Rio16 – 6. Extázisban egy kis ország

A Fidzsi-szigeteken ma senki nem dolgozik, láthattuk a történelem legjobb tornászát, villog a magyar vitorlázó, ingyen kajáért pisilt egy edző és még mindig mi vagyunk a legeredményesebb európai nemzet.

Kesjár Csaba-emlékérem a nap magyarjának: Berecz Zsombor

Bevalljuk, nem nagyon hittük volna, hogy egyszer egy vitorlázónak adhatjuk a Kesjár-emlékérmet, pedig most ez a helyzet: azt követően, hogy egy futamot már megnyert, de szabálytalan rajt miatt kizárták, Berecz Zsombor újabb részsikert aratott az ötödik résztávon, s féltávon túl a harmadik helyen áll az összetettben. Szombaton és vasárnap még két-két futamot rendeznek, majd kedden következik az éremosztó futam dupla pontokért!

berecz

Juan Manuel Fangio-trófea a nap legjobbjának: Simone Biles (USA)

Csak 19 esztendős, de már minden idők legnagyobb tornászaként emlegetik. Londonban még nem volt ott, hiszen a következő évben robbant be a felnőttek nemzetközi élmezőnyébe, viszont gyakorlatilag 2013 óta ő volt a riói egyéni összetett legnagyobb esélyese. Nem is okozott csalódást, kimagaslott a mezőnyből, minden mozdulatából sugárzott a magabiztosság. Simone Biles olyan dolgokra képes, amire senki más nem, valóban minden esélye megvan arra, hogy sportága történetének egyik legnagyobb legendája legyen – már kétszeres olimpiai bajnok, és ez még csak a kezdet…

biles

Jean Alesi sisakja a nap pechesének: Takács Krisztián (Magyarország)

Másodszor esett ki minimális különbséggel az olimpián a magyar sprinter. Takács Krisztián, aki egyébként a 2009-es világbajnokságon is a lehető legkisebb különbséggel, szétúszás után maradt le a döntőről, ezúttal 2 századdal csúszott le a továbbjutásról az 50 méteres gyorsúszásban, melynek fináléjába negyedik olimpiáján sem tudta beverekedni magát.

Pezsgőlocsolás – avagy a nap pillanata:

A brit Justin Rose lett az olimpiai golfversenyek történetének első versenyzője, aki „hole in one”-t ütött, azaz egy ütéssel a lyukba talált – egészen pontosan 172 méterről. Igaz, eddig sok esély nem is volt ilyesmire, hiszen a golf 1904 után tért vissza a játékokra.

holeinone

Neil Horan-emléktábla a nap hülyéjének: John Anzrah (Kenya)

A kenyai sprinterek edzője egy doppingellenőrzésen sportolónak adta ki magát, s vizeletmintát adott. Különösen pikánssá teszi a történetet, hogy hazája olimpiai bizottsága állítja, hogy nem az olimpiai csapat részeként utazott ki Rióba: „Azt se tudjuk, hogy került ide” – mondta Kip Keino. Egy forrás szerint egyébként Anzrah nem doppingvisszaélést akart elkövetni, csupán ingyen ételért ment be az olimpiai faluba egy sportoló akkreditációját használva, s amikor elvitték doppingvizsgálatra, a lebukástól való félelem miatt „végigjátszotta” a dolgot. Jutalma természetesen hazaküldés lett.

anzrah

Sebastian Vettel mutatóujja a nap mozdulatáért:

Egészen pontosan 46 mozdulatról van szó: az észak-koreai Szong és a kínai Ning egy ilyen hosszú labdamenetet hoztak össze a női elődöntőben. Szenzációs.

pingpong

Vladimir Rys-életműdíj a nap fotójáért:

A női párbajtőr-csapatverseny döntőjének hajrájában, melyet Románia magabiztosan nyert meg Kína ellen, Ana Maria Popescu még egy ilyet is megengedhetett magának:

popescu

Brawn GP-különdíj a nap csapatának: a Fidzsi-szigetek hetesrögbi-válogatottja

A 800 ezer lakosú szigetország soha semmilyen érmet nem nyert még az olimpiai játékokon – egészen eddig! Tudni lehetett, hogy a Rióban debütáló hetes rögbi egyik legnagyobb esélyese a fidzsi csapat, de arra valószínűleg kevesen fogadtak volna, hogy a döntőben 43-7 arányban mossák le a pályáról a briteket a sportág minden szépségét megmutatva. Extázisban ünnepelt a csapat, a nézők és az egész ország, ahol ma rendkívüli munkaszüneti napot rendeltek el a siker örömére.

fiji_2

Michael Schumacher-díj a nap rekordereinek:

A tizedik riói világcsúcs pályakerékpárban született: a Katie Archibald, Laura Trott, Elinor Barker, Joanna Rowsell-Shan összeállítású brit négyes 4:13,260-ra javította az üldözéses csapatverseny rekordját.

Michelisz Norbert sisakja a nap további magyarjainak:

Hiába győzte le a japán világbajnokot, Joó Abigél végül nem tudott pontszerző helyre kerülni a 78 kilogrammos cselgáncsozók mezőnyében, a születésnapos Cirjenics Miklós számára pedig már a 32 között véget ért az olimpia, hiába küzdött hatalmasat német ellenfelével. A hosszú idő után első magyar tollaslabdázó olimpikon, Sárosi Laura első mérkőzésén vereséget szenvedett indiai ellenfelétől – legközelebb szombaton játszik.

joo

A Juhász-Simon kormányos nélküli kettes a B-döntőben szerepelt, s az összesítés 9. helyét szerezte meg. A női pólóválogatott egy góllal kikapott Spanyolországtól, ezzel igen nehéz helyzetbe került a folytatást illetően. Sportlövészetben is érdekeltek voltunk tegnap, Miskolczi Julianna a 22. helyen fejezte be a 3 pozíciós 50 méteres sportpuska versenyszámát.

Ami az uszodát illeti: Hosszú Katinka 200 háton az első, Kapás Boglárka 800 gyorson a második, míg Cseh László 100 pillangón a negyedik helyen jutott be a ma hajnali döntőkbe, lesz tehát kiért szorítani azoknak, akik szombaton reggel 3 és 4 között a képernyők előtt lesznek. Ugyanezekben a számokban György Réka a 22., Risztov Éva a 14., míg Pulai Bence a 26. helyen zárta az olimpiát.

Brawn bácsi érkezik a nap statisztikájával:

Michael Phelps megdöntötte a rhodosi Leonidas rekordját, aki négy egymás utáni olimpián is három aranyat nyert Kr. e. 164 és 152 között. Az új csúcs: legalább négy arany négy egymás utáni játékokon – lehet, hogy újabb 2000 év kell, mire valaki ezt is felülmúlja…

A bajnoki pontverseny állása:

Bár újabb érmet ezúttal nem szerzett, Magyarország jelenleg is a 6. helyen áll az éremtáblázaton az USA, Kína, Japán, Ausztrália és Dél-Korea mögött – azaz tulajdonképpen a játékok első napjától kezdve folyamatosan a legsikeresebb európai nemzet, s ismerve a mai programot, megvan az esély ennek megőrzésére. 35 országnak van már aranyérme, köztük a tegnap az első medálját szerző Fidzsi-szigeteknek, míg érmet 56 nemzet szerzett. A néhány napja még érem nélkül álló németek alaposan megszedték magukat, jelenleg már a 9. helyen állnak 4 arannyal és összesen 8 éremmel.

fiji

Kire figyeljünk ma, a játékok 7. napján?

Minden esély megvan a hajnali éremesőre a fentebb említett Hosszú-Kapás-Cseh triónak köszönhetően, döntőikre 3:00 és 3:30 között kerül sor. A pólócsapat Japán ellen szerezheti meg első győzelmét, a lőtéren Sidi Péterért és Szabián Norbertért szurkolhatunk, a judo zárónapján Bor Barna lép tatamira, Harcsa Zoltán a 8 közé jutásért bokszol este 18 órakor, Pétervári-Molnár Bendegúz pedig a 13. helyért evez.

kapas

Megkezdődik az atlétika programja is: a diszkosz selejtezőjében olimpiai érmesünk, Kővágó Zoltán dobhatja magát döntőbe, hétpróbában Zsivoczky-Farkas Györgyi és Krizsán Xénia indul, súlylökésben az akár meglepetésre is esélyes Márton Anita selejtez, míg 20 kilométeres gyaloglás mezőnyében Helebrandt Máté képviseli hazánkat. Este hattól jönnek az úszók előfutamai: 50 gyorson Molnár Flóra, 1500 gyorson Rasovszky Kristóf és Gyurta Gergely selejtez, 20:48-tól pedig a férfi 4×100-as vegyesváltóért szoríthatunk.