„Szőcs Bertalan távozása nemcsak a magyar, de az egyetemes vívósportnak is pótolhatatlan veszteség” – fogalmazott Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok vívó, a MOB tiszteletbeli elnöke, az életének 82. évében rövid, súlyos betegség után május végén elhunyt vívó mesteredző egykori tanítványa. A vívósport kiemelkedő személyiségét június 13-án délután, a Farkaréti temetőben helyezik örök nyugalomra.
„Szerencsésnek érzem magam, hogy Szőcs Bertalan mesteredzővel 55 évet tölthettem ugyanabban a klubban, korábban a Vörös Meteorban, később az MTK-VM SK-ban, végül az MTK-ban. És ezen belül 16 évig tanítványa lehettem. József Attila azt írta a mamájáról „most látom, milyen óriási ő”. Ezt a mesterre is elmondhatjuk, most, hogy eltávozott döbbentünk rá, hogy milyen világra szólót alkotott. A szó szoros értelmében élt-halt a vívásért, nevelő munkáját olimpiai és világbajnokok hosszú sora fémjelzi” – tette hozzá Schmitt Pál, a NOB magyar tagja.
„Egy edzőlegenda távozott. Büszke vagyok, hogy dolgozhattam vele, szövetségi kapitányként elismert, ami nagyon jól esett egy olyan edzőlegendától, mint amilyen ő volt. Jó viszonyban voltunk, csakúgy, mint Bertalan és az én egykori mesterem, Zarándi Csaba. Az utolsó pillanatig aktív volt, lejárt edzésre a gyerekeket oktatni, horgászott, túrázott” – mondta a kardvívásban szintén kétszeres olimpiai bajnok MOB-főtitkár Szabó Bence megrendülten Szőcs Bertalan halálakor.
Szőcs Bertalan (a fotón Kovács Edittel, 1984-ben) minden idők egyik, ha nem a legeredményesebb magyar vívóedzője. Tanítványai felnőtt és utánpótlás világversenyeken közel százhúsz érmet nyertek, ezzel minden valószínűség szerint egyfajta világrekordot állított fel – fogalmaz a Magyar Vívó Szövetség honlapja.
Olimpiai bajnok tanítványa volt női tőr egyéniben Tordasi Ildikó, férfi párbajtőrben Schmitt Pál és Gábor Tamás. Lánya, Szőcs Zsuzsanna egyedüliként nyert két fegyvernemben, tőrben és párbajtőrben egyaránt világbajnoki aranyérmet. Rajtuk kívül is klasszisok sorát nevelte fel, egész pályafutása során csak saját nevelésű tanítványokkal foglalkozott.
Kivételes pályafutása több mint öt évtizeden keresztül zajlott, és munkáját mindvégig egyetlen klubban, az MTK-ban végezte. Két fegyvernemben, tőrben és párbajtőrben egyaránt a legmagasabb szinten oktatta a vívást.
Nem csupán tanítványokat nevelt, hanem mestereket is. Magyarországon négy olyan edző nőtt fel mellette, aki később mesteredzői címet nyert el – emlékeztet a hunfencing.hu.
Szőcs Bertalan vívó mesteredző végső búcsúztatása 2016. június 13-án 14.30 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz termében.
(MOB, fotó: MTI/Németh Ferenc)