negyedik BL-kvalifikációt érő helyhez képest.

Serie A tabella:

# CSAPAT M P
1. Juventus 38 83
2. Inter 38 82
3. Atalanta 38 78
4. Lazio 38 78
5. Roma 38 70
6. Milan 38 66
7. Napoli 38 62

Teljes tabella itt elérhető

A Milan hazai és idegenbeli mérlege:

M GY D V RG:KG
Otthon 19 9 6 4 31:20
Idegenben 19 10 3 6 32:26
Összesen 38 19 9 10 63:46

A MILAN RÉSZLETES MECCSNAPTÁRA ITT

Házi góllövőlista:

Ante Rebic lett a Milan házi gólkirálya a 2019/20-as szezonban, miután 11 alkalommal vette be az ellenfél kapuját a Serie A-ban. A második legeredményesebb játékos Zlatan Ibrahimovic lett, aki 10 bajnoki gólig jutott mindössze fél év alatt.

JÁTÉKOS MECCS GÓL
REBIC 26 11
IBRAHIMOVIC 18 10
CALHANOGLU 35 9
HERNÁNDEZ 33 6
RAFAEL LEAO 31 6
KESSIÉ 35 4
PIATEK 18 4
BONAVENTURA 29 3
CASTILLEJO 22 2
ROMAGNOLI 35 1
BENNACER 31 1
CALABRIA 25 1
SUSO 16 1
SAELEMAEKERS 13 1

A rúgott gólok megoszlása:

A csapat a góljainak legnagyobb részét a 45. perc és a 60. perc között szerezte. Érdekesség, hogy a Milan a második félidőben átlagosan több mint kétszer annyi gólt lőtt, mint az első játékrészben.

Időszak % GÓL
0-15. perc 7,9% 5
16-30. perc 19% 12
31-45. perc 4,8% 3
46-60. perc 31,8% 20
61-75. perc 15,9% 10
76-90. perc 20,6% 13

A legtöbb meccsen pályára lépők:

A Milan játékosok közül Donnarumma töltötte a legtöbb játékpercet a pályán a bajnokságban ebben a szezonban, utána következik Romagnoli és Kessié.

JÁTÉKOS M JÁTÉKPERC
G. DONNARUMMA 36 3202′
ROMAGNOLI 35 3092′
KESSIÉ 35 2908′
HERNÁNDEZ 33 2818′
CALHANOGLU 35 2716′
BENNACER 31 2488′
CONTI 23 1717′
CALABRIA 25 1619′
MUSACCHIO 18 1466′
REBIC 26 1393′

Elvégzett tizenegyesek:

Összesen kilenc tizenegyest ítéltek a Rossoneri javára az idei bajnoki idényben, ebből mindössze egyetlen büntető maradt ki, méghozzá Ibrahimovic révén a Cagliari ellen az utolsó fordulóban.

JÁTÉKOS MECCS
IBRAHIMOVIC Milan-Cagliari
KESSIÉ Napoli-Milan
IBRAHIMOVIC Milan-Juventus
IBRAHIMOVIC Lazio-Milan
CALHANOGLU Milan-Roma
PIATEK Bologna-Milan
KESSIÉ Genoa-Milan
PIATEK Torino-Milan
PIATEK Verona-Milan

Forrás: www.acmilan.hu – RSS