Szoft Tenisz a pestszentlőrinci Kaszinó Tenisz Klubban

sefcsikmarton.JPG

Sefcsik Márton az egyik alapítója, élversenyzője, oktatója a Magyarországon egyre növekvő táború szoft tenisznek. A Világbajnokságra készülve lestünk bele felkészülésükbe és ebbe a nagyon érdekes sportágba. Magyarországon csak két helyen, ezek közül az egyik, a pestszentlőrinci Kaszinó Tenisz Klubban lehet űzni , itt zajlott a beszélgetés.

Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a szoft tenisszel?

2003-ban jött egy lehetőség, akkor rendezték a 12. Világbajnokságot Japánban. A Japánok azt szeretnék, ha ez a sportág olimpiai sportág lenne, ezért nyitottak több ország felé. 2003-ban nemzetközi teret kapott és támogatást is a soft tenisz. Magyarország is kapott egy meghívást erre a világbajnokságra.  Egy jó kis csapattal mentünk Japánba, hogy megismerjük ezt a sportágat. Japán már önmagában is egy zseniális látvány volt, e mellett nagyon megtetszett a szoft tenisz is, amit ott teljesen önálló és nagy múltú sportágként kezelnek. Japánban olyan komolyan veszik ezt a sportágat, hogy az iskolákban kötelező. 100 millió lakosú Japánban 1 millió igazolt játékos van. 5- 6. helyen áll a népszerű sportok listáján. A tenisszel vetekszik a népszerűsége.

Magyarországon hány szoft tenisz klub működik?

Magyarországon szoft teniszt két klubban játszanak. Az egyik a Pestszentlőrinci Kaszinó Tenisz klub, a másik a Grand Slam Teniszparkban.

sm1.JPGMagyarországon milyen tábora van a versenyszerűen szoft teniszezőknek?

Jelenleg kb 30 fő. Ez folyamatosan bővül.

A teniszezők mennyire térnek át a szoft teniszre?

A teniszezők általában féltik a technikájukat, hogy ha áttérnek a szoft teniszre akkor csorbul a tenisztudásuk. Egy kicsit a tenisz rovására megy a szoft tenisz technikája. Ha okosan csinálja az ember, akkor lehet tanulni az egyik sportágból a másik javára. Ezt én is érzem, hogy bizonyos dolgok fejlődnek. Amikor visszajövök a szoft teniszből a teniszbe, például érzem, hogy a röptét jobban megtartom.
Annyiban más, hogy zavaró lehessen a két technika. Ha szoft teniszből az ember visszamegy a teniszbe, például könnyen sorra kiütheti a labdákat.
Aki kevésbé ügyes a teniszben, a szoft teniszben sem lesz ügyes, aki jó a teniszben, az megkapja azt a sikerélményt a tenisztől, amire vágyik és ezért nem kezd el szoft teniszezni.
Marad egy olyan szűk réteg, aki technikás is és kedve is van és lehetőséget lát ebben a sportágban.

Milyen támogatást kaptok?

A japánok segítséget nyújtanak abban, hogy ütővel, labdával ellátnak minket és vannak kiutazási lehetőségek a versenyekre. Hazai viszonylatban semmilyen támogatást nem kapunk, de hát ennél a sportágnál jóval nagyobb hagyományokkal rendelkező, illetve jóval több embert megmozgató sportok sem kapnak túlságosan sok juttatást.
Magyarország volt az egyik első az európai országok közül, ahol megjelent a szoft tenisz és Csehország. Voltlak még szárnypróbálgatások Angliában, Svájcban, Olaszországban, de nem túl sok sikerrel. Most már Hollandia, Németország is csatlakozik és Skócia is ígéretes területnek tűnik.

sm2.JPGEgy évben mennyi versenyre készültök?

Európában úgy van a megállapodás, hogy az ESTF tagországainak kötelező rendeznie 1 db junior versenyt, 16 éven aluliaknak, 1 db meghívásos, azaz I. kategóriás felnőtt versenyt ahol a rendező ország áll az utazási költségen túl mindent, és egy II. kategóriás versenyt, ahol a résztvevők maguk állják a költségeket. Egy európai országnak három versenyt kell rendeznie. Évente egy nemzeti bajnokság van itthon.

Hogyan tudjátok fejleszteni magatokat a technikátokat?

Amikor mi kimentünk Japánba a világbajnokságra számunkra mélyvíz volt. Ott már tradíciója van a szoft tenisznek nekünk az ott látottak alapján kellett elkezdenünk a sportágat. A speciális technikákat a világbajnokságon láttuk és ezeken a versenyeken jutunk tapasztalatokhoz.
Láttuk, hogy a teniszes mozdulatokat egy kicsit módosítani kell. Teniszből jöttünk így látjuk miben kell módosítnunk és fejlesztenünk magunkat.
Szabó Sándorral nyertük meg a páros Európa Bajnoki címet, vele edzem és fejlesztjük egymás technikáját. Ő ifjúsági bajnok is volt teniszben. 1992 óta az edzőm, bár most már baráti a kapcsolat. Japánba a junior csapat vezetőjeként vele mentem ki, a női csapatot irányította, azóta ő is indul versenyeken. Most szeptemberben ő is jön a világbajnokságra.

A teniszezők mennyire sikeresek a szoft tenisz versenyeken?

Azok a teniszezők akik a tenisztudásukkal megjelennek a szoft tenisz versenyeken, ami nem jellemző, nem nagyon sikeresek, mert nem veszik a fáradtságot hogy megtanulják azokat a technikákat, ami szükséges a szoft teniszhez. Nagy arccal jönnek a versenyekre, mert a teniszben jónak számítanak de a szoft teniszben semmi keresnivalójuk nincsen azzal a technikával. A sporthoz alázattal kell viszonyulni. Vannak, akik megragadnak, mert meg akarják tanulni, tetszik nekik ez a fajta technika.

sm3.JPGBeszéljünk egy kicsit az eredményeidről.

Bár a teniszt sosem hagytam abba, sőt, jelenleg is edzek, játszom, illetve oktatok, a szoft teniszben elért eredményekre vagyok büszkébb. Igaz, jelenleg is százon belül vagyok a hivatalos magyar teniszranglistán, és nyertem már egyéni, illetve páros versenyt is, de sosem voltam kiemelkedő játékos. Szoft teniszben ellenben – a válogatott oszlopos tagjaként – Kétszeres Európa bajnok vagyok, párosban Szabó Sándorral, a vegyes párosban pedig Pásztor Dórával és háromszoros magyar bajnok. Külföldön is nyertünk nem is egy versenyt, így Hollandiában és Csehországban is sikerült letennem a névjegyemet. Sőt, idén – első nem ázsiai játékosként – sikerült megvernem egyéni mérkőzésen egy koreai versenyzőt. Mivel az ő csapatuk nyerte 2003-ban a VB-t, erre külön büszke vagyok.

Hamarosan nagy versenyek következnek.

Jelenleg is készülünk megmérettetésekre, július 13-15 Budapesten lesz az Európa Bajnokság, és várjuk a skótokat, németeket, cseheket, lengyeleket, szlovákokat, románokat, svájciakat, olaszok, brittek is jelezték részvételüket.
Nagyon jókat fogunk játszani, várjuk ezt nagyon, mert van néhány olyan egyéniség, akikkel ismerjük egymást és élmény velük játszani.

Nagy verseny, amire nagyon készülünk szeptemberben Dél- Koreában a 13. Szoft Tenisz Világbajnokság. Külön erre a célra építenek egy (13 200 négyzetméteres 4000 férőhelyes szoft tenisz – komplexumot) (csak) a sportág a kedvéért.

sm4.JPGMekkora a csapat aki utazik a világbajnokságra?

Hat ember utazhat egy csapatban, egy csapatban öten játszhatnak, egy tartalék játékos.
Páros mérkőzéssel kezdődik a verseny, ebben a sportágban a páros fontosabb, mint az egyéni, majd az egyéni mérkőzés és ha ezen mérkőzések eredménye döntetlen akkor van még egy páros mérkőzés, hogy eldőljön a végeredmény. Ha eldől az eredmény a fordulón, tehát párosban és egyéniben is ugyanaz az ország győz, akkor nem játsszák le a harmadik mérkőzést.
Valamint van még külön a férfi csapatok versenye és a női csapatok versenye.
Én megkockáztatom, hogy a hazai női versenyzők sikeresebbek, mint a férfi versenyzők. Elég csak Pásztor Dóra magyar-, és európa-bajnok nevét említeni, vagy Fodor Zsuzsáét, aki 2003-ban a hölgyeknél, nem ázsiai játékosként, egyedülálló módon a nyolcig menetelt a a japán VB főtábláján. 

A Soft Tenisz tölti ki az egész napodat?

Édesapámnak segítek a kerámia műhelyében, ez a fő profil, kézzel készítünk fagyálló kerámiákat. Van egy kisebb vállalkozásom is, egyedi pólókat készítek és árulok, illetve van egy zenekarom (thekillingscreens) is, amibe próbálom beleölni a maradék kreatív energiámat.

További sok sikert kívánunk!

Infók a soft teniszről:
http://kaszinotenisz.extra.hu
http://szoft.extra.hu

Faragó Beatrix
Fotók: Ezüstszegi József