Sárkányhajózás pro és kontra: Az MKKSZ nyílt levele

image

Előző híranyagunkban közzétettük a Magyar Sárkányhajó Szövetség tiltakozó sajtóközleményét, a Szegeden megrendezett Sárkányhajó világbajnokság kapcsán. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség nyílt levelet tett közzé, melyet az Xlsporton is elolvashatnak olvasóink.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség nyílt levele:

Sajnálatos módon a nagy sikerű ICF Sárkányhajó Világbajnokságos és Sárkányhajós Szabadidőpsort Fesztivált az MSSZ álhírekkel igyekezett megzavarni és devalválni.
A Magyar Sárkányhajó Szövetség, ahogy ez már történt máskor is, amikor a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sikereket ért el, ezúttal is hamis információkkal és hamis állításokkal próbálja megtéveszteni a média képviselőit, az állami sportvezetést és a sportszerető közönséget.

Az Magyar Kajak-Kenu Szövetség mindezidáig nem kívánt kommunikációs csatába bocsátkozni a Magyar Sárkányhajó Szövetséggel és ezután sem kíván, azonban a tisztán látás érdekében mindenképpen szükséges rögzíteni néhány tényt.

1, Az MKKSZ, mint az ICF (Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség) tagja, köteles képviselni hazájában minden, az ICF kötelékébe tartozó szakágat, így a gyorsasági, a szlalom, a kajak-póló, a maraton, a tengeri kajak mellett a sárkányhajó szakágat is. Az MKKSZ így, amióta közel 10 éve az ICF kötelékében megjelent a sárkányhajó szakág, működteti azt, bajnokságot rendez és részt vett az ICF által megrendezett világbajnokságokon.

2, Az ICF alapító tagja a Nemzetközi Sportági Szövetségek Szövetségének (GAISF / SportAccord), így jogosult minden egyes szakágában ICF Világbajnokságot rendezni, amit a sárkányhajó szakágban, 2006 óta, kétévente meg is tesz.

3, A nemzetközi porondon létezik egy másik szövetség is, amely képviseli a Sárkányhajózást. Az IBDF (Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség), amely 2008.-óta tagja a már előbb említett SportAccord-nak, így ez a szervezet is jogosult IBDF Világbajnokságot rendezni. (A helyzet hasonló egyes küzdősportokhoz, ahol több szervezet is jogosult világbajnokságot rendezni, holott ugyanarról a sportágról van szó.) Itt érdemes azonban megjegyezni, hogy a SportAccord által megrendezésre kerülő, a nem olimpiai sportágak legnagyobb eseményeként számon tartott VILÁGJÁTÉKOKON eddig minden esetben az ICF került felkérésre a Sárkányhajó Világjátékok megrendezésére, amely egyértelműen jelzi a két szövetség eltérő súlyát

4, Az MKKSZ alapító tagja a Magyarországon az országos sportági szakszövetségeket összefogó nagy civil szervezetnek a Nemzeti Sportszövetségnek (NSSZ), és a Sporttörvény alapján joga, sőt, kötelessége az Alapszabályában megjelentetett szakágakat, így a sárkányhajózást is, népszerűsíteni, fejleszteni és abban nemzeti bajnokságot kiírni és magyar bajnoki címet a győzteseknek kiosztani.

5, Hasonlóan a nemzetközi sportélethez Magyarországon is létezik egy sárkányhajózással foglalkozó másik országos sportági szakszövetség is, amely az elmúlt évben csatlakozott teljes jogú tagként, a már előbbiekben említett NSSZ-hez, így jogosult a sárkányhajózást népszerűsíteni és magyar bajnoki rendszert fenntartani.

6, Bár a Magyar Sárkányhajó Szövetség folyamatosan arról próbálja tagságát és másokat is meggyőzni, hogy nekik bármiféle kizárólagosságuk van a szakág működtetését illetően, a helyzetről kapott Legfőbb Ügyészségi állásfoglalás egyértelműen rögzíti, hogy a sárkányhajó sportág működtetése vonatkozásában az MKKSZ és a MSSZ teljes mértékben megegyező jogosítványokkal rendelkezik.

7, A fentiekből következik, hogy a nemzetközi helyzet hazai színtéren ismétlődik, vagyis két olyan szervezet is van, amely pontosan megegyező jogosítványokkal rendelkezi a sárkányhajózás, mint sportág terén. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség, eddigi magatartásával is igyekezett bizonyítani, hogy a helyzet szerencsétlensége ellenére azt nem kérdőjelezi meg, nem támadja, azonban ezt elvárja a Magyar Sárkányhajó Szövetségtől is és ezúton is felszóltja a Magyar Sárkányhajó Szövetség tisztségviselőit, hogy hagyjanak fel a hamis és megtévesztő információk terjesztésével.

8, A Magyar Kajak-Kenu Szövetség sajnálattal és megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetség törvényellenes módon a Magyar Köztársaság Alkotmányának egyesülési jogra vonatkozó passzusait és a 2004. évi Sporttörvény ide vonatkozó pontjait megsértve, fegyelmi eljárásokat folytatott le és kizárásokat foganatosított azon versenyzőivel szemben, akik a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sárkányhajós rendezvényein részt vettek. Az MKKSZ vezetése ezúton is tájékoztatja a kizárt és a kizárással megfenyegetett versenyzőket, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetségnek ilyesmire semmiféle jogalapja nem volt, és a teljes mértékben törvényellenesen járt el.

Tisztelt Sárkányhajós Társadalom!

Az MKKSZ ezúton is kinyilvánítja, hogy ahogy azt az eddigiekben is tette, nem kíván a Magyar Sárkányhajó Szövetség belügyeibe beleszólni, azonban elvárja, hogy a Magyar Sárkányhajó Szövetség is hasonlóképpen járjon el, és azonnali hatállyal szüntesse be a valótlan információk terjesztését. Az MKKSZ ezúton is kéri a Nemzeti Sport Szövetséget, hogy haladéktalanul járjon el tagszervezete kiemelkedően kártékony és etikailag tökéletesen megkérdőjelezhető tevékenységével szemben, és szólítsa fel a Magyar Sárkányhajó Szövetséget, hogy hagyjon fel a magyar sporthoz méltatlan magatartásával, és figyelmeztesse őt arra, hogy mint Országos Sportági Szakszövetségnek kötelessége a mindenkori érvényes sporttörvény betartása.

Végezetül – mivel a Magyar Sárkányhajó Szövetség képviselői részéről jó néhány helyen elhangzott már, hogy az ICF és az IBDF által megrendezett világbajnokságok között jelentős színvonalbeli különbség van utóbbi javára, a világbajnok magyar sárkányhajó válogatott ezúton nyilvános viadalra hívja ki a Magyar Sárkányhajó Szövetség válogatott csapatát bármely távon vegyes vagy tiszta női és férfi hajóegységben. A helyszín, a táv és az időpont megjelölése a Magyar Sárkányhajó Szövetségre van bízva.

 

Magyar Kajak-Kenu Szövetség  a világbajnok sárkányhajó válogatott