Rövidpályás gyorskorcsolya-vb:- Két ezüst- és egy bronzérem a magyar mérleg

A magyarok két ezüst- és egy bronzéremmel fejezték be a rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságot. Vasárnap a női váltó és 1000 méteren Liu Shaoang második, míg a férfi staféta harmadik lett.

Az egyetlen zárónapi egyéni számban Liu Shaoang a táv világkupa-győzteseként érvényesítette a papírformát a döntőbe jutásával, noha a negyeddöntőből csak idővel, az elődöntőből pedig bírói döntéssel jutott tovább. A fináléban aztán már nem bízott semmit a véletlenre, fantasztikusan kapta el a rajtot és a külső pályáról rajtolva másodikként vette be az első kanyart, kisvártatva pedig az élre állt. Nagy tempót diktálva egészen a végéig vezette a futamot, de az összetettben is első helyen záró Seo Ji Ra kívülről megelőzte. Az utolsó körben nem volt esélye, hogy visszavegye a vezetést, inkább a második hely megtartására koncentrált a kanadai olimpiai bajnok Charles Hamelin szorításában. Liu Shaoang két karját levegőbe csapva jelezte a célba érkezéskor, hogy boldog a megszerzett éremmel.
A másik két magyar induló közül Liu Shaolin Sándor a B döntőt megnyerve hatodik lett, míg Knoch Viktort kizárták a negyeddöntőben, amivel nem értett egyet.

A Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Heidum Bernadett, Keszler Andrea összeállítású csapat sporttörténelmi tettet hajtott végre, ugyanis döntőben is először szerepelt vb-n, azaz Magyarország első vb-érmét nyerte ebben a számban.
A 3000 méteres verseny egészében a harmadik helyen haladtak a magyarok közvetlenül a kínaiak és a hollandok mögött. A papírforma szerint leggyengébb négyes, a japán féltávtól némi lemaradással követte a triót. Mielőtt azonban a hajrában elkezdődött volna az igazi csatározás a dobogós helyekért, a holland váltó egyik tagja négy körrel a vége előtt elesett, s ez el is döntötte az egész futamot, mivel a magyaroknak nem volt esélyük utolérni a kínaiakat, a bronzérem pedig Japán ölébe hullott.

A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor és Burján Csaba alkotta férfi négyes a 2015-ös ezüst után nem titkoltan is aranyéremért érkezett, ennek megfelelően sokáig az élen haladt az 5000 méteres verseny döntőjében, azonban a végén valamennyi ellenfele megelőzte, így negyedikként ért célba, de az oroszok kizárása miatt végül harmadik lett Hollandia és Kína mögött.

Bánhidi Ákos edző szerint közel fél évvel az első olimpiai kvalifikációs világkupa előtt ez az eredmény jónak mondható. A tapasztalt hibákat egy rövid pehő utáni felkészűlésben ki lehet javítani, s az olimpiára kijutva sok örömöt szerezhet mind a női, mind a férfi válogatott a sportot szerető szurkolóknak.

(MOB,MTI Fotók: Róth Tamás)