A második legnagyobb thai városban, Csiangmajban rendezett súlyemelő-vb két szempontból különösen kiemelt fontosságú volt a házigazdák számára.
Egyfelől azért, mert az ez évi sportági csúcsesemény a 2008-as, pekingi nyári olimpiára selejtezett, másfelől mert a kvalifikációs világbajnoksággal is tisztelegni kívántak szeretett uralkodójuk, a félévszázada trónon levő s december elején 80. születésnapját ünneplő Bhumibol Adulyadej király előtt.
Törekvésüket feltétlenül siker övezte, hiszen lelkesen szervezetten, rendezett körülmények között, a hagyományos thai vendéglátás szellemében, barátságos légkörben zajlott le a 76. férfi és 19. női súlyemelő-vb, amelyen részvételi világrekordot jelentően 89 országból 633-an indultak el. Arról már nem a házigazdák, hanem a tiltott eszközökhöz nyúlók tehetnek, hogy a vb-t beárnyékolták doppingvétségek is, jóllehet ezúttal a négy eset egyike sem "klasszikus" doppingügy volt, hanem a vizeletmintával való manipulációs próbálkozás és a teszt megtagadása jelentette a botlók bűnét. A kellemesebb oldal tartozéka ugyanakkor, hogy az utóbbi bő fél évtized legkevesebb sérülését hozta a csiangmaji sportági csúcstalálkozó, s a világcsúcsok sem maradtak el: négy felnőtt és három junior rekord született a vb tíz napja alatt.
Magyar szempontból is fontos volt ez a világbajnokság, miután a tavalyi, első és szintén Pekingre kvalifikáló hasonló eseményen gyengén szerepelt a válogatott. A nők reménytelenné vált helyzete miatt Csiangmajba teljes gárda helyett eleve csak három emelőt küldött a honi szövetség, az MSSZ, ugyanakkor a férfiaknál nyolcan próbáltak meg kellő mennyiségű pontot gyűjteni, aminek révén legalább három magyar biztos ötkarikás indulóvá léphetett volna elő. A remény nem vált valóra, már csak azért sem, mert ketten kiestek, így nem produkáltak összetett eredményt, ami a pontszerzés alapfeltétele, a többiek pedig kiszorultak a ponttal fizető első 25-ből, egyetlen kivételként Ádám Róbert "fért be", ő "pontosan" a 19. lett, de az üdvösséghez, vagyis a nemzetek közötti versenyben a legjobb 27 közé kerüléshez ez kevésnek bizonyult. A magyar férfiválogatott csak a 35. helyen végzett, ennél fogva továbbra sincs ötkarikás kvótája a sportágnak. Utolsó lehetőségként a kontinensbajnokság kínálkozik 2008 áprilisában, Rómában,
ott illene úgy szerepelni, hogy két, de legalább egy emelő kijusson Pekingbe, amihez mindenképpen a legjobb öt között kell végezni.
"Eredményesnek minősíthető jó felkészülés után úgy jöttünk Csiangmajba,hogy olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtünk, lehetőleg annyit, amennyi elegendő a pekingi részvétel itteni kiharcolásához. Ez egyelőre nem sikerült, de nem mondunk le róla, a tavaszi, római Eb kínálta esélyt kell megragadnunk, hogy a magyar súlyemelésnek legyenek képviselői a kínai olimpián. A thaiföldi vb a mi szempontunkból nem volt sikeres, de látni kell: a rossz emlékű athéni olimpia óta új, teljesen kicserélődött csapatunk van, amelynek továbbépítésén kell fáradozni az új szövetségi kapitány, Juhász István irányításával. Hozzáteszem, a repülőügy is bezavart, egy nap késéssel érkezett meg a csapat nagyobbik része, az átállás, az alkalmazkodás, a trópusi idő, a rutinhiány okozta zavaró tényezők is nehezítették a helytállást. Ádám Robi példa értékűen szerepelt, egyedüliként pontokat szerzett, ez kevés volt ugyan, ám dicséret illeti őt. Akart a többi versenyzőnk is, de hát szokni kell egy felnőtt világverseny légkörét, tán bele is kell kissé öregedni, hogy az eredményesség meglegyen" – mondta összegzésében Mohoray Árpád csapatvezető, az MSSZ elnökségi tagja az MTI különtudósítójának.
Aján Tamás, a nemzetközi szövetség (IWF) magyar elnöke, aki a vb egészét az IWF elnöksége nevében nagyra, kiemelkedően jónak értékelte, s megdicsérte a thai rendezőket, szintén kitért Ádámék összteljesítményére.
"Sajnálatosan fájdalmas pontja számomra a világbajnokságnak, hogy Magyarország nem tudott itt olimpiai kvótát szerezni – mondta. – Megpróbálok a magam eszközeivel segíteni a honi súlyemelésnek, hogy legyen, lehessen képviselője a jövő évi ötkarikás játékokon. Azzal a nézettel viszont nem tudok egyetérteni, sem elfogadni, amely szerint mivel a magyar súlyemelők tisztán készülnek, ez annyira visszavetette őket, hogy ezért nem tudnak kvalifikálni. Ezen a vb-n is végig roppant erős doppingellenőrzést végeztünk, versenyen és versenyen kívül egyaránt. A NOB-hoz hasonlatosan mi is a zéró tolerancia elvét és gyakorlatát követjük antidopping-politikánkban, hogy kiszűrjük az illegális úton járókat."
MTI