Retro – McLaren 1-2, Senna–Mansell-ütközés

Retro

2016. május 17. kedd, 07:49

Kétszer kellett elrajtolnia a Belga Nagydíjnak, melynek második startjánál Ayrton Senna és Nigel Mansell ütközött össze. Alain Prost F1-es rekordot állított fel Spában.

Az 1987-es szezon a Williams domináns éveként emlékezetes, az idénykezdet azonban mégis az előző két bajnoki címet megszerző Alain Prostnak kedvezett, aki az első három futamból kettőt megnyert. A harmadik verseny helyszíne Belgium volt, ahol az időmérőn a Williams tarolt: Nigel Mansell saját csapattársára, Nelson Piquet-re is 1,4 másodpercet vert. Ayrton Senna harmadik lett, míg Prost a McLarennel a 6. rajthelyet szerezte 2 másodperc feletti lemaradásban. Csapattársa, Stefan Johansson, aki ezt az egyetlen szezont töltötte a McLaren színeiben, Keke Rosberget követően és Ayrton Senna érkezése előtt, a 10. rajthelyet szerezte meg.

A verseny kétszer rajtolt el május 17-én, miután a mezőny hátuljában de Cesaris és Arnoux ütközött, míg Boutsen a megpördülő Berger autóját találta el, majd Streiff törte össze autóját az Eau Rouge-ban, melynek roncsát csapattársa, Palmer találta el. A második start szintén nem alakult simán: Senna lerajtolta Mansellt, a brit azonban néhány kör elteltével megpróbálta visszaszerezni pozícióját – már a Lotus előtt volt, mikor a két autó összeért és a kavicságyba pördültek. Senna ott is maradt, Mansell pedig a 17. körig bírta sérült Williamsével. Mansell később felkereste a Lotus garázsát, ahol néhány pofon is elcsattant.

Berger a második helyről esett ki, és az élmezőnyből búcsúzott Michele Alboreto és a turbóhibát szenvedő Nelson Piquet is kiesett – így a futam vezetését Alain Prost örökölte meg a benettonos Teo Fabi és csapattársa, Stefan Johansson előtt. Prost üzemanyag-fogyasztási problémákkal szenvedett a verseny végén, mégis 25 másodperccel győzött Johansson előtt, Fabi ugyanis motorhiba miatt kilenc körrel leintés előtt kiesett.

Prost pályafutása 27. győzelmét szerezte meg, ezzel beállította a Formula-1 addigi legsikeresebb pilótája, Jackie Stewart rekordját. A McLaren pilótái a bajnokság első és második helyére ugrottak szezonjuk egyetlen 1-2-es eredménye után. Egyébként ez volt a McLarenben dolgozó TAG-Porsche motor történetének utolsó kettő győzelme.

Andrea de Cesaris állt még dobogóra a Brabham-BMW-vel, miután pontosan tíz hellyel hátrébbról kezdte a futamot. A további pontszerzők sorrendje sem nevezhető megszokottnak, Eddie Cheever az Arrowszal, Satoru Nakajima a talpon maradt Lotusszal és Rene Arnoux a Ligier-vel végeztek az első hatban a futamon, melyet csupán tízen fejeztek be.