A pályán kívül is remek közösséget alkotnak a nyírségi csapat röplabdázói
A Magyar Röplabda Szövetség hagyományos, év végi szavazásán Ludvig Zsoltot, a bajnok és Magyar Kupa-győztes Betonút-NRK-Nyíregyháza trénerét választották a 2007-es esztendő legjobb női edzőjének. A szakembernek nem volt könnyű dolga, hiszen egy jelentősen átalakult kerettel vágott neki a szezonnak 2006 őszén.
– Emlékszik még, milyen érzésekkel, milyen tervekkel kezdték a felkészülést 2006 nyarán?
– A csapat jelentősen átalakult, hiszen sokan távoztak, végül egy olyan keret jött össze, amelynek tagjai jelentősen kötődnek a városhoz. A közvélemény azt sugallta, hogy ez az együttes nem képes kiemelkedő eredmény elérésére, a BSE-t például sokkal erősebbnek titulálták. Tudatos munka kezdődött, amely végül beérett.
– A bajnoki rendszer is kedvezett a Nyíregyházának?
– Igen, hiszen ősszel nem voltak kiemelkedő erősségű tétmérkőzéseink, rengeteg gyenge csapattal találkoztunk, tehát több időnk volt a megfelelő alaptechnika elsajátítására. Akkor állt össze teljesen a csapatunk, amikor a kubai játékosunk, a karibi ország korábbi válogatott ütője, Misleydis Martinez Adlum megérkezett. Bár sokáig kerestük a helyét az együttes szerkezetében, és sok idő kellett ahhoz is, hogy formába lendüljön, végül vele együtt vált egységessé a csapat.
– Hogyan jellemezné a bajnok és Magyar Kupa-győztes Nyíregyházát?
– A csapat olyan egyéniségekből áll, akiknek nem csak az adott pillanat fontos, hanem előre is tudnak tekinteni, gondolok itt elsősorban Erdősné Balogh Erika csapatkapitányra, Botos Fruzsinára, Merkószki Tündére, és a szülésből visszatért Natalija Akimovára. Én egyébként Akimovát jelöltem az év legjobb felnőtt női játékosa címre. A helyi érzületű emberek, akik nagyon jó, összetartó közösséget alkotnak, vállukra vették a csapatot.
– Akimova és Erdősné. Két igazi vezéregyéniség. Két dudás egy csárdában. Hogyan férnek meg egy csapatban?
– Nagyon jól. Natasa az igazi irányító a játékban a pályán. Erikára is igaz ez, de ő a pályán kívül is vezér, hiszen leginkább ő szervezi a közösségi életet, a közös programokat. A tavalyi szezon során sokszor voltunk náluk összetartáson. Erika az empatikusabb, Natasa pedig a keményebb utat képviseli, nagyon jól kiegészítik egymást. Szerencsére rajtuk kívül Misleydis, Botos Fruzsi és Katona Brigi is meghatározó szerepet játszott tavasszal, ezért lehettünk sikeresek.
– Továbbra is Akimova és Erdősné. A feladó elmúlt negyven éves, a center pedig 39 lesz. Két vezéregyéniség. Mi lesz a csapattal, ha ők már nem játszanak?
– Vannak terveink erre az esetre, persze minden terv csak akkor ér valamit, ha sikeresen meg is valósítják. Évekig küzdöttünk a feladó-problémával, ez Natasa visszatérésével végre megoldódott. Nem tudom, mik a tervei a közeljövőben, de nélküle nagyon nehéz helyzetben leszünk. Erika és a csapat kapcsolata addig biztosan nem szakad meg, amíg Nyíregyházán röplabda lesz. Ha nem vállalja tovább a játékot, akkor a nálunk lévő fiatal, tehetséges centerek közül valakit beépítünk a csapatba. A célunk továbbra is az, hogy stabil gazdasági háttérrel rendelkező, elsősorban a saját utánpótlásbázisára támaszkodó klubot működtessünk. Jelenleg Akimován, Miklai Zsanetten és Katona Brigittán kívül mindenki helyi, tehát nyíregyházi illetőségű. Ritka jelenség ez az élcsapatok között.
– A jelenlegi szezonban a Közép-európai Ligában szerepel a csapat. Elégedett az eddigi eredményekkel, a mutatott játékkal, a csapat fejlődésével?
– Újjáalakulása óta második alkalommal veszünk részt a nemzetközi regionális sorozatban, de óriási különbség, hogy a tavalyelőtti idényben a hazai bajnokságot és a Közép-európai Ligát együtt csináltuk, most pedig csak erre kell koncentrálnunk, hiszen az NB I Liga alapszakaszában kellett elindulnunk. Nem kell elapróznunk magunkat, ez látszik az eredményeinken is. Hiányérzetem csak a Gödöllő és a Novo Mesto otthonában elszenvedett vereségek miatt van. A többi találkozó olyan hőfokú, olyan jellegű mérkőzés volt, amilyenre számítottunk, amilyenre szükségünk van. A hazai pálya előnyét általában ki tudtuk használni, és idegenben is hoztuk a kötelezőnek mondható győzelmeket.
– Mik a számszerű, konkrét célok?
– A nemzetközi bajnokságban a négyes döntőbe jutás, és a Gödöllő megelőzése, a hazai pontvadászatban, illetve a Magyar Kupában pedig a döntőbe kerülés a cél. Tudom, hogy a BSE és a Vasas ellen sem lesz könnyű dolguk, hiszen két remek együttesről van szó. Előnyünk, hogy folyamatosan színvonalas, kemény tétmeccseket játszunk, nekik kedvez az, hogy nem kell hétről hétre készülniük, van idejük összecsiszolni a csapatot. Az ifjúsági válogatott túrája miatti, márciusi szünet nagyon jól jön majd nekünk, akkor el tudunk végezni egy alapozást.