Sporttörténeti bronz karatéban, női öttusaérem 17 év után, a férfi pólósoknak a bronz a tét

Kormány Sport

Két bronzérem a tokiói olimpia augusztus 6-ai versenynapjának kiemelkedő magyar termése. Hárspataki Gábor karatéban sporttörténelmet írt, Kovács Sarolta Athén – Vörös Zsuzsanna győzelme – után először nyert érmet női öttusában. A férfi vízilabdázók a harmadik helyért küzdhetnek vasárnap, a kajak-kenusok érmekért mennek szombaton. Napi összefoglaló.

Öttusa

Kovács Sarolta nagy küzdelemben bronzérmet nyert a női öttusázók versenyében. A másik magyar induló, Gulyás Michelle – akinek szintén volt esélye kiemelkedő eredmény elérésére – a gyengén sikerült lovaglás után a 12. helyen végzett. A 2016-ban egyéniben világbajnok Kovács kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, harmadikként kezdte meg a kombinált számot, melyben nagyon jó lövészetekkel és futással meg tudta őrizni pozícióját. A székesfehérvári öttusázó, aki tavasszal térdműtéten esett át, harmadik olimpiáján szerepelt: Londonban 33., Rio de Janeiróban 16. volt.

Karate

A karatés Hárspataki Gábor bronzérmet nyert pénteken a 75 kilogrammosok között a tokiói ötkarikás játékokon. Az olimpián most debütáló sportág egyetlen magyar indulója a Nippon Budokan sportcsarnokban két győzelemmel, valamint egy-egy döntetlennel és vereséggel megnyerte a csoportját. Az elődöntőben azzal az azeri Rafael Agajevvel került szembe, akit a sportág egyik legendájának tartanak, és akit még nem sikerült legyőznie. Ezúttal 7-0-ra kapott ki tőle. A 25 éves Hárspataki Gábor sporttörténelmi sikert ért el, a sportág első magyar olimpiai érmét, egyben a tokiói magyar küldöttség 17. dobogós helyezését szerezte meg.

Ritmikus gimnasztika

Pigniczki Fanni a 20. helyen zárta az egyéni összetett selejtezőt, így nem jutott a ritmikus gimnasztika döntőjébe a tokiói olimpián. Az MTK Budapest sportolója az első két szer, a labda és a karika után a 21. helyen állt 43,600 ponttal, a kvalifikáció második felében a szalag és a buzogány következett. A júniusi várnai kontinensviadalon, ahol az egyéni összetett döntőjébe jutva kiharcolta a tokiói indulás jogát, szalaggal 22,300, míg buzogánnyal 25,400 pontot szerzett. Ezúttal szalaggal 19,450 pontot ért el a 21 éves Fanni, aztán következett a buzogány, amelyet kétszer elejtett, így meg kellett elégednie 21,350-nel. Így összesítésben 84,400 ponttal, a 20. helyen fejezte be a viadalt. A szombati fináléba a legjobb tíz került be. Az eddigi legjobb magyar eredmény 1988-ban Szöulban született ritmikus gimnasztikában, akkor Sinkó Andrea hatodikként zárt. 1992-ben, Barcelonában Fráter Viktória 24., Szalay Andrea 28. volt, Atlantában előbbi a 23., utóbbi a 36. helyen végzett, majd a 2000-es sydneyi olimpián Fráter huszadik lett. A 2004-es athéni, a 2008-as pekingi, a 2012-es londoni és az öt évvel ezelőtti riói játékokon sem volt magyar egyéni induló.

Vízilabda

A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-6-ra kikapott a görög együttestől a pénteki elődöntőben, így vasárnap a bronzéremért játszhat majd. Märcz Tamás együttese a mérkőzés nagy részében kiválóan védekezett, ugyanakkor támadásban nem játszott hatékonyan, és néhány hiba elegendő volt a görögöknek ahhoz, hogy szinte végig vezetve diadalmaskodjanak. A magyar válogatott vasárnap közép-európai idő szerint 6.40-kor a Szerbia-Spanyolország elődöntő vesztesével játszik majd a bronzéremért. Férfi vízilabdatorna, elődöntő, Tacumi Vízilabdaközpont: Görögország-Magyarország 9-6 (2-1, 1-1, 2-2, 4-2). A görögök történtük során először játszhatnak olimpiai döntőt, míg a magyarok a 2008-as pekingi diadal óta első érmüket szerezhetik.

Atlétika

Helebrandt Máté a 17., Venyercsán Bence a 20. helyen végzett 50 km-es gyaloglásban. Máté 3:57:53 óra, míg Bence 3:59:05 óra alatt teljesítette a távot Szapporóban. A második olimpiáján induló Helebrandt – Rióban 20 km-en a 28. lett – a mezőny második felében gyalogolt a verseny elején, majd fokozatosan előrébb tört. Öt kilométernél a 30., 15-nél 40. volt, 40 kilométernél viszont már huszadik, a célba pedig a 17. helyen érkezett. A 25 éves, első olimpiáján szereplő Venyercsán is hasonlón teljesített: az öt kilométeres mérőpontnál csupán az 54. helyen haladt, 25 km-nél a 41., majd 45-nél már a 23. helyet foglalta el, végül huszadik lett. Az 59 fős mezőnyből tízen feladták a versenyt, két indulót pedig kizártak. Kovács Barbara a 46. helyen végzett (1:41:49), Madarász Viktória viszont feladta a női gyaloglók 20 kilométeres versenyét. A hosszú távú atlétikai versenyeket (gyaloglás, maraton) a tokiói hőség miatt rendezik az onnan 800 kilométerre északra fekvő városban. Ugyanakkor a gyaloglók így is 30 fok feletti melegben teljesítették a táv nagy részét.

Birkózás

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos kategóriájában szereplő Muszukajev Iszmail a vigaszágra került, miután legyőzője döntőbe jutott. A kabardföldi születésű, 2019 óta magyar színekben versenyző Muszukajev az első meccsén 9-6-ra verte az argentin Agustin Alejandro Destribatsot. A nyolc között aztán 4-1-re kikapott a 2018-as világbajnok japánok Otoguro Takutól. A hazai kedvenc aztán az elődöntőben némi meglepetésre 3-2-re legyőzte a vb-címvédő orosz Gadzsimurad Rasidovot, és bejutott a fináléba, ami Muszukajevnek a vigaszágat jelentette. A vb-harmadik magyar szombaton közép-európai idő szerint 4 órától a mongol Tulga Tumur Ochirral csap majd össze, s ha nyer, akkor Rasidovval mérkőzhet a bronzéremért.

Kajak-kenu

A pénteken rajthoz állt öt magyar egység közül négy kiharcolta a középdöntős folytatást. Az ötkarikás lebonyolítás szerint az előfutamból nem lehet egyből a döntőbe kvalifikálni, az első, illetve második hellyel azonban megspórolható az úgynevezett reményfutam. A győriek többszörös világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kettőse, Balla Virág és Takács Kincső az ukránok friss Eb-győztes kettősével, Ludmila Luzannal és Anasztaszija Csetverikovával „kéz a kézben”, a második helyen beérkezve egyből bekerült a középdöntőbe. A férfi kenu egyeseknél, 1000 méteren Adolf Balázs remekül mutatkozott be, másodikként ért célba, készülhet a szombati folytatásra. A Tokióba kisebb betegséggel érkezett Fejes Dániel előbb hatodik, majd a reményfutamban ötödik lett, így ő befejezte olimpiai szereplését. Ami a kajaknégyeseket illeti, a kétszeres címvédő női egység – ezúttal Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállításban – már első pályáján összekerült a nagy riválisnak tartott új-zélandiakkal és fehéroroszokkal, s velük is vívott nagy csatát a továbbjutásért; magabiztos előnnyel ők értek elsőként a célba. A férfiak – Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos és a K-1 200 méter aranyérmese, Tótka Sándor – az előfutamban 250 méter után tudatosan visszavettek a tempóból, így mentek még egy pályát, és a reményfutamot már magabiztosan nyerték, így ők is továbbjutottak. A szombati lesz az utolsó nap a tokiói kajak-kenu versenyen, a magyar csapat eddig két-két arany- és ezüst-, valamint egy bronzérmet gyűjtött a Sea Forest pályán.

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany:
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m)

Ezüst:
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m)

Bronz:
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (judo, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)