Röplabda: Hatalmas csata, Kecskemét-siker az elődöntő első meccsén

A várakozásoknak megfelelően szoros meccset, nagy küzdelmet, remek színvonalat hozott a férfi NB I Liga elődöntőjének első felvonása. A Dunaferr 2:1-re vezetett a Kecskemét otthonában, ám az alföldiek végül megfordították az eredményt és 3:2-re győztek. A Kaposvár simán nyert a Dág ellen.

Izgatottság, feszültség látszott az arcokon mindkét oldalon a kezdés előtt, ennek megfelelően az első percek nem hoztak sziporkázó örömjátékot, a csapatok a biztonságos alapjátékot próbálták hiba nélkül végrehajtani. A hazai koncentráltak jobban, többször is rontásra kényszerítették riválisukat (7:4, 9:6), de a jól blokkoló Dunaferr hamar egyenlített (9:9). A koreográfia a folytatásban sem változott, a házigazda rendre meglépett egy-két ponttal, az újvárosiak pedig gyorsan egyenlítettek. Óriási taktikai harc zajlott a pályán, a vendégek több nyitást is elrontottak, Bokor Elek parádés blokkja után pedig időt kért Ruffing Péter, a Dunaferr edzője, mert a hajrához közeledve nyugtalanító hátrányba került együttese (19:16). A különbség tovább nőtt, az egyre lelkesebb közönség bíztatását élvező kecskeméti gárda vastapsot kapott, amikor az eredményjelzőn 22:16 állt. Ruffing edző cserékkel próbálkozott és megint időt kért, de csapata nem tudott kikecmeregni a hullámvölgyből, a hazaiak magabiztosan nyerték az első részt (25:18, 1:0).

Tóth Tibor beállítása remek húzásnak bizonyult Ruffing Péter részéről, hiszen éppen a cseresarokból érkező ütőjátékos vezérletével lépett meg a Dunaferr a második szett elején (4:1), de Tóth II Gábor látványos és eredményes megmozdulásaival megint a hazaiak álltak jobban az első technikai időnél (8:6). Hamarosan újra időkérésre kényszerült Ruffing Péter, mert együttese nem tudott elforogni egy „elátkozott” állásból, és rohamosan nőtt az alföldiek előnye. A folytatásban egy családi vonatkozású labdamenetnek lehettek szemtanúi a nézők, a kecskeméti Bokor Elek ütését testvére, a dunaújvárosi Bokor Gábor blokkolta. Néhány nyitásfogadási pontatlanság mindkét csapatnál előfordult, összességében azonban izgalmas, színvonalas volt a meccs. 15:15-nél érte utol vendéglátóját a Dunaferr, amely a második kötelező pihenő után már kétpontos előnyben volt (17:15). Ismét Tóth II Gábor percei következtek, a remek formában lévő ütőjátékos jóvoltából egyenlített a házigazda (19:19), de a dunaújvárosiak elkapták a fonalat, és ellentmondást nem tűrő játékkal nyerték a második felvonást, így összesítésben egyenlítettek (21:25, 1:1).

Gyorsan ellépett riválisától a Kecskemét a harmadik játékrész elején (4:4 után 8:4), de a vendégek nem ismertek elveszett labdát, a rutinos feladó, Szabó Gábor ezúttal is bámulatos dolgokat művelt, ezen kívül igazi vezéregyéniségként irányította társait. Hamarosan már a dunaújvárosiak vezetése miatt kellett időt kérnie Karagics Mátyásnak, a Kecskemét edzőjének (11:12). Ismét lendületbe jött a Magyar Kupa-ezüstérmes Dunaferr, amely 11:10-es hazai vezetés után hét pontot szerzett megszakítás nélkül (11:17). Több játékosát lecserélte Karagics edző, a gárda összekapta magát, és a fiatal újvárosiak nyomába eredt. A látogatók 20:15-re vezettek a hajrá kezdetén, ez a különbség már ledolgozhatatlannak bizonyult az alföldiek számára, így összesítésben átvette a vezetést a Dunaferr SE (17:25, 1:2)!

Remekül rajtolt a Kecskemét a negyedik szettben (7:2), a Dunaferr fáradni látszott, ezért Ruffing Péter hamarosan időt kért (10:3). Aki sima játszmára számított, tévedett, feltámadtak az újvárosiak, 10:6-nál már Karagics Mátyásnak kellett rövid szünetet kezdeményeznie, de a vendégek tovább faragtak hátrányukon (12:10). A Dunaújváros két rutinos röplabdázója, Szabó Gábor és Tóth Tibor ezúttal is remekül megértette egymást. A szett közepén volt még egy egalizálási kísérlete a látogatónak (17:13 után 17:15), de a Dunaferr nem jobb annyival a Kecskemétnél, hogy a játszma elején következmények nélkül elengedhesse riválisát. A felzárkózásban kimerült újvárosiak pillanatnyi szünet nélkül küzdöttek, de nem tudtak egyenlíteni, a Kecskemét részsikere után következhetett az ötödik periódus (25:21, 2:2).

Az ötödik játszmában is egymást követték a szebbnél szebb labdamenetek, bravúros megoldásokban ekkor sem volt hiány. Tóth II Gábor pontjaival elhúzott a Kecskemét, a Dunaferr ifjú röplabdázói már nem találták a játék ritmusát, amikor térfelet cserélt a két gárda, már eldőlt a meccs (8:3). Bokor Elek bombaszerváival folyamatosan nőtt a különbség, végül magabiztosan nyerte az utolsó részt a házigazda (15:7, 3:2), de az újvárosiak összességében nem vallottak szégyent, remekül helytálltak, s egy kiváló mérkőzésen igazolták, hogy lehet keresnivalójuk a Kecskemét elleni párharcban. Az elődöntő pénteken folytatódik Dunaújvárosban.

NB I LIGA, FÉRFIAK, ELŐDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS

Phoenix Mecano-Kecskeméti RC–Dunaferr SE 3:2 (18, –21, –17, 21, 7)
Kecskemét, 100 néző. Játékvezetők: Ujházi, Mocsnik
Kecskemét: Tóth I G. 2, Somodi 11, Tóth II G. 30, Mutapcija 13, Bokor E. 16, Hoffart 2. Csere: Szabó T. (liberó), Csoma 2, Szappanos 1, Kása 1, Németh F. Edző: Karagics Mátyás
Dunaferr: Szabó G., Bokor G. 5, Lukács A. 6, Szilvássy 16, Hatvany A. 12, Csépke 10. Csere: Engyel (liberó), Tóth T. 19, Puspán, Németh Z. Edző: Ruffing Péter

Az eredmény alakulása. 1. játszma: 8:6, 16:15, 20:16, 23:17. 2. játszma: 8:6, 15:16, 20:20, 21:23. 3. játszma: 8:4, 11:16, 15:20, 17:23. 4. játszma: 8:3, 16:13, 20:16, 23:20. 5. játszma: 5:2, 9:3, 13:5

Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1:0, a Kecskemét javára.

EDZŐI NYILATKOZATOK

Karagics Mátyás: – Két jól felkészített, körülbelül azonos képességű csapat remek meccset játszott. Amikor a harmadik szettben fölényesen vezetett a Dunaferr, voltak olyan minőségű cserejátékosaim, akik megnehezítették riválisunk dolgát, miközben a kezdők pihenhettek, és erőt gyűjthettek a folytatásra.
Ruffing Péter: – A negyedik szettben sok kontratámadást elrontottunk, ezzel tulajdonképpen el is dőlt a meccs.