A magyar válogatott a házigazda Franciaországtól, valamint Hollandiától és Szlovéniától is kikapott a Setében rendezett női junior Európa-bajnoki pótselejtező F-csoportjában, így nyeretlenül zárta a tornát. Ennek a korosztályos csapatnak ez volt az utolsó közös fellépése, Németh Lajos szövetségi edző következő együttese, az új serdülő-válogatott az augusztusi, debreceni Eötvös-kupán mutatkozik be.
A magyar női juniorválogatott a szerb és a cseh csapattól kikapott a márciusi, tallinni Európa-bajnoki selejtezőn, a házigazda Észtország, valamint Portugália és Montenegró legyőzésével azonban megszerezte a csoport harmadik helyét, így részt vehetett a pótselejtezőn. A felkészülés hajrájában a hagyományos jászberényi Electrolux-kupán felemásan szerepeltek a mieink, három vereség után két győzelem következett, így aranyérmet nyert Németh Lajos szövetségi edző csapata.
A szakember az elmúlt évek tapasztalatai alapján joggal bízott abban, hogy téthelyzetben legjobb tudásuk szerint röplabdáznak majd tanítványai, de ezúttal csalódnia kellett. „Valami megszakadt a csapatnál, de ennek nem voltak előjelei, ezért fogalmam sincs, hogy hová tehető ez a gyors változás – mondta Németh Lajos. – Visszájára fordult az, ami korábban a válogatott erőssége volt, a tét most nem feldobta, hanem agyonnyomta a lányokat, azokat is, akikkel korábban ilyen probléma nem volt, mert hasonló szituációban szárnyaltak. Soha nem mindegy, hogyan kap ki egy csapat. Mi ezúttal a dekoncentráltság és a figyelmetlenség miatt sajnos csúnyán kaptunk ki. Ez azért különösen fájó, mert egyébként az történt, amire számítottam, rendkívül kiegyensúlyozott csoportba kerültünk, ezt mutatja, hogy a másik három csapat körbeverte egymást.”
A tréner elmondása szerint a magyarok úgy tették szorossá a Franciaország és a Hollandia elleni találkozó játszmáit, hogy végig rosszul játszottak. Legfőképpen a lelki tényezőkkel volt probléma, akadt olyan tagja a nemzeti együttesnek, akibe a háromnapos torna során egyáltalán nem sikerült életet lehelni. „A korábbiakhoz képest felismerhetetlen volt az együttes – folytatta Németh Lajos. – Ilyenkor természetesen azt is vizsgálom, hogy én hol rontottam el, de sajnos nem tudom. A holland és a francia csapat továbbjutása realitás, mindkét válogatott kollégiumi rendszerben működik, tehát szinte egész évben együtt vannak a lányok, ez látszott is rajtuk az éles helyzetekben, persze a fiatal életkor miatt náluk is előfordultak hullámzások. Ezen a tornán is megmutatkoztak a különböző röplabdás nemzetek erősségei és gyengeségei, szereplésünk kiváló tükre volt a sportág hazai állapotának. A képzetlenségre és a rossz attitűdre gondolok. Külföldön egészen másképp gondolkodnak az életről, és természetesen a sporthoz is más a hozzáállásuk. Kíváncsi vagyok, mikor szűnnek meg azok a régi beidegződéseink, amelyek a görcsösséget okozzák. Az önmegvalósítás csak akkor lehetséges, ha egy csapat felszabadultan tud játszani!”
A szövetségi edző érthetően keserű a történtek miatt, hiszen a torna előtt azt kérte játékosaitól, ha búcsúzni kell, a közösen végigdolgozott négy évre való tekintettel szépen búcsúzzon az együttes, mert nem mindegy, hogyan fejezi be szereplését. „Nem tudom, hol rontottuk el – magyarázta Németh Lajos. – Szakmailag persze lehet elemezni a meccseket, el lehet mondani, hogy pocsékul szerváltunk, de minden a görcsösségre, az önbizalom hiányára vezethető vissza, és sajnos nem tértünk észhez egyik meccsen sem. Ez immár a múlt, a jövő pedig az új serdülő-válogatott, amelynek bő keretét már kijelöltem a békéscsabai és a veszprémi régiós verseny alapján, és a negyven kiválasztott játékosból harmincat már meg is néztem Dömsödön. Az új csapat az augusztus 22–24. között rendezendő debreceni Eötvös-kupán mutatkozik be.”
Junior Európa-bajnoki pótselejtező, F-csoport, Sete (Franciaország)
1. forduló
Magyarország–Hollandia 0:3 (–19, –21, –25)
Szlovénia–Franciaország 3:2 (22, –18, –23, 21, 8)
2. forduló
Hollandia–Szlovénia 3:0 (21, 20, 24)
Magyarország–Franciaország 0:3 (–21, –19, –23)
3. forduló
Szlovénia–Magyarország 3:1 (–23, 12, 21, 13)
Franciaország–Hollandia 3:1 (20, 22, –19, 24)
A végeredmény
1. Hollandia 5 pont (7:3)
2. Franciaország 5 (8:4)
3. Szlovénia 5 (6:6)
4. Magyarország 3
Forrás: Rodics Dániel