Retro – 14 bajnoki cím a dobogón

Retro

2016. május 9. hétfő, 18:49

Szerző: Gellérfi Gergő

Egy különleges rekord született 1993. május 9-én, miután az F1 történetének legnagyobbjai közül hárman egyszerre állhattak dobogóra – igaz, ehhez egy rivális balszerencséje is kellett…

Az 1993-as szezon legtöbb versenyhétvégéje a Williams döbbenetes erőfölényét hozta, így hát nem volt meglepő, amikor a grove-iak párosa, Alain Prost és Damon Hill hatalmas előnnyel hódította el a barcelonai Spanyol Nagydíj első két rajtkockáját. A bajnokságban ennek ellenére brazíliai kiesése és Ayrton Senna doningtoni parádéja miatt csak a második helyen álló francia bő fél másodpercet adott Hillnek, míg fő vetélytársának majdnem kettőt, így magabiztosan várhatta a rajtot.

Prost aztán a rajtot elrontotta, így a 0-s rajtszámú Williamsszel élre állt Damon Hill, de csupán 11 kör erejéig, hiszen a francia idővel visszaelőzte őt. A háromszoros világbajnoknak aztán nem várt problémái támadtak, autója egyre nehezebben kezelhetővé vált, Hill előtt pedig felcsillant az első győzelem megszerzésének reménye – de csak a 41. körig, amikor motorhiba miatt kénytelen volt kiállni a versenyből.

A francia ezt követően műszaki gondjai ellenére is magabiztosan nyerte a versenyt, Sennának viszont gondjai támadtak – méghozzá Michael Schumacher személyében, aki megpróbálta kihasználni a brazil lassú kerékcseréjét, folyamatosan dobálta a leggyorsabb köröket, s már ott loholt a McLaren nyakában, amikor néhány körrel a vége előtt kicsúszott a pályáról, mert az utolsó kanyarban Zanardi füstölgő Lotusa miatt el kellett hagynia a pályát.

1993spanyol

Schumachernek így be kellett érnie a harmadik hellyel, de célba ért, s hozzájárult egy különleges rekord felállításához. A verseny dobogójáról készült fotókon összesen 14 világbajnoki címet láthatunk, hiszen a német 7, a francia 4, míg a brazil 3 elsőséget gyűjtött be karrierje során – ez pedig rekordot jelent az F1 történetében. Nem mellesleg ez volt az utolsó alkalom, hogy Senna és Schumacher együtt pezsgőzhetett a pódiumon egy futamot követően.