Rohács Réka – kitartásból jeles

Kormány Sport

Ha valakinek az úszást említjük, legtöbb esetben nem a tízezer méteres távra gondol. Viszont a nyíltvíziúszás egyre sikeresebb hazánkban (van olimpiai és világbajnokunk is), ezért érdemes odafigyelni fiatal versenyzőinkre. Csehországban kezdetét vette a junior Eb, ahol többek között Rohács Réka teljesítményét is érdemes lesz figyelemmel követni.

A Nyíltvízi Junior Európa-bajnokságnak a csehországi Racice ad otthont, ahova a 18 főből álló magyar csapat már meg is érkezett, 9 lány és 9 fiú versenyzőért izgulhatunk 5, 7,5 és 10 km-es távon, valamint U16-17 és U18-19-es korosztály váltójában. Egy éve Máltán az összesített éremtábla harmadik helyén végzett a válogatott, és a jelek szerint idén ennél is jobb helyezést érthet el. Éremért utazik Rohács Réka, akivel a kezdés előtt beszélgettünk.

A magyar lány fiatalon beleszeretett az úszásba, a nyaralások során kialakult vonzódása az óceánhoz, tengerhez vagy bármi nyíltvízhez, ami a mai napig nem csökkent. Gyerekkorában az Ariel volt a kedvenc meséje. Sokszor elképzelte, hogy ő is sellő, meglehet, hogy ma is ezt képzeli, amikor siklik a vízen.

Első felnőtt versenye a kvangdzsui úszó világbajnokság volt, ahol a Kőbány SC versenyzője a 22. helyen zárta a 10 km-es távot, de ezzel még nem tudta kvalifikálni magát a 2020-as olimpiai játékokra. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy az edzésekről a vb előtt az érettségi vette el a figyelmét, amit sikerrel megszerzett. Ennek ellenére nem elégedett teljes mértékben, mert úgy érzi jól úszott. A sok tapasztalat mellett, az elkövetett hibák kielemzése is sok segítséget nyújthat számára, akár most a hétvégén vagy a jövő évben a pótkvalifikációs versenyeken.

Rohács Réka 10 kilóméteres távon áll rajthoz, s ezen a távon már egy Eb-ezüstéremmel rendelkezik. Nyílt titok, hogy ebben a versenyszámban nem csak a technika és a tehetség számít, hanem olyan körülmények is, amelyet a nézők nem láthatnak: a vízalatti harc. ”Próbálom kikerülni a verekedést, mert nagyon leszívja az energiámat. Ha épp ott vagyok és megrúgnak, el kell tűrnöm, nem fogok verekedni, mert én húzom a rövidebbet, és elfáradok úgyhogy, ha tudok, inkább elúszom mellette.”

Rékának a junior Eb-re jóval kevesebb ideje volt felkészülni, hiszen épp csak hazaérkezett Dél-koreából, már indult is Racice felé. Viszont bízik abban, hogy a sok “kilométer a karjaiban” elég lesz ahhoz, hogy egy dobogós helyezést megcsípjen. Hajrá, magyarok!

Forrás, fotó: Gym, jochapress.hu, 24.hu