Rögbi50, avagy íródik tovább a történelem

Rögbi50, avagy íródik tovább a történelem

Kormány Sport

Jubileumi évfordulóhoz érkezett hazánk rögbi-története. Éppen 50 évvel ezelőtt kezdődött minden, ami jelenleg is meghatározza a magyar, sportági életet. Ennek apropóján – nem elfeledve a stadionavatót – rendezték a Rögbi50 eseményt. A magyar válogatott a tettek mezejére lépett, és méltó módon felavatva a Budapest Rugby Centert, történelmet írt: először győzte le Lettország csapatát. 

A díjátadón részt vett többek között Iain Lindsay, Nagy-Britannia nagykövete, Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, valamint Dr. Kamuti Jenő a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke is.

„Rendkívül harcias volt a magyar rögbi számára az elmúlt 50 év. Rengeteg szép eredményt értünk el és ismerve a történelmünket, már az is csoda, hogy most félszázados múltról beszélhetünk.  Arra törekszünk, hogy a következő 50 legalább ugyanilyen sikeres legyen, de közben folyamatosan növekedjünk.” – mondta Kiss Antal, a Magyar Rögbi Szövetség elnöke.

A díjazottak között található külföldi, magyar, aktív vagy éppen már visszavonult játékos. Egy a közös bennük, mindenki szívügyének tekinti a magyar rögbit.

A legmagasabb kitűntetésnek számító „Magyar Rögbiért” Életműdíjat kapott Carlo Passalacqua, aki olasz diplomataként érkezett Budapestre a ’60-as évek végén és honosította meg az angolszász sportot. Hárman kaptak Magyar Rögbiért Nagydíjat. Erdélyi Sándor, az egyik legelső magyar játékos, majd edző, játékvezető, szövetségi vezető volt. Gyolcsos Mária a női szakosztály egyik úttörője, aki egyedülálló módon az angol élvonalban is szerepelt. Suiogan Károly pedig 19 éven át a magyar rögbiválogatott meghatározó játékosa volt, később szövetségi kapitány.

Magyar Rögbiért-díjat Gyolcsos Ferenc, Tóth Sándor, Túri Pál, Steigerwald Alajos, Tóth István, Sőlősi László, Tóth Dániel Mátyás, Priskin Csaba, Jean-Claude Fédou, Palásti Jenő, Kovács Attila, Ormayné Kovács Gabriella, Kató Csaba, Törőcsik Sándor, Koller Sándor, Gérard Bourland, Alan Rees, Kraus Gabriella és Hidvégi János Gábor kaptak.

A stadionavatón – amely egész napos rendezvény volt veteránokkal és fiatalokkal – köszöntő beszédet mondott a magyar szövetség elnöke, Kiss Antal, valamint Ian Lindsay, Nagy-Britannia magyarországi nagykövete mellett Sárfalvi Péter helyettes államtitkár. Utóbbi kiemelte: a magyar szövetség mert nagyot álmodni a budapesti stadionnal, és a sportág magyarországi képviselőinek ezt az ötven éves álmát meg is valósította.

Az ünnepi esemény megkoronázásaképpen a magyar rögbiválogatott 38-13-ra legyőzte Lettország csapatát az Európai Nemzetek Kupája-sorozat első konferencia északi csoportjának budapesti mérkőzésén, története során először.

Forrás, fotó: MTI/Kovács Tamás