Nem tiltotta ki az összes orosz sportolót az augusztus 5-én kezdődő Rio de Janeiró-i ötkarikás játékokról a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB).
A döntés nem jelenti azt, hogy minden orosz versenyző biztosan rajthoz állhat a brazil városban, ehhez mindenkinek egyéni engedélyre van szüksége sportágának nemzetközi szövetségétől.
A NOB végrehajtó bizottsága vasárnap azért ülésezett Lausanne-ban, mert a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hétfőn nyilvánosságra hozta a 2014-es szocsi téli olimpiáról lefolytatott vizsgálatának eredményeit, amelyek nyomán államilag irányított doppingolással vádolta meg Oroszországot.
A NOB indoklása szerint azért nem tiltották ki az összes orosz sportolót, mert egyrészt a riói esemény hamarosan – 12 nap múlva – megkezdődik, a hátralévő idő pedig nem elegendő, hogy meghallgassák az összes érintettet, másrészt az Orosz Olimpiai Bizottság (OKR) elnöke, Alekszander Zsukov – aki telefonos kapcsolat segítségével bekapcsolódott a megbeszélésbe – országa, valamint az OKR nevében ígéretet tett, hogy teljes mértékben együttműködik a nemzetközi szervezetekkel az ügy megoldásában. Garantálta továbbá az orosz doppingellenes rendszer teljes átalakítását, mint fogalmazott: az OKR elkötelezett a tiszta sport iránt.
Zsukov hangsúlyozta, hogy a brazíliai eseményen indulni szándékozó oroszok közül mindenkit többször ellenőriztek az elmúlt fél évben és a mintákat külföldi laboratóriumokban vizsgálták meg. A több mint 3000 minta túlnyomó része negatív eredményt hozott.
A NOB honlapján megjelent vasárnapi közlemény emlékeztet rá, hogy Richard McLaren, a WADA-nyomozás vezetője a jelentésben nem marasztalta el az OKR-t.
Az egyéni részvételi kérelmeket csak akkor bírálhatják el pozitívan a nemzetközi sportági szövetségek, ha a sportoló mindenben megfelel a WADA előírásainak. Az OKR nem nevezhet olyan versenyzőt a riói ötkarikás játékokra, akinek volt már doppingesete, akkor sem, ha ezért már megbüntették és letöltötte az eltiltását.
Leszögezik továbbá, hogy az orosz sportolókra Rióban is szigorú doppingellenőrzések várnak.
A doppingbotrány nyomán a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) kitiltotta az orosz versenyzőket az olimpiáról, a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) pedig elutasította a 68 érintett fellebbezését, de közülük a távolugró Darja Klisina semlegesként elindulhat Rióban.