Markáns kijelentéssel kezdte beszélgetésünket a magyar ökölvívás egyik kiemelkedő edző egyénisége, Szántó Öcsi bácsi. Ő ugyanis kerek-perec azt állítja: ötven évet lépett vissza az ökölvívás!
„Nagy kihívás előtt áll a sportág. A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (AIBA) ugyanis levetette a fejvédőket, s ezzel gyakorlatilag vége is lett a kulturált ökölvívásnak. A mai versenyeken sokkal inkább ökölharc van, mint annak idején. Emlékszem az ötvenes-hatvanas évek csapatbajnokságaira, ahol a rivális együttesek mindegyike jelentős számban kimondott kocsmai bunyósokat küldött a szorítóba. A változások következtében a korábbi évekhez képest jelentősen megnőtt a sérülések száma, az összecsapások pedig sokkal gyakrabban végződnek idő előtt, kiütés vagy döntő fölény miatt. Ez így nem jól van, sürgős szemléletváltásra lenne szükség!”
– Ám amíg az Ön által remélt változtatások bekövetkeznek, a magyar élversenyzőknek addig a jelen feltételek között kell(ene) megállniuk a helyüket.
„Sportágunk kétség kívül nehéz helyzetben van és nem csak a fent említettek miatt. A klubokban működő edzők – tisztelet a kevés kivételnek – felkészültsége ugyanis gyengécske. Számosan érettségi nélkül, megvásárolható OKJ-s papírokkal a zsebükben oktatnak és ez semmire sem elég.”
– Ön viszont annak idején a TF-en szerzett szakoktató minősítést, majd a mesteredző címet is kiérdemelte.
„Hetvenkét éves elmúltam, engem a klasszikus bunyó tart életben. Bár papíron már réges-régen nyugdíjas vagyok, a valóságban viszont folyamatosan dolgozom. Külön öröm számomra, hogy a Ferencváros felújította ökölvívó szakosztályát, amelyet még 1982-ben szüntettek meg. A zöld-fehérekhez apámon keresztül kötődöm, hiszen Csöpi bácsi a harmincas évek második felében a Fradi színeiben lett négyszeres felnőtt bajnok légsúlyban. Sokan szidják Kubatov Gábor elnököt, én viszont örök hálával tartozom neki, amiért az ökölvívás mellett döntött.”
– Így most Ön a válogatott mellett az FTC sikereiért dolgozhat.
„Most is van néhány, oktatásra érdemes versenyzőm, akik közül továbbra is a még mindig csak 23 éves Harcsa Zoltán viheti a legtöbbre. Ő a bakui Európai Játékokon kiharcolta a világbajnoki indulás jogát, így most az a közvetlen cél, hogy szerezze is meg a riói kvótát. Erre az október 5-én, Dohában kezdődő Vb-n lesz lehetősége.”
– Ahova mindössze két magyar bunyós utazhat majd el.
„Zoli mellett az 51 kilós Csóka Nándor ülhet október 2-án repülőre, Kovács László kapitány és jómagam kíséretében. Én csak az én tanítványomról nyilatkozhatok. Zoli felkészítése jó irányban halad. Megpróbáljuk a technikás bokszot kemény ütésekkel felerősíteni. A nagyon várt kvóta megszerzéséhez minimum négy győzelemre lenne szüksége. Ha netán ez most nem sikerülne, akkor tavasszal még lesznek kvótaszerző versenyek, erre azonban most nem is akarok gondolni.”