Honlapunkon megjelentettük a Magyar Sárkányhajó Szövetség nyílt levelét, valamint az arra érkezett MKKSZ. választ. A Magyar Sárkányhajó Szövetség erre reagálva az alábbi írást küldte szerkesztőségünknek.
A minap a Magyar Kajak-kenu Szövetség nyílt levelet helyezett el honlapján, válaszként a korábban megjelent tényfeltáró cikkünkre. Az MSSZ megelégelte, hogy az MKKSZ a médiahatalmát és az olimpiai sportágban elért sikereit kihasználva, elferdített híreket közvetít a sárkányhajó sportról és félrevezeti a közvéleményt, ennek révén az 1995 óta elért valós eredményeket háttérbe szorítja. Elég, ha valaki elolvassa a honlapjukon a sárkányhajózás történetéről szóló írást, miszerint Magyarországon a szervezett sárkányhajó sport 2005-ben kezdődött.
1. Nem lehet kötelezni egy szövetséget (MKKSZ) olyan tevékenység folytatására, amely a hazája törvényeivel ellentétes! Ez alól az ICF sem kivétel. A MSSZ nem emelt kifogást az ellen, hogy az MKKSZ sárkányhajózással foglalkozzon, de ettől még Magyarországon a Magyar Sárkányhajó Szövetség a sportág hivatalos szervezete. Annak a 125 (a 140-ből) ICF tagnak nem kötelező a sárkányhajózás, akik nem vettek részt az ICF sárkányhajó rendezvényén?
2. A SportAccord a sportágak képviselete tekintetében nem különböztet meg alapító és nem alapító tagokat, a tagok az egyesülési jog elvei szerint egyenrangúak. Viszont a SportAccordban minden egyes sportágat egy szövetség képvisel, a kajak-kenu sportágat az ICF, a sárkányhajót az IDBF. A SportAccord kijelentette, hogy a kajak-kenu és a sárkányhajó két különböző sportág. Akkor lenne a kajak-kenusoknak igaza, ha a SportAccordban az ICF-nek két szavazata lenne, egy szavazattal a kajak-kenut egy szavazattal a sárkányhajót képviselnék.
3. A küzdősportos hasonlatban az sántít – miszerint több szervezet is jogosult világbajnokságot rendezni – hogy ez csak a profi ökölvívásban van így. Egyetlen amatőr sportágat sem képviselhet két szövetség!
A Világ Játékokat nem a SportAccord, hanem a Világjátékok Szövetsége rendezi, amely tagja a SportAccordnak. Az első sárkányhajó versenyt a Világjátékokon az IDBF rendezte 1993-ban Hágában, 2005-ben a Német Kajak-kenu Szövetség, 2010-ben az ICF. Viszont a sporttörvényben nincsen olyan kitétel, hogy aki a Világjátékokon képviseli az országot, az szakszövetségi jogokkal rendelkezik. Az eltérő súly leginkább abban mérhető le, hogy a Világon több millióan sárkányhajóznak az IDBF gyűjtő ernyőjében, míg az ICF kötelékében legjobb esetben is csak pár ezren.
4. A sárkányhajó sportágat bármely szövetség népszerűsítheti, ez nincs leírva a sporttörvényben, de az le van írva, hogy egy sportágban csak egy Magyar Bajnokságot lehet rendezni. Mivel a Fővárosi Bíróság határozott arról, hogy az önálló sárkányhajó sport szakszövetsége a Magyar Sárkányhajó Szövetség, ezért az MSSZ rendezhet Magyar Bajnokságot és Magyar Kupát. A sportörvény azt is leírja, hogy egy sportágban csak egy szakszövetség adhat ki versenyengedélyt. Ebből is látszik, hogy az MKKSZ sárkányhajó versenyei nem hivatalos sárkányhajó versenyek. Egyébként sem a sporttörvény, sem a Nemzeti Sportszövetség nem különböztet meg alapító és nem alapító tagok közötti különbséget vagy előjogokat, hiszen a tagok az egyesülési jog elvei szerint egyenrangúak
5. Köszönjük a részigazságot, de valóság szerint a Magyar Sárkányhajó Szövetség pontosan 1998 – ban alakult, és szervezi a magyar sárkányhajós életet. Nyolc éve működteti Magyar Bajnoki és Magyar Kupa rendszerét, valamint 2008 óta a NSSZ-nek is teljes jogú tagja.
6. Amennyiben Legfőbb Ügyészségi állásfoglalás létezik, abból az MSSZ-nek is kellett volna kapnia. Szívesen vennénk, ha ezt a dokumentumot az MKKSZ eljuttatná az MSSZ-hez. Ennek ismeretében tudjuk a további lépéseket eldönteni. Azt viszont meg kell említeni, hogy még a Legfőbb Ügyészség sem hozhatott a sporttörvénnyel ellenkező állásfoglalást.
A sporttörvény idevonatkozó része idézve:
20. § (1) Az országos sportági szakszövetség (a továbbiakban: szakszövetség) olyan sportszövetség, amely sportágában kizárólagos jelleggel az e törvényben, valamint más jogszabályokban meghatározott feladatokat lát el, és törvényben megállapított különleges jogosítványokat gyakorol.
(3) A szakszövetségre – amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik – az Et. társadalmi szervezetekre és a Ptk. egyesületekre vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni. Egy sportágban csak egy szakszövetség működhet.
Nem kell jogásznak lenni ahhoz, hogy a sporttörvény idevonatkozó részét valaki értelmezni tudja. Az Ügyészség csak olyan állásfoglalást hozhatott, hogy a két szövetség közül valamelyik nem jogosult a sporttörvényben meghatározott feladatok ellátására. A sporttörvény egyértelműen kimondja a kizárólagosságot és a működést.
7. Sajnálatos módon a konfliktust a két szervezet között az MKKSZ idézte elő azzal, hogy egy másik 1998 óta működő szövetség, a Magyar Sárkányhajó Szövetség sportágával kezdett foglalkozni.
8. Az MKKSZ valóban, most már több alkalommal a MSSZ belügyeibe avatkozik, és lelkesen foglakozik olyan ügyekkel, melyekhez nincs jogosítványa! A MSSZ soha nem zárta ki a versenyzőit, viszont betartja Alapszabályát és szabályzatait, melyeket a MSSZ Közgyűlése fogadott el. Az MSSZ sohasem tiltotta meg a versenyzőinek, hogy egy másik szövetség sportágában versenyezzenek, de Sporttörvény értelmében az MSSZ nem ismer el sárkányhajó sportban másik Magyar Bajnoki rendszert. Mint ahogy egyetlen sportágban sincs két Magyar Bajnoki rendszer.
A kihívásról…!?
A Magyar Sárkányhajó Szövetség nem az MKKSZ sárkányhajó csapatának tudását és képességét kérdőjelezi meg, hanem a nemzetközi versenyei színvonalát, és a társadalom – a törvénnyel szembeni – tudatos félreinformálását. Az MSSZ tisztában van az MKKSZ sárkányhajó csapatának erősségével, ugyanis ezek a csapatok és sportolók jelentős része az MSSZ versenyrendszerében ismerkedett meg a sárkányhajózással, mivel ilyen az MKKSZ-nek jó ideig nem létezett. Sajnos a verseny nem oldaná meg az alapproblémát, maximum a feszültségek levezetését, avagy szítását szolgálná…!
Magyar Sárkányhajó Szövetség
*Amire reagáltunk…:
Nyílt levél a sárkányhajós társadalomnak!
2010. szeptember 1. szerda
Sajnálatos módon a nagy sikerű ICF Sárkányhajó Világbajnokságos és Sárkányhajós Szabadidőpsort Fesztivált az MSSZ álhírekkel igyekezett megzavarni és devalválni.
A Magyar Sárkányhajó Szövetség, ahogy ez már történt máskor is, amikor a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sikereket ért el, ezúttal is hamis információkkal és hamis állításokkal próbálja megtéveszteni a média képviselőit, az állami sportvezetést és a sportszerető közönséget.
Az Magyar Kajak-Kenu Szövetség mindezidáig nem kívánt kommunikációs csatába bocsátkozni a Magyar Sárkányhajó Szövetséggel és ezután sem kíván, azonban a tisztán látás érdekében mindenképpen szükséges rögzíteni néhány tényt.
1, Az MKKSZ, mint az ICF (Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség) tagja, köteles képviselni hazájában minden, az ICF kötelékébe tartozó szakágat, így a gyorsasági, a szlalom, a kajak-póló, a maraton, a tengeri kajak mellett a sárkányhajó szakágat is. Az MKKSZ így, amióta közel 10 éve az ICF kötelékében megjelent a sárkányhajó szakág, működteti azt, bajnokságot rendez és részt vett az ICF által megrendezett világbajnokságokon.
2, Az ICF alapító tagja a Nemzetközi Sportági Szövetségek Szövetségének (GAISF / SportAccord), így jogosult minden egyes szakágában ICF Világbajnokságot rendezni, amit a sárkányhajó szakágban, 2006 óta, kétévente meg is tesz.
3, A nemzetközi porondon létezik egy másik szövetség is, amely képviseli a Sárkányhajózást. Az IBDF (Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség), amely 2008.-óta tagja a már előbb említett SportAccord-nak, így ez a szervezet is jogosult IBDF Világbajnokságot rendezni. (A helyzet hasonló egyes küzdősportokhoz, ahol több szervezet is jogosult világbajnokságot rendezni, holott ugyanarról a sportágról van szó.) Itt érdemes azonban megjegyezni, hogy a SportAccord által megrendezésre kerülő, a nem olimpiai sportágak legnagyobb eseményeként számon tartott VILÁGJÁTÉKOKON eddig minden esetben az ICF került felkérésre a Sárkányhajó Világjátékok megrendezésére, amely egyértelműen jelzi a két szövetség eltérő súlyát.
4, Az MKKSZ alapító tagja a Magyarországon az országos sportági szakszövetségeket összefogó nagy civil szervezetnek a Nemzeti Sportszövetségnek (NSSZ), és a Sporttörvény alapján joga, sőt, kötelessége az Alapszabályában megjelentetett szakágakat, így a sárkányhajózást is, népszerűsíteni, fejleszteni és abban nemzeti bajnokságot kiírni és magyar bajnoki címet a győzteseknek kiosztani.
5, Hasonlóan a nemzetközi sportélethez Magyarországon is létezik egy sárkányhajózással foglalkozó másik országos sportági szakszövetség is, amely az elmúlt évben csatlakozott teljes jogú tagként, a már előbbiekben említett NSSZ-hez, így jogosult a sárkányhajózást népszerűsíteni és magyar bajnoki rendszert fenntartani.
6, Bár a Magyar Sárkányhajó Szövetség folyamatosan arról próbálja tagságát és másokat is meggyőzni, hogy nekik bármiféle kizárólagosságuk van a szakág működtetését illetően, a helyzetről kapott Legfőbb Ügyészségi állásfoglalás egyértelműen rögzíti, hogy a sárkányhajó sportág működtetése vonatkozásában az MKKSZ és a MSSZ teljes mértékben megegyező jogosítványokkal rendelkezik.
7, A fentiekből következik, hogy a nemzetközi helyzet hazai színtéren ismétlődik, vagyis két olyan szervezet is van, amely pontosan megegyező jogosítványokkal rendelkezi a sárkányhajózás, mint sportág terén. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség, eddigi magatartásával is igyekezett bizonyítani, hogy a helyzet szerencsétlensége ellenére azt nem kérdőjelezi meg, nem támadja, azonban ezt elvárja a Magyar Sárkányhajó Szövetségtől is és ezúton is felszóltja a Magyar Sárkányhajó Szövetség tisztségviselőit, hogy hagyjanak fel a hamis és megtévesztő információk terjesztésével.
8, A Magyar Kajak-Kenu Szövetség sajnálattal és megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetség törvényellenes módon a Magyar Köztársaság Alkotmányának egyesülési jogra vonatkozó passzusait és a 2004. évi Sporttörvény ide vonatkozó pontjait megsértve, fegyelmi eljárásokat folytatott le és kizárásokat foganatosított azon versenyzőivel szemben, akik a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sárkányhajós rendezvényein részt vettek. Az MKKSZ vezetése ezúton is tájékoztatja a kizárt és a kizárással megfenyegetett versenyzőket, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetségnek ilyesmire semmiféle jogalapja nem volt, és a teljes mértékben törvényellenesen járt el.
Tisztelt Sárkányhajós Társadalom!
Az MKKSZ ezúton is kinyilvánítja, hogy ahogy azt az eddigiekben is tette, nem kíván a Magyar Sárkányhajó Szövetség belügyeibe beleszólni, azonban elvárja, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetség is hasonlóképpen járjon el, és azonnali hatállyal szüntesse be a valótlan információk terjesztését. Az MKKSZ ezúton is kéri a Nemzeti Sport Szövetséget, hogy haladéktalanul járjon el tagszervezete kiemelkedően kártékony és etikailag tökéletesen megkérdőjelezhető tevékenységével szemben, és szólítsa fel a Magyar Sárkányhajó Szövetséget, hogy hagyjon fel a magyar sporthoz méltatlan magatartásával, és figyelmeztesse őt arra, hogy mint Országos Sportági Szakszövetségnek kötelessége a mindenkori érvényes sporttörvény betartása.
Végezetül – mivel a Magyar Sárkányhajó Szövetség képviselői részéről jó néhány helyen elhangzott már, hogy az ICF és az IBDF által megrendezett világbajnokságok között jelentős színvonalbeli különbség van utóbbi javára, a világbajnok magyar sárkányhajó válogatott ezúton nyilvános viadalra hívja ki a Magyar Sárkányhajó Szövetség válogatott csapatát bármely távon vegyes vagy tiszta női és férfi hajóegységben. A helyszín, a táv és az időpont megjelölése a Magyar Sárkányhajó Szövetségre van bízva.
Magyar Kajak-Kenu Szövetség a világbajnok sárkányhajó válogatott