Szám szerint: Hazai pályás örömkönnyek

F1

2015. december 31. csütörtök, 07:45

A hazai közönség előtti győzelem több mint ünnep, megvalósult álom, amiről gyerekkora óta álmodik egy sportoló. Rubens Barrichello mesélte egy interjúban, hogy kisgyerekként izgatottan nézte az interlagosi pályán zajló futamokat, és elképzelte, hogy egyszer őt is ünnepli majd a brazil nézőközönség! Ez sajnos nem jött be neki sohasem.

Az Egyesült Királyság több okból is vezeti ezt az örömlistát. Egyrészt mert a legtöbb versenyzőt az a földrajzi terület adta a Formula-1-nek. Másrészt meghatározó bajnokok, legendák voltak közöttük. Harmadrészt a legtöbb európai futamot ők rendezhették meg a sport történetében.

Jim Clark ötször kapta nyakába a babérkoszorút, Nigel Mansell négy alkalommal a brit futam győzteseként. Lewis Hamilton három alkalomnál tart jelenleg.

Némileg meglepetés, hogy Brazília van a második helyen, kilencszer hazai pilótájuknak tapsolhattak. Emerson Fittipaldi Lotusszal, Ayrton Senna McLarennel, és Felipe Massa csak Ferrarival nyert odahaza. Nelson Piquet 1982-ben is elsőnek futott a célba a Rio de Janeiro melletti Jacarepagua pályán, de utólag diszkvalifikálták a brazilok sztárját, ezért neki nem lehetett három ilyen sikere.

Franciaország szinte „sehol sem” lenne a Formula-1-ben, ha Alain Prost a futballt választja a gokartozás helyett. Szerencsére az autósport felé kacsingatott, ezért hatszor is kukorékolhatott a gall kakas franciaföldön.

A skandináv országok kimaradtak ebből a sorozatból. Bár egy időben volt svéd nagydíj, de akkori sztárpilótájuk, Ronnie Peterson rendre pórul járt hazai közönsége előtt. Finn, új-zélandi versenyzők, világbajnokok meg hiába voltak, futamot sosem rendeztek hazájukban. A jövőben talán Ausztrália is feliratkozik (Daniel Ricciardo révén), és milyen jól mutatna Mexikó (Sergio Perez álma) ebben a táblázatban!