A vizsgaidőszak végén egy diák életében mindig aktuális témává válik a stresszlevezetés. A gyakori és nehéz vizsgák mellett a túlhajtott életmód, a rendszertelen étkezés és a sport hiánya is stresszhez vezet, ami már az egyetemisták korában is komoly következményekkel és veszélyekkel járhat.
A vizsgák után természetesen a legtöbb diák lazítani kezd, de nem mindegy, hogy hogyan! A közhiedelemmel ellentétben a mértéktelen alkoholfogyasztás és bulizás nemhogy stresszoldó, de megterhelő és káros is a szervezet számára, ami tovább emeli a betegségek felbukkanásának vagy a depresszió kialakulásának esélyeit.
Régóta ismert, hogy a stressz kezelésének egyik legjobb és leghatékonyabb módja a sport. Sportolással pedig amellett, hogy stresszt oldunk, megszabadulhatunk a felszaladt kilóktól, építhetjük testünket és lelkünket egyaránt. Rehák György, a Magyar Kickbox Szövetség Muaythai és K-1Szövetségi Kapitánya (képünkön) így vélekedik: “A nyugati civilizáció magán viseli a modern életforma nyomait. A rohanó életmód, a megfelelő mennyiségű és minőségű testmozgás és természetesen a megfelelő családi környezet hiánya már kora gyermekkorban olyan mentális és fizikai elváltozásokhoz vezethet, amelyek igazi hatásaikat sokszor csak később, a felnőtté válást követően éreztetik. Nem véletlen, hogy Magyarországon vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri megbetegedés. Ez az egyetemi évek fokozott igénybevételének, a felboruló bioritmusnak, az aktív éjszakai életnek köszönhetően csak tovább romlik, amiknek súlyos következményeit sokan már huszonévesen is megtapasztalják. Ne várjuk meg míg jelentkeznek az egészségtelen életmód tünetei, tegyünk saját épségünkért!”
Ma már rengeteg sport közül választhatnak azok, akik az egészség és mozgás mellett teszik le a voksukat, ezek közül pedig a legtöbb egyetemi oktatás keretein belül is elérhető. Az ejtőernyőzéstől a teniszen keresztül a küzdősportokig igen széles a paletta, amit egy-egy főiskola vagy egyetem nyújt a hallgatói számára. Ezek az órák általában ingyenesek, vagy nagyon kedvezményes áron látogathatók, ráadásul értékes kreditpontokat érnek, így mondhatni luxus kihagyni ezeket a lehetőséget.
A stresszmentes hétköznapokon és jó alakon kívül azonban még számos pozitív hatását érezhetjük a sportolásnak: a rendszeres testedzés miatt felgyorsul az anyagcserénk, a megnövekedett oxigénellátás hozzájárul a tápanyagok gyorsabb elégetéséhez, vagyis több kalóriát használunk fel. A sportolástól a szív edzettebbé válik, megerősödik a bal kamra izomzata, ezáltal több vért képes a vérkeringésbe pumpálni. A kimerítő mozgás kellemes fáradtságot okoz, könnyen elalszunk, és mély álomba merülünk. Jobban alszunk, kipihenten ébredünk és közérzetünk is látványosan jobb lesz.