Ha valaki gyerekkorától kezdve az élsportnak szenteli az életét, annak a visszavonulás és az ezzel együtt járó mindennapos versengés megszűnése óriási űrt eredményez az életében. Kivéve azokat, akik új, jövedelmező karrierbe kezdenek. Cikksorozatunkban azokat a már visszavonult sportolókat mutatjuk be, akik az aktív sport után sem maradtak tétlenek, és sikeres második karrierjükkel tehetős vagyonra tettek szert.
Az ötödik részben azokról lesz szó, akik a sporttelevíziózást választották a profi évek után.
Shaquille O’Neal
A kosárpalánk letörésének koronázatlan királya, az NBA egykori óriástermetű, olykor bohócként viselkedő centere. 19 éves kosárlabda karrierje során hat észak-amerikai csapatnál fordult meg. 1996-ban tagja volt az olimpiai bajnok amerikai válogatottnak. A Los Angeles Lakers-szel háromszor (2000, 2001, 2002), a Miami Heat csapatával egyszer (2006) nyerte meg az NBA-t. Mindkét csapat visszavonultatta O’Neal náluk hordott mezszámát. 2016-ban bekerült az NBA Hírességek Csarnokába. Visszavonulása után a TNT csatorna elemzőjeként helyezkedett el. A nézők imádják szókimondó, humoros személyisége miatt. Ezt kihasználva a csatorna elindított egy új műsort Shaqtin’ A Fool címmel, amelyben Shaquille hétről hétre kigyűjti az NBA legjobb és legviccesebb megmozdulásait.
Kovács „Kokó” István
A magyar ökölvívás egyik legsikeresebb alakja. Légsúlyban, harmatsúlyban és pehelysúlyban összesen hétszeres magyar bajnok, kétszeres Európa-bajnok, kétszeres világbajnok, olimpiai bronz- és aranyérmes. Amatőr pályafutása során 287-szor lépett a ringbe, és 268-szor győztesen távozott onnan. Profiként 23 mérkőzésből 22-t nyert meg, ezekből 11-et kiütéssel. Miután visszavonult, Kokó számtalan sportműsort vezetett. Eleinte az RTL Klubon és a Sportklubon tűnt fel, majd az utóbbi években az M4 Sport képernyőjén láthatjuk például a Fradi TV vagy a sporthíradó műsorvezetőjeként.
Jamie Carragher
Ritka, hogy egy Everton szurkolóból Liverpool-legenda legyen, de Jamie Carragher annyit tett Merseyside vörös feléért, hogy elnézték neki, hogy gyerekkorában a város kék csapatának szorított. Profi karrierje alatt csak a Liverpoolban játszott, így jogosan lehet a klubhűség egyik mintapéldájaként említeni, 508 találkozón húzta magára a csapat mezét. Az angol válogatottban 38 találkozón lépett pályára. Két FA-kupát, három angol ligakupát, két Community Shield-et, egy UEFA-kupát, egy Bajnokok Ligáját és két európai szuperkupát nyert. Igazából a bajnokságon kívül mindent megnyert a Liverpoollal. Miután szögre akasztotta a stoplisát, a Sky Sports csatorna szakértőjeként került a képernyőre. 2018-ban ugyan néhány hónapra lekerült onnan fegyelmi vétség miatt, de a 2018-19-es Premier League szezont már újra a stúdióban kezdte.
Gary Lineker
Az angol csatár hiába játszott karrierje során a Leicesterben, az Evertonban és a Tottenhamben is, mégsem Angliában érte el a legnagyobb sikereit, hanem Spanyolországban, a Barcelona csapatával. 1988-ban Király-kupát nyert, egy évvel később pedig a Kupagyőztesek Európa-kupája címet is bezsebelte a katalánokkal. Egyetlen angol kupáját 1991-ben nyerte, amikor a Tottenhammel az FA-kupát emelhette a magasba. 80-szor húzta magára a címeres mezt, ezek alatt 48 gólt szerzett. „Nyugdíjba” vonulása után eleinte a BBC szakértőjeként tűnt fel a képernyőn, majd pár évvel később már saját műsort kapott. A Match of the Day az egyik legnépszerűbb sportműsor a szigetországban.
Fotó: The Daily Star, The Telegraph, Eater Vegas, NBA, Magyar Nemzet