Röplabda: Az állandóság vagy a változatosság a jó recept?

noi_roplabda.jpg

Szombaton az Ifjúsági válogatott-Veszprém meccsel kezdődik a női röplabda-bajnokság 2008-2009-es idénye. Érdekes szezon elé néznek a hölgyek, tavaszra ugyanis kiderül, hogy az állandóság vagy a változatosság a jó recept? A négy hazai élcsapat közül a Vasas és a Nyíregyháza kezdőcsapata gyakorlatilag megegyezik a tavalyival, a Gödöllőre és a BSE-re viszont gyakorlatilag rá sem lehet ismerni.

A bajnoki és Magyar Kupa-győztes Vasas Opus-Via Óbuda együtteséből, és a mindkét sorozatban ezüstérmes Betonút-NRK-Nyíregyházából is több cserejátékos távozott, valószínűleg anyagi megfontolások miatt. A kispad tehát a fővárosban és Szabolcsban is vékony, a kezdőcsapatok azonban továbbra is elsőrangúak. A Nyíregyházánál mindenki maradt, aki számít, a Vasasból távozott ugyan Dégi Barbara, de a helyette érkező Németh Zsuzsanna hasonló játékerőt képvisel. Megint ez a két együttes esélyes a döntőbe jutásra, feltéve persze, hogy a nyírségi klub vezetői úrrá tudnak lenni a főtámogató távozása miatt kialakult anyagi nehézségeken.

A BSE ismét a bevásárlásban jeleskedett. Bár távozott Németh Zsuzsanna és Kovács Eszter, a városmajoriak olyan tehetséges fiatalokat igazoltak, mint Sándor Renáta, Horváth Alexandra és Szombathelyi Szandra. Rutinosabb húzóemberek is érkeztek Gudmann Csilla és Mester Orsolya személyében. Érdekes kérdés, hogy Nyári Sándor edző – aki 61 évesen első szezonját kezdi női csapatnál – milyen csapatot tud formálni ezekből a játékosokból. A Gödöllőben immár hivatalosan is pályára léphet a kubai válogatott korábbi liberója, Aquilera Noralvis Yenisley Ferguson, akire ütőként számít Hollósy László edző. Gudmann Csillán és Mester Orsolyán kívül Szívós Mária, Karolina Bednarova és Várhegyi Anikó is távozott a csapattól, de Gödöllőn egyelőre nem aggódnak emiatt, mert további két kubai röplabdázó érkezését várják.

A középmezőny két fiatal csapata, a Kaposvár és a Békéscsaba otthonában immár a legjobbak sem mehetnek biztosra, ezt jelzi, hogy a BSE-t tavaly kétszer is elverték Somogyban. Miskolcon Toma Sándor edző rendkívül szimpatikus munkát végez, az együttes idén csak fiatal játékosokat nevezett a keretébe, így próbálja meg kiharcolni a bennmaradást. Legnagyobb riválisa minden bizonnyal az Angyalföldi DRC jogutódjaként induló UTE Volley lesz, amely körül azonban még nagy a bizonytalanság.

A Kiemelt-csoporthoz hasonlóan az alsóházat jelentő Liga-csoportban sem fognak unatkozni a nézők! A székesfehérvári MÁV Előre-Kodolányi FSC fiatal játékosainak tudásához eddig sem férhetett kétség, s immár elegendő rutint is szereztek ahhoz, hogy jó eséllyel szálljanak harcba a feljutásért. Ugyanez igaz Fehér Tibor edző csapatára, a keretét a nyáron tovább erősítő Veszprémi Egyetemi SC-re is. Az összeszokottság és a remek csapategység lehet a fegyvere az újonc fővárosi Palota-Böllhoff együttesének, ahol a sportág élő legendája, a korábbi 236-szoros magyar válogatott, többszörös világválogatott Szalayné Sebők Éva az edző.

Az NB I Ligának nevezett magyar bajnokság alapszakaszában továbbra is két csoportban versenyeznek a csapatok. Egy csapat a Kiemelt-csoportban és a Liga-csoportban is három-három alkalommal találkozik minden riválisával. A folytatásban a felsőház utolsó helyezettje automatikusan kiesik, az alsóház legjobbja feljut. A Kiemelt-csoport utolsóelőtti helyezettje a Liga-csoport másodikjával oda-visszavágós osztályozót játszik, amely eldönti a rájátszás előtti sorrendet.

NB I LIGA, NŐK

Kiemelt-csoport    
Vasas Opus-Via Óbuda (1.)
Betonút-NRK-Nyíregyháza (2.)
BSE-FCSM (3.)
TEVA-Gödöllői RC (4.)
BITT-Kaposvári NRC (5.)
Békéscsabai RSE (6.)
Albrecht-Miskolci VSC-MISI (7.)
UTE Volley (8.)

Liga-csoport
MÁV Előre-Kodolányi FSC (9.)
Veszprémi Egyetemi SC (10.)
Tatabányai Volán SE (11.)
Kalocsai SE (12.)
Haladás VSE (13.)
Palota-Böllhoff (újonc)
Szabóker-Agria RC-Eger (újonc)
Pensum-Nyíregyházi FSE (újonc)
Ifjúsági-válogatott (újonc)

Zárójelben a csapatok tavalyi helyezését tüntettük fel.

Forrás: Rodics Dániel